Najpopularniejsze rodzaje wspinaczki – charakterystyka
Chcesz rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką, ale nie do końca wiesz, na jaki rodzaj się zdecydować? A może pierwsze kroki na ściance masz już za sobą i szukasz czegoś, co da Ci nieco więcej adrenaliny i nowych doświadczeń? Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej wybieranych rodzajów wspinaczki:
– Wspinaczka klasyczna – to typ wspinaczki, w którym główną rolę odgrywa siła własnych mięśni i umiejętności wspinacza. W tym przypadku sprzęt wspinaczkowy służy jedynie asekurowaniu, nie zaś ułatwianiu podejścia.
– Wspinaczka górska – jak sama nazwa wskazuje, terenem wspinania się w tym rodzaju są obszary górskie. W zależności od rodzaju gór możemy wyróżnić na przykład taternictwo, alpinizm czy himalaizm. W przypadku wspinaczki górskiej specjalistyczny sprzęt jest już niezbędnym elementem wyposażenia. By podjąć się tej aktywności, trzeba być także w dobrej formie fizycznej i mieć już spore doświadczenie we wspinaniu się.
– Wspinaczka skałkowa – odbywa się na terenach skalnych. To dobry wybór dla osób preferujących aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Warto wiedzieć, że we wspinaczce skalnej podejść dokonuje się w dwuosobowych drużynach, w której jedna osoba pokonuje wyznaczoną ścieżkę po skałce, a druga ją asekuruje. Wspinaczki skałkowej nie uprawia się zimą.
– Wspinaczka ściankowa – to wspinaczka na tak zwanych panelach, czyli sztucznych ścianach wspinaczkowych z różnego rodzaju wgłębieniami i wypustkami. Jest dobrym wyborem dla osoby początkującej, choć i doświadczeni wspinacze znajdą tu coś dla siebie, ponieważ na sztucznej ściance można znaleźć trasy o różnym stopniu trudności. Zwykle znajduje się na zamkniętych halach, co pozwala na uniezależnienie się od warunków pogodowych. Na ściance często także odbywają się zawody wspinaczkowe.
– Wspinaczka lodowa – forma wspinaczki obejmująca pokonywanie ścian lodowych. Wspinaczka lodowa wymaga bardzo dobrego przygotowania, umiejętności technicznych i specjalnego sprzętu wspinaczkowego takiego jak: czekan, raki czy śruby lodowe.
– Wspinaczka hakowa – zwana także techniką sztucznych ułatwień. Polega na wbijaniu haków przez wspinacza, co pozwala na stworzenie chwytów i stopni. Obecnie udoskonalono tę metodę, by uniknąć niszczenia skał.
– Wspinaczka sportowa – rodzaj dyscypliny olimpijskiej. W tym rodzaju wspinacz porusza się po drogach wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne, na przykład spity lub ringi. W obrębie tego rodzaju można wyróżnić także style, czyli specjalne techniki wspinaczkowe, o których decyduje znajomość drogi czy rola asekuracji.