Skoki narciarskie – zasady
Włączając po raz pierwszy transmisję z zawodów, kibic może być nieco zdezorientowany – przeliczniki za wiatr, oceny sędziowskie, punkty przyznawane i odejmowane za każdy metr poniżej punktu konstrukcyjnego, noty kwalifikacyjne – to mnóstwo nowej wiedzy do przyswojenia. Na szczęście zasady skoków narciarskich są bardzo powtarzalne, więc po obejrzeniu kilku transmisji telewizyjnych, nic już nie stanowi problemu. A co warto wiedzieć na początek?
1. Skocznia. Każdy obiekt ma tak zwany punkt K, czyli punkt konstrukcyjny. Początkowo zawodnicy trenują na skoczniach małych (K = 20-44 metrów), później doskonalą technikę na obiektach średnich (45-75 m). Zawodowców spotkać można na skoczniach normalnych (75-99 m) i najczęściej na dużych (100-169, zazwyczaj 125 m). Najbardziej widowiskowe są loty narciarskie na „mamutach” z punktem K powyżej 170 metrów.
2. Każdy zawodnik siada najpierw na belce startowej (pomarańczowe światło), po otrzymaniu sygnału od sędziego i trenera (zielone światło) ma określony czas na rozpoczęcie najazdu po rozbiegu. Jeśli warunki wietrzne nie sprzyjają, skoczek musi opuścić belkę (czerwone światło). Pierwsza faza lotu zakłada pokonanie buli, czyli grzbietu skoczni tuż za progiem. Następnie zawodnik szybuje nad zeskokiem, gdzie potem ląduje. Na zeskoku są trzy istotne linie: wcześniej wspomniany punkt K, rozmiar skoczni (HS) oraz linia bezpieczeństwa – do jej przekroczenia skoczek nie może upaść, aby nie stracić punktów za styl. Wyhamowanie następuje w strefie dojazdowej.
3. Każdy uczestnik zawodów w skokach narciarskich musi dysponować specjalistycznym sprzętem spełniającym aktualne wymogi regulaminowe. W jego skład wchodzą narty skokowe wraz z wiązaniami, buty, kask, gogle, rękawice i oczywiście odpowiednio uszyty kombinezon. Za nieprawidłowości (pomiary są dokonywane przed i po skoku) grozi dyskwalifikacja.
4. Zasady obejmują także wymiary nart do skoków. Długość nart dla skoczka narciarskiego nie może przekraczać 145% jego wzrostu. W przypadku, gdy masa ciała zawodnika nie osiąga minimalnego wskaźnika BMI wynoszącego 20,5, musi on korzystać z krótszych nart. Szerokość nart powinna wynosić 11,5 cm w górnej części oraz 10,5 cm w okolicach wiązań, a ich minimalna waga to 10 g na każdy centymetr długości.
5. Skoki narciarskie odbywają się w dwóch formułach: indywidualnej lub drużynowej. Zawody indywidualne poprzedzane są treningami oraz istotniejszymi kwalifikacjami – w ich trakcie wyłania się 50 najlepszych zawodników. Top 10 zawodników Pucharu Świata ma zagwarantowane miejsca i nie musi się kwalifikować. Pierwsza seria konkursowa wyłania 30 najlepszych, którzy wystąpią w drugiej serii (i zdobędą punkty pucharowe, liczone przez cały sezon). „Drużynówki” to reprezentacje poszczególnych państw. Trener wybiera czterech zawodników, każdy z nich oddaje dwa skoki, po jednym na każdą serię – z tym zastrzeżeniem, że w drugiej serii występuje jedynie osiem drużyn. Punkty za skoki wszystkich zawodników są sumowane – wygrywa zespół z najwyższą notą końcową.
Dysponując wiedzą z czterech powyższych punktów, a także informacjami o punktacji podanymi poniżej, można śmiało zostać kibicem skoków narciarskich. Zasady przyswaja się bardzo łatwo w trakcie wydarzenia – warto mieć też obok siebie kogoś, kto już wie co nieco na ten temat.