Futbol amerykański a rugby – podstawowe różnice w grze
Lista różnic między futbolem amerykańskim a rugby jest dość długa, ale część z nich to dość kosmetyczne modyfikacje. Warto zatem poznać przynajmniej te, które w największym stopniu wpływają na obraz gry i mogą decydować o tym, w której z nich dany zawodnik bardziej się odnajdzie. W tym przypadku, można wskazać na odchylenie w kwestii:
– Szarżowania na przeciwnika – w futbolu amerykańskim prawie nie ma ograniczeń. Można zatrzymać każdego zawodnika, a przeciętna szarża jest silniejsza niż w rugby, gdzie zatrzymać można tylko tego gracza, który aktualnie niesie piłkę.
– Celu taktycznego – w futbolu amerykańskim dąży się do utrudnienia zawodnikowi drużyny przeciwnej doniesienia piłki na pole punktowe. W rugby rozgrywka ma bardziej techniczny charakter, jest spontaniczna i dynamiczna.
– Konieczności blokowania zawodników i osłaniania tego, który niesie piłkę – w futbolu wypracowano w tym celu grę formacjami podobnymi do tych z piłki nożnej. W rugby również stosuje się podobne strategie, jednak zawodnicy muszą być zasadniczo bardziej elastyczni, ponieważ przydziały te nie są sztywne.
Warto pamiętać, że duży wpływ na zasady gry ma również ilość zawodników. Standardowo w rugby na boisku może znajdować się w każdej drużynie po 15 zawodników, choć zdarza się, że może ich być 10 lub 7 w jednym zespole. Natomiast w futbolu amerykańskim liczba ta jest ściśle określona i zamyka się w 11 osobach na stronę. Ponadto w futbolu amerykańskim dopuszczalne jest wykonanie podania do przodu, w rugby grać można tylko do tyłu.