mężczyzna i kobieta w odzieży do biegania w terenie biegnący po trasie z naturalnymi przeszkodami

Runmageddon – czym jest i jakie formuły ma ten bieg z przeszkodami?

Runmageddon to wydarzenie, które pokochało wielu. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten bieg z przeszkodami i co ukrywa się na jego trasie.

Bieganie, endorfiny, przeszkody, świetna atmosfera, satysfakcja i przede wszystkim błoto – to tylko kilka atrybutów, które można przypisać temu wydarzeniu sportowemu. Sprawdź, co to jest Runmageddon i jak przygotować się do swojego startu w tym nietuzinkowym biegu.

Co to jest Runmageddon? Czym charakteryzuje się ten bieg?

Runmageddon to jedno z najpopularniejszych wydarzeń biegowych w naszym kraju. Można by powiedzieć o nim krótko – to po prostu bieg z przeszkodami. Brzmi niewinnie, prawda? Jednak nic bardziej mylnego! Choć faktem jest, że zalicza się on do tak zwanych biegów OCR (z angielskiego obstacle course race). Jest on wydarzeniem pełnym świetnej atmosfery, które na celu ma nie tylko aktywność fizyczną, ale przede wszystkim dobrą zabawę. Nie znaczy to wcale, że jest prosty do pokonania!

Runmageddon polega na przebiegnięciu określonego dystansu, który różni się w zależności od wybranego rodzaju biegu, oraz pokonaniu wszystkich napotkanych na trasie przeszkód. Z jakimi możemy mieć do czynienia? Jest ich kilka rodzajów:

naturalne – takie, które przygotowała dla nas sama Matka Natura. Mogą zaliczać się do nich wszelkiego rodzaju doły i wzniesienia czy naturalne zbiorniki wodne;
– techniczne – to w głównej mierze różnego rodzaju instalacje metalowe, do których przejścia należy użyć nie tylko siły, ale również obrać odpowiednią technikę;
siłowe – do ich pokonania będziesz musiał polegać na sile swoich mięśni. Do tego typu utrudnień na trasie można zaliczyć na przykład przenoszenie ciężarów czy wspinanie się po ściankach lub linie;
koordynacyjne – tutaj wykorzystasz balans swojego ciała na przykład na równoważniach czy podczas czołgania się w błocie pod zasiekami.

Istotny jest także fakt, że Runmageddon odbywa się w dwu głównych formułach: open i elite. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla mniej zaawansowanych uczestników, którzy w pokonywaniu trasy szukają głównie zabawy. W tym przypadku, jeśli nie jesteś w stanie pokonać którejś z przeszkód, możesz wykonać 20 karnych burpees i biec dalej. Co więcej, biegacze mogą sobie nawzajem pomagać w stawianiu czoła przeszkodom i wzajemnie się motywować. W formule elite skierowanej do zawodników, którzy niejeden bieg OCR mają za sobą, ominąć przeszkodę można tylko oddając jedną z trzech opasek. Po utraceniu wszystkich traci się możliwość kwalifikacji w serii.

Po ukończeniu biegu każdy zawodnik na mecie otrzymuje pamiątkowy medal. Można wywalczyć także inne trofea, na przykład Weterana (puchar po ukończeniu w jednym sezonie minimum trzech biegów w różnych formułach) oraz Koronę (trofeum dla zawodników, którzy pobiegną w Runmageddonie w jednym sezonie w 4 różnych stronach Polski).

mężczyzna w odzieży do biegania podczas biegu z przeszkodami w terenie

Udział w Runmageddonie – dla kogo?

Kto może wystartować w tym wydarzeniu biegowym? Odpowiedź jest niezwykle prosta – każdy! Wydaje Ci się to niemożliwe, bo do biegów z przeszkodami trzeba się odpowiednio przygotować? Owszem, to prawda, jednak organizatorzy Runmageddonu mają przygotowaną propozycję nawet dla najmłodszych, a także dla rodzin z dziećmi oraz oczywiście profesjonalnych biegaczy. Słowem – każdy może znaleźć coś dla siebie, by w miarę możliwości móc zmierzyć się ze swoimi słabościami.

Udział w rywalizacji można wziąć na poziomie kilku różnych formuł:

Intro – brzmi jak wstęp, czyli trasa o najniższym poziomie trudności. Liczy 3 kilometry, a w jej trakcie musimy stawić czoło 15 różnorodnym przeszkodom. To dobry wybór dla początkujących amatorów biegów z przeszkodami;

Rekrut – level wyżej, czyli trasa o dystansie 6 kilometrów z ponad trzydziestoma przeszkodami. Występuje także w wersji po zmroku pod nazwą Nocny Rekrut;

– Classic – trasa o długości 12 kilometrów z ponad 50 przeszkodami. W tej klasie stopień trudności wzrasta – będzie dobry dla odpowiednio przygotowanych zawodników;

Hardcore – jak sama nazwa wskazuje, to już nie przelewki. Trasa Hardcore liczy 21 km z około 70 wyzwaniami;

– Ultra – to klasa przeznaczona dla profesjonalistów, którym nieobce pokonywanie własnych słabości. Jest to maraton (42 km), na którego trasie uczestnicy Runmageddonu muszą zmierzyć się z ponad 140 przeszkodami;

Kids – trasa o długości kilometra przygotowana z myślą o dzieciach w wieku 4-11 lat. Znajduje się na niej około dziesięciu niewymagających utrudnień;

– Junior – przeznaczona dla nastolatków do 15. roku życia. Mierzy 3 km, a na jej długości można spotkać mniej więcej 15 przeszkodowych wyzwań;

Family – to rodzaj trasy przeznaczony dla drużyn w postaci rodziców lub opiekunów z dziećmi. Do przemierzenia są 2 km trasy i około 15 przeszkód.

kobieta w legginsach i staniku sportowym przygotowująca się do Runmageddonu wykonując ćwiczenia mięśni rąk na drążku

Pierwszy Runmageddon – jak się przygotować?

Jeśli chcesz podjąć wyzwanie i sprawdzić się w Runmageddonie, warto się do niego odpowiednio wcześniej przygotować. Nawet jeżeli nie zależy Ci na świetnym wyniku, a chcesz się jedynie dobrze bawić z przyjaciółmi, powinieneś podjąć aktywność fizyczną nieco wcześniej, by zwyczajnie uniknąć bolesnych kontuzji.

Co prawda na długości trasy masz możliwość otrzymać profesjonalną opiekę medyczną lub możesz zrezygnować z biegu. Nie jest to jednak wymarzone zakończenie wyścigu dla żadnego zawodnika. Na co więc zwrócić uwagę?

Skup się głównie na wypracowaniu kondycji, siły mięśni rąk i nóg oraz odpowiedniej koordynacji ciała. Dopracowanie tych aspektów, na przykład dzięki bieganiu czy ćwiczeniom na siłowni, może pomóc Ci w dotarciu do mety z uśmiechem zwycięstwa na twarzy.

By jednak móc wziąć udział w wyścigu, musisz się odpowiednio wcześnie na niego zapisać. Najlepiej zrobić to bezpośrednio na stronie organizatora, choć możesz to zrobić także w biurze zawodów. Po zapisaniu się i uiszczeniu opłaty będziesz mógł także przed biegiem odebrać pakiet startowy z koszulką, izotonikiem i różnymi akcesoriami.

Pamiętaj również, by dobrze sprawdzić lokalizację Twojego biegu – Runmageddon odbywa się na terenie całego kraju przez cały rok, nawet zimą!

Strój na Runmageddon – jak się ubrać?

Zmienne warunki pogodowe, błoto, woda, a często także lód – przeszkody naturalne i te zmyślnie stworzone przez organizatorów mogą sprawić nam dużo kłopotu, jeśli będziemy nieodpowiednio ubrani. Na jakie elementy stroju na bieg w Runmageddonie warto zwrócić uwagę podczas wyboru?

Obuwie – jakie buty na Runmageddon? Przede wszystkim wygodne, o głębokim bieżniku, który zapewni lepszą przyczepność;

Bielizna termoaktywna – sprawdzi się świetnie w każdych warunkach. Bardzo dobrze reguluje temperaturę ciała, dzięki czemu nie zmarzniesz i nie przegrzejesz się podczas pokonywania kolejnych kilometrów i przeszkód;

Rękawiczki – jakie rękawiczki na Runmageddon wybrać? Takie, które ochronią dłonie przed uszkodzeniem i zapewnią dobrą przyczepność na przykład wtedy, gdy musisz wspiąć się po linie lub ściance;

Pozostała odzież do biegów – wybierz legginsy i koszulkę z długim rękawem, które ochronią Cię przed otarciami. Bawełniane ubrania zostaw w depozycie na przebranie się – na trasie się nie sprawdzą.

Runmageddon to wyścig, który zapewne nie bez powodu należy do najpopularniejszych biegów w Polsce. Co roku zrzesza coraz więcej uczestników ekstremalnie zmotywowanych, by pokonać wszystkie przeszkody. To niezwykłe doświadczenie, które pomimo zmęczenia, daje ogromne pokłady radości i satysfakcji.

Przeczytaj także

osoby biegnące przy wodzie w strojach sportowych i butach do biegania w terenie

Czym są biegi OCR? Sprawdź się w biegu z przeszkodami!

Biegi OCR, czyli z przeszkodami, to najpopularniejszy rodzaj biegów. Sprawdź, jak przeprowadzić przygotowanie do biegów OCR i spróbuj swoich sił.

mężczyźni biegający w odzieży i butach do biegania

Buty na maraton - jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.

kobieta w trakcie biegu w maratonie

8 najtrudniejszych i ekstremalnych ultramaratonów

Odkryj 8 najtrudniejszych i ekstremalnych ultramaratonów na świecie, w tym mordercze biegi przez Dolinę Śmierci i Maraton Piasków!

uczestnicy maratonu biegnący w odzieży do biegania

Maraton - ile km ma królewski dystans?

Ile km ma maraton? Równo 42, 195 km. Skąd wzięła się ta nierówna liczba i co ona oznacza? Dowiedz się więcej o długości i historii maratonu.

Uczestniczka maratonu biegnąca w odzieży do biegania w mieście

Jak przygotować się do maratonu? Czy plan treningowy wystarczy?

Przygotowanie do maratonu to kluczowy element, który musi przejść każdy biegacz, który chce wystartować. Poznaj nasze wskazówki na pierwszy maraton.