Grupa ludzi uprawiająca skitouring

Skitury – co to jest? Gdzie i kto może uprawiać skitouring?

Skitouring to zimowy sport będący mniej ekstremalną formą skialpinizmu. Sprawdź, czym są skitury oraz gdzie i kto może uprawiać skitouring.

Skitouring stanowi połączenie górskiej turystyki zimowej z narciarstwem. Mimo że znany jest już od wielu lat, to od pewnego czasu stał się modnym sportem zimowym. Skitouring może być więc oryginalnym sposobem na spędzenie wolnego czasu w górach. To świetna propozycja zwłaszcza dla osób lubiących adrenalinę i znudzonych już nieco tradycyjnym narciarstwem. Czym dokładnie jest skitouring i gdzie go uprawiać, a także dla kogo może być dobrą propozycją?

Skitouring – co to jest

Skitouring to połączenie szeroko pojętego narciarstwa z zimową turystyką górską. W dyscyplinie tej można dostrzec zarówno elementy narciarstwa biegowego, jak i zjazdowego. Można więc powiedzieć, że sport ten jest łagodniejszą i mniej ekstremalną formą skialpinizmu. W przypadku skitouringu zjazdy nie muszą odbywać się na lodowo-górskich terenach czy też bardzo stromych stokach.

Mimo że dyscyplina ta jest dość ekstremalna, to może być uprawiana także na krótkich i łagodnych trasach, na przykład w pobliżu wyciągów. Dzięki temu nie musi być tak ryzykowna jak na przykład freeride, który wymaga od narciarza zaawansowanych technicznych umiejętności i odwagi. 

Ludzie uprawiający skitouring idący pod górę

Skitury – nazewnictwo

Obecnie w Polsce skitouring jest jeszcze dość nową dyscypliną, która modna stała się stosunkowo niedawno. Dlatego też wiele osób ma problem z prawidłową wymową, a także zapisem nazwy tego sportu. Poza angielską wersją skitouring stosuje się także spolszczony skituring, a także formy takie jak ski-touring czy ski-turing. Wszystkie te określenia jednak odnoszą się do tego samego sportu i mogą być stosowane wymiennie.

Skitury – podstawy. Na czym polega skituring?

Skitouring jest techniką jazdy na nartach, która polega na tym, że najpierw należy wejść na górę, nie zdejmując nart, a następnie z niej zjechać. Skitouring od narciarstwa tradycyjnego różni się jednak tym, że zjazd z góry nie następuje na wcześniej przygotowanym stoku, ponieważ trasą zjazdową jest pobocze góry, które często nie jest przystosowane do turystyki narciarskiej. Skituring nie nakłada ograniczeń związanych z koniecznością stania w długich kolejkach do wyciągów, a następnie zjazdem wcześniej przygotowaną trasą.

Zjazd zboczem z dowolnej góry dostarcza dużej dawki adrenaliny. Dlatego też, mimo że skitouring może wydawać się rekreacyjnym sportem, to jednak wiele zależy od tego, jakie trasy zjazdowe wybierzemy. Możliwość wyboru tras oddalonych od głównych szlaków zjazdowych to duża zaleta tej dyscypliny. Dlatego przygoda z nartami w przypadku skitouringu jest bardziej różnorodna.

Sport ten pozwala odwiedzić i poznać wiele ciekawych miejsc i dostarcza sporo emocji i adrenaliny. Warto jednak mieć świadomość, że jest to dość ryzykowna dziedzina, a poziom zagrożenia zależy od doboru trasy zjazdowej. W lżejszej wersji skitouring nie musi być zbyt mocno ryzykowny, jeżeli będzie uprawiany na krótkich i łagodnych odcinkach.

Ludzie uprawiający skitouring

Narty skiturowe – jak działają i czy to jedyny niezbędny sprzęt?

Aktywność fizyczna łącząca w sobie elementy zwykłej turystyki oraz narciarstwa alpejskiego różni się od tych dwóch dyscyplin sprzętem. Bez wątpienia niezbędnym elementem, by uprawiać skituring, są specjalne narty z odpowiednimi wiązaniami. Jednak o czym jeszcze trzeba pamiętać, aby bezpiecznie pokonywać trasy? Chcąc uprawiać skituring, należy zaopatrzyć się w:

narty – obecnie dostępne są produkty dedykowane do tej dyscypliny sportu. Narty skiturowe są bardzo lekkie, ponieważ ważą 1-1,5 kg, dzięki czemu ułatwiają podejścia. Łączą w sobie narty biegowe i zjazdowe, umożliwiając jazdę również poza wyznaczonymi stokami;

buty do skitouringu – najlepiej wykorzystywać te ze specjalnymi wiązaniami, które są lekkie, lecz stabilne i dobrze podtrzymują stopę, a także kostkę. Obuwie powinno się nadawać do wspinaczki górskiej i umożliwiać lekkie zgięcie kostki. Dzięki temu buty takie zagwarantują nam wygodne podejście oraz zjazd. W przypadku wędrówki po oblodzonym bardziej wymagającym terenie dodatkowo można do nich przypiąć raki;

wiązania skiturowe – takie produkty powinny umożliwiać przymocowanie do nart zarówno jednostronnie, jak i całkowite. Jednostronne mocowanie ma umożliwiać ruch i podniesienie pięty. Z kolei całkowite przymocowanie butów do nart musi być sztywne. Dodatkowo podpórki mogą być przydatne również podczas podchodzenia. Przy twardych nawierzchniach lodu i szreni można wykorzystać też harszle;

kije – obecnie bez problemu znajdziemy specjalne teleskopowe skiturowe kije, które stosuje się na stoku. Muszż mieć wygodną, antypoślizgową, wytrzymałą rączkę. Umożliwiają one wspinaczkę po nierównym terenie a także strome podejścia czy przejście freeriderów po zaśnieżonych odcinkach;

foki – nazwa ta wywodzi się z tego, iż kiedyś produkty te były wykonywane ze skóry fok. Obecnie wytwarza się je z syntetycznego materiału, który naklejany jest na dole, czyli spodnią część narty skiturowej. Foki gwarantują nie tylko zwiększenie przyczepności, ale także zapobiegają cofaniu się nart. Pokryte są specjalną substancją, która ułatwia bezpieczne chodzenie, dzięki czemu dają stabilność nawet na nierównym terenie. Foki mocowane są za pomocą haczyka oraz specjalnej klamerki.

Wśród pozostałych elementów, które warto między sobą, jeśli decydujemy się na wspinaczkę i zjazd poza wyznaczonymi szlakami, wymienia się wysokiej jakości kask, rękawice i gogle narciarskie, a także czekan i telefon z numerem do TOPR. Bezpieczeństwo mogą nam zapewnić również podstawowe elementy wchodzące w skład zestawu lawinowego, takie jak sondy, łopatki czy detektor lawinowy. Podczas wspinaczki może nam się przydać również duży plecak, w którym umieścimy wszystkie potrzebne podczas wyprawy przedmioty.

Narty skiturowe – jak zacząć z nich korzystać?

Ze względu na to, że narty skiturowe różnią się od tych wykorzystywanych przez tradycyjnych narciarzy, warto wcześniej zapoznać się z tym, jak działają skitury. Wizualnie przypominają zarówno narty biegowe, jak i zjazdowe, lecz są od nich lżejsze cieńsze i mniej sztywne, aby ułatwiały strome podejścia, a także jazdę nawet w miękkim śniegu. Wyróżniają się wyraźnym taliowaniem i większą szerokością niż wersje biegowe.

Skitury dają nam możliwość stosowania wiązań pionowych, które pozwalają na uwolnienie pięty podczas wspinaczki i podniesienie jej na stromych podejściach. Z kolei podczas zjazdów w nartach skiturowych należy zastosować sztywne wiązanie, w którym pięta jest stabilnie wpięta.

Korzystając ze skiturów, należy pamiętać o tym, by wykorzystywać różne możliwości wiązań butów narciarskich. Jeśli zdobywamy szczyt lub wspinamy się w śniegu pod górę, stosujmy wiązania pionowe z wolną piętą. Elementem, który zapobiega zasuwanie się nart do tyłu, jest opaska z materiału o włóknach układających się w jedną stronę, czyli foka.

Na oblodzonych podejściach korzystajmy ze specjalnych raków automatycznych, które są przeznaczone do współpracy z butami skiturowymi. Przed zjazdem musimy pamiętać o zmianie ustawień wiązań na te, które pozwalają na bezpieczne wpięcie tylnej części buta, aby dobrze zabezpieczyć i ustabilizować stawy.

Skitury – jak zacząć chodzenie na nartach?

Żeby zacząć chodzenie na nartach, należy opanować kilka różnych technik, zarówno chodu, jak i zjazdu. Dlatego narciarz, który chciałby rozpocząć swoją przygodę ze skituringiem, musi oprócz samego zjeżdżania nauczyć się poruszać na nartach na płaskim terenie oraz pod górkę.

Należy zadbać również o swoją kondycję fizyczną. Skituring nie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, jednak chociaż średnia kondycja fizyczna jest niezbędna, aby móc odbywać takie wycieczki.

Jeśli do tej pory nie mieliśmy do czynienia z tą dyscypliną, warto na pierwsze wyprawy skiturowe wybrać się z instruktorem, zorganizowaną grupą lub znajomymi, którzy mają już pewne doświadczenie.

Gdy poruszamy się poza oznaczonymi szlakami narciarskimi, konieczną umiejętnością jest dobra orientacja i nawigacja. Na początek warto wybrać się na taką wyprawę w niezbyt wymagające rejony. Może to być na przykład pasmo górskie, które dobrze znamy. W Polsce do uprawiania skituringu nadają się zarówno Karkonosze, Sudety, Góry Izerskie, jak i Tatry.

Para turystów uprawiająca skitouring idąca pod górę

Zjazd na nartach skiturowych – dla kogo?

Skitouring to świetny sposób na góry zimą. Jednak jest to sport dla osób, które już mają pewne umiejętności narciarskie, a także przynajmniej średnią kondycję. Warto pamiętać o tym, że. jazda w terenie jest dużo bardziej wymagająca niż na stoku. Dodatkowo podchodzenie w góry, czyli foczenie również wymaga sporego wysiłku.

W zależności od doboru szlaku warto pamiętać o tym, że skitouring będzie wymagał również pewnego doświadczenia i obycia w górach. Osoby uprawiające tę dyscyplinę sportu muszą poradzić sobie z odpowiednim sprzętem, nawigacją podczas trasy, a także surowymi warunkami w górach. Muszą również dobrze zaplanować swoje działania.

Sport ten może być ciekawy przede wszystkim dla osób, które już mają pewne narciarskie umiejętności, ponieważ zarówno podejście na szczyt, jak i zjazd z niego wymagają kondycji i podstawowych umiejętności. Jest to więc dobra dyscyplina dla tych osób, które wcześniej trenowały narciarstwo biegowe lub zjazdowe. Bez wątpienia jednak sport ten spodoba się wszystkim miłośnikom przygód, którzy kochają zimę, są ciekawi świata i lubią eksplorować nowe tereny.

Skitouring – gdzie uprawiać? Trasy skiturowe dla początkujących

W Polsce znajduje się wiele terenów do uprawiania skitouringu. Lokalizacje te wyróżniają się różnym stopniem trudności. W przypadku skitouringu dla początkujących warto rozważyć poniższe trasy zjazdowe:

Przełęcz Karb – oferuje kilka alternatywnych linii zjazdowych wyróżniających się różnym stopniem trudności;

Czerwone Wierchy – miejsce idealne dla miłośników skituringu, jak również klasycznych nart zjazdowych;

Masyw Śnieżka – oferuje wiele ciekawych podejść z kilku stron oraz długie zjazdy;

Pilsko – to świetna propozycja dla narciarzy skiturowych. Znajdują się tutaj zjazdy i podejścia o różnym stopniu trudności. Dlatego ciekawą trasę dla siebie tutaj znajdą zarówno początkujący, jak i profesjonalni skitourowcy,

Paprotna – to jedno z miejsc w Bieszczadach, gdzie można uprawiać skitouring. Znajdują się tutaj długie podejścia i zjazdy gwarantujące piękne i niepowtarzalne widoki.

W Polsce do uprawiania skitouringu i poruszania się zimą poza szlakami, znajdziemy wiele ciekawych miejsc.

Narciarze trenujący skitouring o wschodzie słońca

Skitury – technika

Prawidłowa technika poruszania się na nartach skitourowych jest niezbędna, aby móc swobodnie zdobywać kolejne szczyty i z nich zjeżdżać.  O czym należy pamiętać poruszając się na skitourach?

– Nie należy odrywać nart od podłoża, chyba że teren tego wymaga.
– Kroki należy stawiać posuwiście i rytmicznie.
– Długość kroku powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika.
– W stromym terenie należy stawiać krótkie kroki.
– Na stromych stokach pomocne może być dociskanie nart do podłoża.
– Na bardzo stromych podejściach warto zacząć robić zakosy.

Trzeba pamiętać o tym, że bardzo ważnym elementem poruszania się na fokach jest praca rąk i kijków. Ręce powinny poruszać się rytmicznie i naprzemiennie do nóg. Zazwyczaj im stromiej, tym mocniej należy wspierać się i wbijać kijek w podłoże. Dlatego też kupując takie akcesorium, warto stawiać na modele dłuższe lub składane, aby móc dopasować długość kijka do warunków na podejściu.

Istotnym elementem techniki poruszania się na nartach skiturowych jest wykorzystanie jednostronnego poślizgu fok. Foki to pasy materiału umieszczone pod nimi. W odpowiednich warunkach można foki wykorzystać również do kontrolowanego poślizgu do przodu. Działanie takie możliwe jest zwłaszcza na płaskich odcinkach.

Narty skiturowe dla dzieci – czy warto?

Swoich pierwszych kroków w skitouringu mogą próbować również młodsi narciarze. Należy jednak pamiętać, że skitouring wymaga sporej kondycji fizycznej. Wędrowanie w fokach, wymaga doświadczenia. Dlatego dyscyplina ta może nie być bezpieczną opcją spędzania wolnego czasu dla dzieci. Nastolatkowie jednak pod opieką dorosłych zaawansowanych skiturowców, mogą przemierzać swoje pierwsze trasy.

Warto pamiętać również o tym, że sprzęt skiturowy jest dość ciężki. Dlatego może w niekorzystny sposób oddziaływać na układ ruchu dziecka. W przypadku łatwych i bezpiecznych stoków można zabrać ze sobą malucha, który już trenował narciarstwo zjazdowe lub biegowe i wykorzystując krótkie biegówki, a także foki wybrać się z nim w trasę.

Przeczytaj także:

Grupa ludzi uprawiająca skituring w Bieszczadach odwiedzająca najlepsze trasy skiturowe

Skitury w Bieszczadach – najlepsze trasy skiturowe

Skitury Bieszczady. Te góry przyciągają zimową porą wielu narciarzy. Oto propozycje najlepszych tras skiturowych w Bieszczadach!

ludzie uprawiający skitouring

Jak się ubrać na skitury? Wskazówki dla początkujących

Jak się ubrać na skitury? Sprawdź jaki strój jest potrzebny aby jeździć na nartach skiturowych po stoku i się nie rozchorować.

Grupa ludzi z przewodnikiem uprawiająca skituring po najlepszych trasach skiturowych w Karkonoszach

Skitury w Karkonoszach – najlepsze trasy skitour

Skitouring to jedna z najpopularniejszych górskich aktywności. Gdzie na skitury w Karkonoszach? Oto nasz kompleksowy poradnik skiturowy!

Mężczyzna uprawiający skituring po ciekawych trasach skiturowych w Beskidach

Skitury Beskidy. Ciekawe trasy skiturowe w Beskidach

Skitury w Beskidach to świetny pomysł na wycieczkę. Trasy skiturowe w Beskidach oferują mnóstwo ciekawych wyzwań i widoków. Gdzie warto pójść?

Dziecko jeżdżące na nartach z instruktorem po nauce jak zakładać narty

Jak zakładać narty? Nauka jazdy na nartach.

Początkujący narciarz musi skompletować sprzęt do jazdy na nartach u nauczyć się zapinać narty. Sprawdź, jak zakładać narty.