mężczyźni jadący na rowerach szosowych w odzieży i kaskach rowerowych

Rodzaje kolarstwa klasycznego - na czym polega?

Sprawdź jakie są rodzaje kolarstwa klasycznego, kto dopuszcza dyscypliny do oficjalnych zawodów, kto decyduje m.in. o kształcie ramy i wyglądzie.

Większości ludzi kolarstwo kojarzy się z wyścigiem Tour de France, w którym to kolarze pokonują na swoich jednośladach trasę liczącą ponad 3000 km. Nie wszyscy wiedzą, że w skład kolarstwa klasycznego wchodzą również konkurencje inne niż najpopularniejsze z nich kolarstwo szosowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie jeszcze rodzaje klasycznego kolarstwa są uznawane oficjalnie oraz na czym konkretnie polegają, zapraszamy do lektury.

Podział - jakie wyróżniamy rodzaje kolarstwa klasycznego

Kolarstwem klasycznym nazywamy zbiór dyscyplin sportowych, które odbywają się przy użyciu rowerów o określonych parametrach. Wszystkie rodzaje kolarstwa klasycznego zatwierdzone są przez Międzynarodową Unię Kolarską, czyli Union Cycliste Internationale w skrócie UCI. Organizacja ta odpowiada za propagowanie kolarstwa jako dyscypliny sportu, ustanawianie konkretnych standardów dotyczących sprzętu (kształt ramy, wielkość kół, dopuszczalne przełożenia), organizowanie zawodów oraz kontrolowanie zawodników biorących udział w oficjalnych wyścigach. Do odmian kolarstwa klasycznego zaliczamy kolarstwo szosowe, torowe, przełajowe, artystyczne, górskie, BMX, Cyklotrial i piłkę rowerową.

mężczyźni jadący w kaskach i okularach rowerowych na rowerach szosowych

Kolarstwo szosowe - duża prędkość na asfalcie

Kolarstwo szosowe to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj ze wszystkich. Polega na szybkiej jeździe po szosach i drogach utwardzonych na rowerach szosowych. Kolarze poruszają się po wyznaczonych trasach, które mogą być zamknięte, pół otwarte i otwarte dla ruchu drogowego. Za wynik uczestnicy zawodów dostają punkty, które mają znaczenie m.in. w klasyfikacji sprinterów. Najsłynniejsze zawody kolarstwa szosowego to wspomniany wyżej wyścig Tour de France a także Vuelta a España i Giro d’Italia, ale ta dyscyplina pozwala na konkurowanie w setkach różnych zawodów jednoetapowych (toczące się w ciągu jednego dnia) i wieloetapowych (trwających od 3 do ponad 20 dni, z których każdy oznacza jeden etap).

Kolarstwo torowe - szybkość na eliptycznym torze

Jak sama nazwa wskazuje, kolarstwo torowe odbywa się na przygotowanym do tego celu torze wyścigowym, zwanym welodromem. Cechuje się on eliptycznym kształtem i nachyleniem o dużym stopniu. Kolaże jeżdżą na specjalnych rowerach, które gwarantują im osiąganie wysokich prędkości. Do pokonania mają oni krótsze dystanse niż kolarze szosowi a jazda jest bardziej dynamiczna. Na torach odbywają się Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy a także Puchar Świata. Kolarstwo torowe jest także jedną z dyscyplin olimpijskich.

Kolarstwo przełajowe - intensywna jazda na przełaj

Kolarstwo przełajowe to właściwie kolarstwo szosowe z przeszkodami w postaci występowania na trasie odcinków terenowych. Wystające z ziemi korzenie, błoto, kurz i inne niedogodności pochodzenia naturalnego często wymagają przenoszenia roweru, dlatego zawody przełajowe są nie tylko ekscytujące, ale i bardzo intensywne. Jazda przełajowa na rowerze jest bardzo popularna w Belgii, Francji, Holandii a także w Czechach.

mężczyzna i kobieta jadący na rowerach górskich w terenie

Kolarstwo górskie - adrenalina na trudnych terenach

Ta dyscyplina kolarstwa dzieli się na kolarstwo zjazdowe (downhill) i tak zwane Cross-country. Ponadto odbywają się także zawody w dyscyplinach takich jak Enduro, Freeride, Dual slalom, Four cross, Dirt jumping, All mountain, Street, Trial, Maraton i rowerowa jazda na orientację. Spotkania odbywają się na leśnych ścieżkach, górskich szlakach, kamienistych zboczach a nawet na skałach.

Kolarstwo BMX - kolarska odmiana motocrossu

Zarówno nazwa jak i sam rodzaj kolarstwa pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, w których stworzono go w latach 70 ubiegłego stulecia. Kolarze BMX pokonywać muszą trasy, które wyglądem i konstrukcją przypominają te do motocrossu. Zawody rozgrywa się na specjalnie przystosowanych do trudnej jazdy rowerach o wzmocnionej ramie, bez przerzutek i innych elementów rozbudowujących konstrukcję.

Cyklotrial - sprawność przede wszystkim

Cyklotrail, znany jako trail rowerowy to zbiór konkurencji, które wymagają nie tylko siły mięśni, ale również zdolności akrobatycznych. Obejmuje nie tylko sam trial, czyli tor przeszkód (na którym wymagane są zeskoki i podskoki), ale również tube jumping (wykonywanie ewolucji wewnątrz specjalnej rury) i dirt jumping (skakanie z nasypu ziemnego i wykonywanie trików).

Kolarstwo artystyczne - gimnastyka artystyczna na rowerze

Kolarstwo artystyczne to gimnastyka artystyczna przy użyciu roweru. Uprawia się ją indywidualnie, w parach, bądź w zespołach przy czym w obu pierwszych przypadkach korzysta się z jednego roweru, w przypadku udziału 4 osób z dwóch rowerów a w przypadku 6 osób czterech rowerów. Podobnie jak w łyżwiarstwie figurowym, sędziowie oceniają program obowiązkowy i dowolny.

Piłka rowerowa - halówka na rowerze

Ta dyscyplina sportu znana jest już od wieku XIX, choć nie jest ona popularna wśród polskich kolarzy. Przebieg gry kształtuje się tak, że dwuosobowa drużyna stara się za pomocą koła umieścić piłkę w bramce drużyny przeciwnej. Jeden z zawodników w drużynie jest bramkarzem, drugi zaś zawodnikiem polowym. Zasady są zbliżone do piłki halowej, przy czym poza bramką zabronione jest używanie rąk i nóg.

Przeczytaj także

mężczyzna w kasku rowerowym jadący na rowerze MTB w górach

Kolarstwo górskie dla początkujących - sprzęt, podział, historia

Jakie dyscypliny wchodzą w skład kolarstwa górskiego? Jaki rower jest niezbędny do uprawiania tego sportu? Jaki sprzęt należy posiadać poza rowerem?

mężczyzna zjeżdżający rowerem MTB z góry w odzieży rowerowej

Kolarstwo grawitacyjne - ekstremalna jazda na rowerze MTB

Czym jest kolarstwo grawitacyjne? Jeśli chcesz poczytać o ekstremalnej jeździe na rowerze górskim MTB po nachylonych stokach, zapraszamy do lektury!

mężczyzna jadący na rowerze przełajowym w terenie

Kolarstwo przełajowe - praktyczne informacje

Kolarstwo przełajowe ⭐ Dowiedz się więcej, na czym polega ta dyscyplina sportu oraz w jaki sposób ją uprawiać ⭐ Odwiedź Decathlon

welodrom

Jazda bez hamulców - poznaj, czym jest kolarstwo torowe

Jak wygląda welodrom? Poznaj podobieństwa i różnice pomiędzy kolarstwem szosowym a torowym. Jakie rozgrywki w tej dyscyplinie warto zobaczyć?