Rozbieganie – korzyści i cele
Stosując taki bieg ciągły, możesz liczyć na poprawę swojej ogólnej wytrzymałości lub swego rodzaju regenerację i odpoczynek. Wiele zależy od założeń Twojego planu treningowego. Przykładowo, jeśli dzień wcześniej przebiegłeś dystans półmaratonu w intensywnym tempie, to kolejnego dnia możesz zdecydować się na wolniejsze tempo rozbiegania.
Co ciekawe, specjaliści przekonują, że gdy Twój organizm jest zmęczony, to praca w niższym zakresie intensywności będzie wskazana. Wśród biegaczy panuje czasami mit, odnośnie tego, że formę należy budować poprzez nieustanne podnoszenie poprzeczki. W rzeczywistości taka postawa może prowadzić do częstszego odnoszenia kontuzji.
Może być jednak tak, że uznasz, że szybsze rozbieganie będzie danego dnia korzystne. Niektórzy biegną wówczas, utrzymując stałe tempo maratońskie. Taki trening ma poprawić ich wytrzymałość i sprawić, że możliwości tlenowe organizmu ulegną poprawie.
To, jakim tempem pobiegniesz danego dnia, zależy od Ciebie i przyjętych założeń. Pamiętaj natomiast, że nie jest to interwał, musisz również uważać, aby się nie przetrenować. W bieganiu istotne jest rozpoznawanie momentu, w którym organizm powinien odpocząć.
Do kluczowych korzyści płynących z rozbiegania możemy więc zaliczyć:
– wzmocnienie wytrzymałości,
– charakter regeneracyjny bądź treningowy,
– tempo można dostosować do aktualnych założeń,
– rozbieganie może przerodzić się w trening długi, gdy jego czas przekroczy 90 minut.
Dodatkowo rozbieganie jest dość ciekawym ćwiczeniem na poprawę samopoczucia. Czasami podczas treningu zawodnicy narzucają na siebie dużą presję. Tymczasem zwykłe rozbieganie sprawia, że odnajdują oni na nowo przyjemność w tym sporcie, a do tego mają również czas na dokładniejsze przyjrzenie się swojej technice biegu.