kobieta w owijkach bokserskich na dłoniach z kapturem na głowie

Samoobrona na ulicy – które rodzaje sztuk walki warto znać?

Wiele osób wykorzystuje techniki sztuk walki do samoobrony na ulicy. Które sporty walki są skuteczne i warto znać w chwili zagrożenia?

W życiu każdego z nas może wydarzyć się sytuacja, która wzbudza chęć ucieczki, a niekiedy niesie ze sobą nawet zagrożenie życia. Niestety nie zawsze udaje się załagodzić spór, dlatego warto znać techniki walki, które można wykorzystać, aby odeprzeć atak napastnika. Samoobrona sama w sobie kładzie nacisk na uniknięcie kontaktu fizycznego, a jeśli się to nie udaje, należy wykorzystać odpowiednią metodę i chwyty. Jak nauczyć się samoobrony? Jednym ze sposobów jest trenowanie sportów walki. Poznajcie te najpopularniejsze.

Samoobrona — co to jest?

Na początek należy wyjaśnić, czym właściwie jest obrona własna, ponieważ pojęcie samoobrony jest bardzo szerokie. Najprościej mówiąc — są to działania, które mają nas uchronić przed atakiem fizycznym ze strony napastnika. Niebezpieczne sytuacje zdarzają się pod wpływem alkoholu, z powodu jakiegoś konfliktu lub po prostu konkretnego celu skierowanego w ofiarę. Często też wpadamy w tarapaty, bo stajemy w czyjejś obronie — wówczas techniki samoobrony są nieocenione.

Zajęcia z samoobrony cieszą się w Polsce dużą popularnością, szczególnie wśród kobiet, które mają mniejszą siłę fizyczną od mężczyzn, a chcą czuć się bezpiecznie. Ponadto nie ma jednego konkretnego systemu walki, który odnosi się do samoobrony. Każda sztuka walki zawiera chwyty i techniki, które wykorzystuje się do defensywy. Pamiętaj jednak, że w akcji obronnej nie chodzi o atakowanie przeciwnika, a odpieranie napaści. W samoobronie nie wykorzystuje się broni, ale można zastosować specjalistyczne narzędzia obronne, takie jak np. gaz pieprzowy. Tak więc chodzi tutaj o to, aby nauczyć się odpowiednio reagować w sytuacji zagrożenia, a dopiero potem wchodzić w kontakt fizyczny z agresorem.

Lekcje samoobrony- jak pokonać przeciwnika?

W wielu miastach organizowane są specjalne kursy samoobrony, na które chętnych nie brakuje. Podczas treningu adept uczy się różnych technik walki wręcz, takich jak: kopnięcia, uderzenia, dźwignie czy uniki. Od osób trenujących nie wymaga się świetnej sprawności fizycznej, a nauka zaczyna się przede wszystkim od tego, co mamy w głowie - ważna jest wewnętrzna siła i wiara we własne możliwości. Instruktorzy są wsparciem i motywują do ćwiczeń, z kolei program kursu dostosowany jest do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika. Ponadto tego rodzaju ćwiczenia zwiększają wydolność organizmu i poprawiają ogólną sprawność.

Pierwsza lekcja samoobrony zaczyna się od przyswajania podstaw. Na początku dowiesz się, jak trzymać gardę i prawidłową postawę, a potem opanujesz technikę i konkretne ruchy. Oprócz tego nabędziesz wiedzę teoretyczną — czyli samoobrona od strony prawnej, procedury bezpieczeństwa i asertywność. Podczas zajęć organizuje się scenki tematyczne, w których jedna osoba odgrywa rolę napastnika a druga poszkodowanego — może to być napad w parku, w sklepie czy we własnym domu. Taki scenariusz ma nauczyć prawidłowego zachowania w sytuacji zagrożenia i obezwładnienia napastnika. Instruktor kursu samooborny uczy również posługiwania się środkami do samoobrony, takimi jak gaz pieprzowy czy paralizator. Legalne produkty dostaniecie w autoryzowanych sklepach, które są sprawdzone i dają gwarancję, że zakupiony przedmiot faktycznie zadziała, gdy będzie taka potrzeba.

Podczas zajęć z samoobrony nauczysz się odpowiednio reagować, a dodatkowo poprawisz swoją kondycję fizyczną i wzmocnisz pewność siebie.

mężczyzna w czapce z daszkiem stojący w pozycji bokserskiej

Rodzaje sztuki walki do samoobrony

Dlaczego warto znać techniki różnych stylów? Znajomość sztuk walki na pewno daje większą przewagę, jeśli chodzi o samoobronę. Do najskuteczniejszych zalicza się te, które zawierają elementy walki w stójce. Sporty takie jak: krav maga, boks czy karate pozwolą Ci skutecznie obronić się na ulicy. Pamiętaj jednak, że gdy znajdziesz się w nieciekawej sytuacji, warto najpierw postarać się załagodzić sytuację, tak żeby nie doszło do bójki. Tak naprawdę nie wiemy, kim jest nasz przeciwnik i czy przypadkiem ta osoba nie ma przy sobie niebezpiecznych narzędzi (noża, broni palnej). Warto wziąć pod uwagę wszystkie możliwości. Kiedy nie ma już wyjścia i jesteś zmuszony użyć siły fizycznej — bądź przygotowany na wszystkie ciosy, tak żebyś umiał się obronić. Tutaj niestety nie ma konkretnego scenariusza i należy zdać się na własne umiejętności.

Zobaczcie, jakie sztuki walki przydają się do samoobrony.

Boks

Boks to jedna z najskuteczniejszych sztuk walki, podczas której zawodnicy walczą ze sobą przy użyciu pięści. Podstawą tego sportu są ciosy, takie jak: prosty, sierpowy i podbródkowy. Najczęściej jednak stosuje się ciosy proste, które są szybkie i jednocześnie skuteczne. Jeśli chodzi o elementy obronne to sportowcy, stosują: odskok, odchylenie, zakrok i gardę, czyli ustawienie rękawic oraz przedramion w taki sposób, aby można było się obronić przed uderzeniem rywala.

Styl walki, jakim jest boks, sprawdza się w samoobronie, właśnie dzięki skuteczności walki na pięści. Dodatkowo doświadczeni pięściarze są w stanie odeprzeć atak więcej niż jednej osoby, co również może się wydarzyć. Jeśli chodzi o minusy, to na pewno problemem może być obrona przed atakami przy użyciu sprzętu oraz w parterze, ponieważ boks charakteryzuje głównie walka w stójce. Niemniej ten styl sztuk walki może być wykorzystywany jako technika samoobrony.

 Tajski boks (muay thai)

Kolejna dyscyplina, która może Wam się przydać to tajski boks (muay thai). Podobnie jak w boksie, praktykuje się walkę w pozycji stojącej, najczęściej w dużym zwarciu. Muay thai jest dosyć brutalnym sportem, w którym kładzie się nacisk na: kopnięcia, uderzenia precyzję, siłę oraz technikę. Ciosy wyprowadzane są z ogromną siłą, i to we wszystkie części ciała, co często prowadzi do niebezpiecznych urazów i tym samym całkowitego obalenia przeciwnika. Możemy bronić się łokciami i kolanami, dlatego styl ten doskonale sprawdza się jako metoda samoobrony. Ruchy wykonywane przez zawodnika, np. kopanie w goleń agresora spowoduje, że ten szybko się podda i nie będzie kontynuował swojej napaści.

Krav Maga

Krav Maga to system walki wręcz i samoobrony, który rozwinął się w Izraelu. Zawiera metody treningowe pochodzące z: zapasów, judo, muay thai, boksu, jujutsu i innych sztuk walki. Jednym słowem dyscyplina ta jest bardzo różnorodna, ponieważ składa się z wielu technik, wśród których wyróżniamy:

- dźwignie,

- uderzenia,

- kopnięcia w różne okolice na ciele (oczu, krocza, gardła),

- pchnięcia.

Krav maga z założenia ma służyć obronie własnej, nie znajdziecie tam walki dwóch zawodników. Na treningach uczy się umiejętności walki, która pozwoli unieszkodliwić agresora podczas napaści. Osoba trenująca musi pojąć, jak należy przewidywać atak oraz zachować trzeźwość umysłu w podbramkowej sytuacji. Głównym mottem tego systemu jest: „Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki”.

kobieta ubrana w kimono do trenowania karate

Techniki karate

Karate daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o samoobronę, ponieważ japońskie techniki są bardzo zróżnicowane. Nie trzeba być doskonałym w tej sztuce i znać doskonale warsztatu — wystarczy opanować kilka podstaw karate, aby móc bez strachu spacerować nocą. Inną zaletą jest dostępność tej dyscypliny (mogą ją uprawiać zarówno mężczyźni, jak i kobiety).

Styl walki, jakim jest karate to nie tylko sport, bowiem kryje się za nim coś więcej. Dużą rolę odgrywa tutaj psychika i wewnętrzna siła, która pomaga w walce z jednym przeciwnikiem, którego możemy pokonać bez użycia broni. W tym przypadku do skutecznej obrony wykorzystuje się jedynie możliwości własnego ciała. Ruchy opracowane podczas treningów są konkretne i jednostajne, ale na tyle mocne, że bez problemu możemy zatrzymać przeciwnika. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy trenujesz we właściwy sposób i chłoniesz wiedzę przekazywaną przez trenera.

Taekwondo

Z kolei taekwondo to koreańska sztuka samoobrony, która koncentruje się na umiejętności odpierania ataku. Największą bronią jest ciało zawodnika, a każde kopnięcie, uderzenie, a nawet kąt skręcania nogi służy konkretnemu celowi. W taekwondo stosuje się niezliczoną ilość kopnięć, czyli technik nożnych.

Taekwondo to nauka samoobrony, której towarzyszą konkretne zasady moralne. Do filarów taekwondo, należą:

wytrwałość,

opanowanie i samokontrola, 

odwaga i nieugięty duch,

grzeczność i uprzejmość,

rzetelność i uczciwość.

Zadaniem instruktora jest nauczenie podopiecznego odpowiedniej techniki walki, która pomoże mu obronić samego siebie. 

Inne sztuki walki - Keysi Fighting Method, Aikido

W sztuce samoobrony wykorzystuje się również Keysi Fighting Method, czyli sztukę, która polega w głównej mierze na uderzaniu kolanami, łokciami oraz czołem. Popularne jest również judo i aikido, które są sportami z "duszą". W obu dyscyplinach istotny jest szacunek do drugiej osoby oraz refleks i odpowiedni czas reakcji na atak. Aikido to dobry pomysł, jeśli chcemy nauczyć się samoobrony, a jesteśmy totalnymi laikami. Nie dość, że sport ten niesie ze sobą wartości, to uczy koordynacji ruchowej i umiejętności przydatne do obrony własnej.

Sporty walki a zajęcia z samoobrony - czy można to połączyć?

Wiele osób chciałoby trenować konkretną sztukę walki, a jednocześnie nauczyć się obrony własnej. I tutaj się nasuwa pytanie, czy można połączyć te zajęcia? Owszem. Niektóre kluby sportowe wyszły naprzeciw oczekiwaniom i proponują naukę zarówno samoobrony, jak i walki polegającej na współzawodnictwie. Zanim zdecydujesz się na konkretny kierunek, zorientuj się, czy klub, który Cię interesuje — oferuje również naukę samoobrony. Pamiętaj, że techniki, których nauczysz się w judo, taekwondo czy jiujitsu — sprawdzą się również na ulicy, a zadaniem trenera jest dokładne objaśnienie, które chwyty są najbardziej skuteczne.

Osoby, które mają opanowany konkretny styl walki i kurs z samoobrony, są świetne przygotowane do pojedynku na ulicy i to nawet z kilkoma agresorami.

W ofercie sklepu Decathlon znajdziesz szeroką ofertę akcesoriów potrzebnych do trenowania sztuki walki

Przeczytaj także

mężczyzna trenujący boks z workiem bokserkim

Zasady boksu – rodzaje ciosów bokserskich

Boks to jeden z najstarszych sportów, który polega na walce dwóch zawodników przy użyciu pięści. Jakie są zasady boksu? Jakie akcesoria są potrzebne?

 Trening bokserski - jak trenować boks w domu?

Trening bokserski - jak trenować boks w domu?

Jaki sprzęt jest potrzebny do treningu bokserskiego? ⭐ Dowiedz się więcej jak trenować boks w domu ⭐ Sprawdź podstawy nauki boksu

Pasy w karate – znaczenie kolorów i stopni

Pasy w karate – znaczenie kolorów i stopni

Pasy w karate dają informacje na temat poziomu zaawansowania ucznia. Długie treningi pozwalają awansować z białego pasa nawet do brązowego.

kobieta i mężczyzna w dobokach trenujący taekwondo

Sztuki walki - wszystko co musisz wiedzieć o walkach.

Sztuki walki stały się bardzo atrakcyjną dyscypliną sportu i trenuje je coraz więcej osób. Jakie są najpopularniejsze sztuki walki?