Kobieta szlifująca techniki Shaolin kung fu na sali przed lustrami

Shaolin kung fu – trening prosto z klasztoru Shaolin

Kung fu to sport walki, który wywodzi się z Chin. Cieszy się on coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Ile kosztuje trening w klasztorze Shaolin?

Shaolin kung fu – co to jest?

Kung-fu jednoznacznie kojarzy się z chińskimi sztukami walki. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to błędne rozumienie tego wyrażenia. „Kung-fu” to połączenie dwóch chińskich słów, które łącznie można przetłumaczyć jako „biegłość lub wysoką specjalizację w danej dziedzinie”. Wyrażenie to stało się synonimem sztuk walki głównie dzięki filmom z Bruce’em Lee w roli głównej. Jego sedno dotyczy jednak zupełnie czego innego.

Chłopiec trenujący z trenerem techniki Shaolin kung fu

Klasztor Shaolin – co to za miejsce?

Skupmy się jednak stricte na chińskich sztukach walki. Trzeba wiedzieć, że swój rozwój zawdzięczają one głównie klasztorom. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie jest właśnie Shaolin, który znajduje się w górach Sung w chińskiej prowincji Henan. Jego nazwa pochodzi od „Shaolin Si” oznaczającego „Młody Las”. Miejscowi mnisi przez lata zajmowali się głównie tłumaczeniem różnych ksiąg.

Wielogodzinna praca siedząca odbijała się na sprawności oraz kondycji fizycznej mnichów. Z tego powodu legendarny mnich Bodhidharma nauczył ich kilku ćwiczeń fizycznych, które miały poprawić ich samopoczucie. Na początku ćwiczenia te nie miały charakteru sztuk walki. Ich zadaniem była nauka panowania nad własnym ciałem. Dopiero wiele lat później zaczęły się one przeobrażać w znane dzisiaj sztuki walki.

Do Shaolin zaczęli przybywać mistrzowie z całych Chin, aby uczyć sztuk walki. W ten sposób zaczęła rodzić się legenda tego miejsca. Z czasem zaczęły powstawać całe układy ruchów. W dzisiejszych czasach stanowią one podstawę nauki w szkołach kung-fu na całym świecie. Mają one postać bardziej zaawansowanej walki z cieniem, która jest powszechną techniką treningową w sztukach walki.

Shaolin kung-fu – na czym polega?

Starożytne Chiny były ogromnym imperium, dlatego też w różnych jego częściach rozwinęły się odrębne szkoły kung-fu. Jednym z najbardziej znanych i wpływowych stylów jest Shaolin kung-fu. Rozwinął się on właśnie w obrębie klasztoru Shaolin. Charakteryzuje go niezwykła wszechstronność, ponieważ obejmuje techniki stylu, walki, filozofię oraz reguły codziennego treningu fizycznego i mentalnego. Czym dokładnie odznacza się Shaolin kung-fu?

Kobieta z mężczyznom trenujący na sali Shaolin kung fu

Techniki walki

Zacznijmy od technik walki. Ten styl kung-fu dysponuje niezwykle szerokim zakresem ciosów, kopnięć oraz technik blokowania. Uderzenia muszą być dynamiczne oraz precyzyjne. Wymagane jest również, aby były wykonywane z bardzo dużą prędkością. Warto wiedzieć, że elementy walki wręcz nie ograniczają się tylko do uderzeń. W repertuarze można znaleźć także rzuty, dźwignie oraz inne chwyty, których celem jest przejęcie kontroli nad przeciwnikiem.

Bardzo ważną częścią filozofii stojącej za techniką walki w Shaolin kung-fu jest także naśladowanie zwierząt. Wiele ruchów jest inspirowanych takimi zwierzętami jak tygrys, żuraw, wąż, małpa czy smok. Styl każdego zwierzęcia charakteryzuje się unikalnym podejściem do walki. Na przykład u tygrysa jest to siła i agresja, a u żurawia gracja i równowaga.

Formy (kata)

Sztuka walki Shaolin kung fu jest oparta na tak zwanych formach (kata). Można je określić jako sekwencje technik wykonywanych w odpowiedniej kolejności. Głównym celem ich wykonywania jest doskonalenie techniki oraz poprawa równowagi, koordynacji i rytmu. Są one również traktowane jako nośnik tradycji i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Trening Shaolin kung fu przewiduje również prace z różnymi rodzajami tradycyjnej chińskiej broni. Wśród nich można wymienić między innymi kij, włócznię, szablę, a także miecz. Poprzez wykorzystanie różnego rodzaju akcesoriów, uczeń rozwija swoją szybkość, siłę i precyzję. Połączenie różnych metod treningowych składa się na ogólny rozwój i wchodzenie na nowe poziomy w kung fu.

Rozwój wytrzymałości fizycznej

Trzeba zdawać sobie sprawę, że trening według filozofii mistrzów Shaolin wykracza daleko poza same sztuki walki. Kładzie on również duży nacisk na ogólny rozwój fizyczny. Nie mniej istotna niż sama walka, jest praca nad elastycznością, wytrzymałością oraz koordynacją. Z tego powodu integralną częścią przygotowania jest trening siłowy oraz trening kondycyjny.

Bardzo ciekawym aspektem filozofii Shaolin jest także „hartowanie ducha”. O co w tym chodzi? Adepci tej szkoły często trenują w niezwykle wymagających warunkach. Mowa tutaj między innymi o skrajnej pogodzie, ale nie tylko. Warto wiedzieć, że jest to świadome działanie, którego celem jest wzmocnienie ciała i umysłu. Ma to również za zadanie zwiększenie odporności na ból i zmęczenie.

Grupa ludzi trenująca z trenerką Shaolin kung fu

Duchowość

Nie można zapominać, że Shaolin kung fu to nie tylko sztuka walki, ale może przede wszystkim filozofia duchowa. Jest ona ściśle związana z buddyzmem, którego jednym z głównych przesłań jest jedność ciała i umysłu. Z tego powodu trening rozwija nie tylko umiejętności bojowe, ale także kształtuje charakter, dyscyplinę i samokontrolę. Według tej filozofii, aby rozwinąć pełny potencjał w sztuce walki, ciało i umysł powinny działać w harmonii.

W jaki sposób adepci stylu Shaolin kung fu dbają o rozwój umysłu? Integralną częścią buddyzmu jest medytacja. Możliwość praktykowania ćwiczeń oddechowych pomaga w rozwoju wewnętrznej siły i koncentracji, a także rozwija spokój umysłu. Co ciekawe, jest ona praktykowana zarówno podczas spoczynku, jak i w trakcie ruchu. Dzięki temu trenujący według tej filozofii wypracowują opanowanie oraz wewnętrzną harmonię.

Trening chińskich sztuk walki jako sposób na rozwój fizyczny i duchowy

Kung fu to połączenie sztuk walki oraz rozwoju duchowego. Nie jest to sport w tradycyjnym tego słowa rozumieniu, a raczej pewna droga do osiągnięcia sprawności fizycznej. Aktywność ta może być znakomitym wyborem dla osób, które szukają spokojniejszej alternatywy dla popularnych sztuk walki. Kung fu oprócz rozwoju fizycznego oferuje nam również osiągnięcie większej równowagi wewnętrznej i tym samym spokoju.

Przeczytaj także:

kobieta siedząca po ścianą w kimonie do trenowania sztuki walki

Sztuki walki dla początkujących - co wybrać i od czego zacząć?

Sporty walki wpływają pozytywnie zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychikę. Dowiedz się od czego zacząć przygodę ze sztukami walki!

mężczyźni trenujący sztuki walki z kijami do aikido

Rodzaje sztuk walki - jakie są? Judo, karate - które trenować?

Sztuki walki to dyscyplina, która wymaga dobrej aktywności fizycznej. Jakie są najpopularniejsze rodzaje sporty walki? Które warto trenować?

Karate czy judo? Jaka sztuka walki jest lepsza dla dziecka?

Karate czy judo? Jaka sztuka walki jest lepsza dla dziecka?

Jakie znaczenie mają sztuki walki dla dzieci? Na czym polega judo i karate? Poznaj specyfikę tych sportów.

mężczyźni w dobokach wykonujący kopnięcia

Taekwondo – kopnięcia z wyskoku i innych pozycji

Sprawdź, które kopnięcia i ciosy są najczęściej wykonywane podczas treningów koreańskiej sztuki walki taekwon-do

mężczyźni trenujący BJJ

Brazylijskie sztuki walki (BJJ) - jakie są rodzaje walk?

Brazylijskie sztuki walki skupiają się w dużej mierzej na położeniu przeciwnika na ziemię. Czytaj nasz poradnik i poznaj BJJ oraz rodzaje walk.