Kobieta w odzieży i butach do biegania wykonująca rozbieganie przed treningiem biegowym

Rozbieganie – czym jest? Poradnik biegowy

Czym jest rozbieganie? Dlaczego wszyscy biegacze powinni się odpowiednio wybiegać i jak to zrobić?

Biegacze w niektórych kwestiach nie są ze sobą zgodni co do optymalnego treningu. Każdy profesjonalista przyznaje jednak, że rozbieganie jest elementem, którego nie można zaniedbać. Na czym polega ta czynność i jakie płyną z niej korzyści?

Czym jest rozbieganie?

Przede wszystkim jest to rodzaj treningu, który nazywany jest także biegiem spokojnym. Oznacza to, że jego intensywność jest niska, natomiast podczas biegu zawodnik ma do przebiegnięcia dość duży dystans. Podczas tego wysiłku pracuje się na stosunkowo niskim tętnie, a ruch ma charakter ciągły (nie zatrzymujesz się na postoje i odpoczynek). Zazwyczaj biega się przez minimum trzydzieści minut. Przyjmuje się także, że podczas takiego treningu biegowego sportowiec powinien być w stanie prowadzić spokojną konwersację z osobą znajdującą się obok. Celem nie jest więc prędkość i śrubowanie rekordów.

Kobieta i mężczyzna w odzieży i butach do biegania trenujący rozbieganie biegnąc po ulicy

Rozbieganie – korzyści i cele

Stosując taki bieg ciągły, możesz liczyć na poprawę swojej ogólnej wytrzymałości lub swego rodzaju regenerację i odpoczynek. Wiele zależy od założeń Twojego planu treningowego. Przykładowo, jeśli dzień wcześniej przebiegłeś dystans półmaratonu w intensywnym tempie, to kolejnego dnia możesz zdecydować się na wolniejsze tempo rozbiegania.

Co ciekawe, specjaliści przekonują, że gdy Twój organizm jest zmęczony, to praca w niższym zakresie intensywności będzie wskazana. Wśród biegaczy panuje czasami mit, odnośnie tego, że formę należy budować poprzez nieustanne podnoszenie poprzeczki. W rzeczywistości taka postawa może prowadzić do częstszego odnoszenia kontuzji.

Może być jednak tak, że uznasz, że szybsze rozbieganie będzie danego dnia korzystne. Niektórzy biegną wówczas, utrzymując stałe tempo maratońskie. Taki trening ma poprawić ich wytrzymałość i sprawić, że możliwości tlenowe organizmu ulegną poprawie.

To, jakim tempem pobiegniesz danego dnia, zależy od Ciebie i przyjętych założeń. Pamiętaj natomiast, że nie jest to interwał, musisz również uważać, aby się nie przetrenować. W bieganiu istotne jest rozpoznawanie momentu, w którym organizm powinien odpocząć.

Do kluczowych korzyści płynących z rozbiegania możemy więc zaliczyć:

– wzmocnienie wytrzymałości,
– charakter regeneracyjny bądź treningowy,
– tempo można dostosować do aktualnych założeń,
– rozbieganie może przerodzić się w trening długi, gdy jego czas przekroczy 90 minut.


Dodatkowo rozbieganie jest dość ciekawym ćwiczeniem na poprawę samopoczucia. Czasami podczas treningu zawodnicy narzucają na siebie dużą presję. Tymczasem zwykłe rozbieganie sprawia, że odnajdują oni na nowo przyjemność w tym sporcie, a do tego mają również czas na dokładniejsze przyjrzenie się swojej technice biegu.

Jak długo powinno trwać rozbieganie?

Tak naprawdę na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twojego planu, celu, a także poziomu wytrenowania. Jeśli dzień wcześniej zrobiłeś akcent (intensywny trening, mający na celu wzmocnienie siły biegu i wytrzymałości), to podczas kolejnych ćwiczeń rozbieganie będzie miało charakter regeneracyjny.

Co interesujące, nawet profesjonalni biegacze przyznawali, że trenując przez kilka tygodni jedynie na niższych obrotach, ich organizm i tak budował całkiem przyzwoitą formę. Okazało się, że byli oni w stanie rozwijać nawet swoją prędkość, pomimo tego, że wcale jej nie trenowali. 

Wybieganie może trwać około 30 minut, jeśli uznasz, że Twój organizm jest zmęczony i nie ma sensu go przemęczać. Jeśli natomiast chciałbyś skupić się na budowaniu swojej wytrzymałości, to jego czas trwania może sięgać nawet dwóch godzin. Istotne jest natomiast to, aby cały czas utrzymywać tempo sportowego truchtu. Czas trwania rozbiegania jest więc bardzo elastyczny.

Kobieta w legginsach i butach do biegania wykonująca długie rozbieganie w terenie

Czy długie wybieganie może zaszkodzić? 

Gdy decydujesz się na rozbieganie, zależy Ci między innymi na tym, aby osiągnąć korzyści związane z rozwojem wytrzymałości tlenowej. Niektórzy biegacze decydują się jednak na długie treningi trwające ponad 2,5 godziny, przez co niepotrzebnie nadwyrężają swój organizm. Badania pokazały, że po upływie 120 minut osiągane korzyści są niewspółmierne do wkładanego wysiłku.

Jeśli jesteś sportowym amatorem, to długie wybiegania mogą osłabić Twoje ciało. Tak naprawdę jako początkujący możesz biegać 2-3 razy w tygodniu, zachowując przy tym czas na regenerację. Dopóki nie zbudujesz odpowiedniej kondycji, wybieganie może Ci zaszkodzić, ponieważ odpowiedni odpoczynek będzie niemożliwy do osiągnięcia.

Kolejną rzeczą, której trzeba pilnować, jest dbanie o odpowiednią technikę biegu. Niektórzy biegacze podchodzą do tego treningu z lekkim lekceważeniem. Jednak to, że może mieć on charakter regeneracyjny, nie oznacza, że można go wykonywać niedbale. Część sportowców w trakcie rozbiegania zaczyna niepoprawnie stawiać kroki lub oddychać w niewłaściwy sposób. To z kolei może uczyć ich złych nawyków, które przeniosą się na zawody.

Na co warto zwrócić uwagę podczas rozbiegania?

Istnieje kilka westiik, na które powinno się zwracać uwagę podczas rozbiegania (lub w trakcie układania planu treningowego):

– Oceń, czy dany trening jest Ci potrzebny. Może lepszym rozwiązaniem będzie dzień odpoczynku?

– Zbyt długi bieg może osłabić Twój układ odpornościowy.
120 minut to zazwyczaj górna granica.

– Nie skupiaj się na długości trasy. Nie zakładaj, że przebiegniesz 10 km.
Po prostu ustal czas i biegnij sportowym truchtem.

– Jeśli zauważysz, że częste treningi powodują u Ciebie wypalenie bieganiem, rozważ zmniejszenie ich ilości.


– Krótkie wybiegania nie są złe.
Nie miej do siebie pretensji, że krótko trenowałeś, jeśli uznałeś, że tego właśnie będziesz potrzebować.

Rozbieganie jest więc istotną częścią treningu każdego biegacza. Musisz jednak upewnić się, że podchodzisz do niego w odpowiedni sposób. W innym wypadku niepotrzebnie przeciążysz organizm, nie dając mu wystarczającej ilości czasu potrzebnej na regenerację.

Przeczytaj także:

Jak biegać przez cały rok? Sprawdź wskazówki dla biegaczy

Jak biegać przez cały rok? Sprawdź wskazówki dla biegaczy

Trening biegowy można przeprowadzać przez cały rok. Jak zmotywować się do wyjścia nawet zimą? Sprawdź nasze wskazówki!

4 rodzaje treningów biegowych – co warto o nich wiedzieć?

4 rodzaje treningów biegowych – co warto o nich wiedzieć?

Cztery rodzaje treningów biegowych pozwalają biegaczowi wzmocnić siłę, zwiększyć prędkość czy wydłużyć dystans biegu. Dowiedz się więcej!

Alternatywny trening zastępczy biegacza. Jak biegać po kontuzji?

Alternatywny trening zastępczy biegacza. Jak biegać po kontuzji?

Jak efektywnie trenować wydolność i spalać kalorie bez biegania? Sprawdź sposoby na alternatywny trening cardio, czyli biegowy trening zastępczy.

Trening fartlek – zabawa biegowa, poprawa szybkości

Trening fartlek – zabawa biegowa, poprawa szybkości

Fartlek to zabawa biegowa, będąca rodzajem treningu interwałowego. Możesz postawić na intensywność, poprawić swoją wytrzymałość oraz prędkość.

Początkujący biegacze ćwiczący marszobieg według rozpisanego treningu

Czym jest marszobieg? Efekty i plan treningowy

Marszobieg to inaczej bieg przeplatany marszem. To wspaniała forma aktywności, aby zacząć biegać. Co warto o niej wiedzieć? Sprawdź!