Ludzie w odzieży sportowej biegający po górach trenujący skyrunning

Skyrunning – koncepcja ekstremalnych biegów górskich. Sprawdź, czym się charakteryzuje ten sport

Skyrunning to połączenie biegów i wspinaczki. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tych ekstremalnych biegach wysokogórskich.

Lubisz wyzwania, jesteś osobą pełną energii i miłości do sportu? Może uwielbiasz biegać, a w górskim klimacie czujesz się niczym ryba w wodzie? Jeśli odpowiedziałeś na te pytania twierdząco, skyrunning może być czymś stworzonym dla Ciebie! Sprawdź, czym właściwie charakteryzuje się ta dyscyplina sportu, jak powstała, co warto wiedzieć o poziomach trudności tras. Dowiedz się także, jak się przygotować do biegania w wysokich górach i zdobywania szczytów – dosłownie i w przenośni!

Skyrunning – co to jest? Historia dyscypliny

Skyrunning jest to dyscyplina określająca biegi wysokogórskie, których trasy prowadzą po trudnym terenie powyżej 2000 m n.p.m. Na trasie zawodów skyrunningowych znajduje się wiele utrudnień, których pokonanie wymaga dużego doświadczenia, wytrzymałości fizycznej oraz psychicznej, a przede wszystkim przygotowania technicznego.

Sport ten jest oficjalną dyscypliną zarządzaną przez Międzynarodową Federację ds. Biegów Wysokogórskich (International Skyrunning Federation, w skrócie ISF). Należy do niej już ponad 30 państw członkowskich. IFS należy do UIAA, czyli Międzynarodowej Unii Alpinistycznej, uznawanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Federacja co roku organizuje cykliczne imprezy biegowe w górach, między innymi Skyrunner World Series, Continental Championships czy co dwa lata World Championships.

Skąd się w ogóle wziął skyrunning? Tak zwane bieganie w chmurach rozpoczął włoski biegacz, Marino Giacometti. Wraz z grupą biegaczy na początku lat 90. zdobył Mont Blanc oraz Monte Rosa. To osiągnięcie rozpaliło fascynację jak najszybszym pokonywaniem górskich tras. Skyrunning otworzył nowe drzwi do obcowania z naturą na innym poziomie, przy jednoczesnym pokonywaniu jej trudności i swoich wewnętrznych ograniczeń. Dziś skyrunning uprawia wielu wspinaczy i biegaczy, którzy pragną osiągać niezdobyte dotąd jeszcze w ten sposób szczyty.

Osoby biegające po górach w strojach sportowych

Charakterystyka tras skyrunningowych

Obecnie biegi typu skyrunning odbywają się na 3 różnych poziomach trudności.

Sky – biegi na dystansie 20-30 kilometrów na wysokościach od 2000 do 4000 m n.p.m. Droga powinna mieć średnie nachylenie około 13% i osiągać najwyższy punkt. Do tej kategorii należą między innymi takie zawody jak SkyRace i SkyMarathon.

Ultra – poziom trudności wzrasta: trasy mierzą od 60 do 110 km i mają naprawdę dużą ilość przewyższeń. Do kategorii Ultra zalicza się Ultra SkyMarathon oraz jego wersję XL.

Vertical – trasy charakteryzują się stromym podbiegiem, nie ma zbiegu. Suma przewyższeń na pięciokilometrowym odcinku to minimum 1000 m, a na każdy kilometr przypada około 200 metrów podbiegu. Można tu wymienić na przykład bieg Vertical Kilometer (także w wersji Double oraz Triple), SkySpeed czy Vertical Running.

Najważniejsze i najbardziej wymagające zawody skyrunningowe odbywają się we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii czy Stanach Zjednoczonych, lecz z powodzeniem można je odnaleźć tak naprawdę na całym świecie. Polska także chętnie uprawia skyrunning – w naszym kraju można wyróżnić na przykład Bieg Marduły czy Bieg Granią Tatr.

Jak biegacz powinien się przygotować do startu w zawodach skyrunning?

Skyrunning nie jest dyscypliną dla osób, które do tej pory nie miały za dużo wspólnego z aktywnością fizyczną, a góry kojarzą głównie z Krupówkami. Trzeba powiedzieć jasno – to sport ekstremalny, który uprawiać mogą naprawdę bardzo dobrze przygotowani zawodnicy. Nawet profesjonaliści, stając na linii startu, nie są nigdy pewni, czy tym razem uda im się ukończyć bieg w całości. By właściwie przygotować się do startu w skyrunningu, warto mieć na uwadze poniższe kwestie:

– przede wszystkim odpowiednie przygotowanie fizyczne będzie grało tutaj główną rolę. Trzeba postawić na poprawienie wydolności organizmu, wypracowanie kondycji, ale także odpowiedniej siły mięśni. Trening powinien być więc ogólnorozwojowy i odpowiednio wcześniej wdrażany. Trzeba pamiętać też, że ważna jest technika wspinania się – duża ilość przewyższeń często wymaga nawet użycia rąk w pokonywaniu ekspozycji,

odpowiednia regeneracja w trakcie treningów – nie sposób przetrenować się czy doprowadzić do kontuzji, która na długo wykluczy z możliwości startu w tak wymagających zawodach. Warto rozłożyć przygotowania tak, by dać ciału czas na zregenerowanie się i zmagazynowanie energii na dzień startu. Zbyt zmęczonemu i nadwyrężonemu organizmowi trudno będzie poradzić sobie z takim wyzwaniem,

odpowiedni sprzęt. Warto wyposażyć się w ekwipunek przydatny także na klasycznych zawodach ultra. Ważne będą dobrze dobrane buty do biegania. W przypadku skyrunningu warto zaopatrzyć się w sporą ilość pożywienia, na przykład żeli energetycznych i bidonów z wodą, gdyż w wysokich górach często trudno jest zorganizować wystarczającą liczbę punktów odżywczych. Kije do biegania są z kolei indywidualną kwestią. Warto uzależnić ich posiadanie od warunków, jakie panują na trasie – jeśli podłoże jest w głównej mierze skalne, kijki mogą jedynie przeszkadzać i zaklinowywać się w szczelinach.

Skyrunning to bez wątpienia emocjonujący sport, który daje nowe możliwości odkrywania swoich szczytów i obcowania z naturą w czystej postaci. Warto się do niego dobrze przygotować, by móc spróbować swoich sił w podniebnym biegu.

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sportowym biegająca po górach odbywająca trening w warunkach hipoksji

Trening w warunkach hipoksji – jak trenować?

Trening w warunkach hipoksji, zwany inaczej treningiem wysokogórskim, może poprawić wydolność i usprawnić adaptację organizmu. Sprawdź, jak działa.

Osoba biegnąca w biegu trailowym

Biegi trailowe, czyli wyścigi na przełaj w trudnym terenie

Zastanawiasz się, czym są biegi trailowe? Dowiedz się, na czym polegają wyścigi na przełaj w trudnym terenie.

Para trenująca bieganie po górach do utmb

UTMB Mont-Blanc – najważniejszy festiwal biegów górskich

UTMB Mont-Blanc to jeden z najważniejszych w festiwali biegów górskich. Sprawdź, czym się charakteryzuje bieg wokół Mont Blanc.

Para w strojach sportowych biorąca udział w zegama aizkorri maraton

Zegama Aizkorri Maratón – kultowy bieg Golden Trail Series

Zegama Aizkorri Maratón to wydarzenie biegowe, które odbywa się co roku w Hiszpanii. Jak wygląda trasa? Jak się zapisać na edycję biegu? Sprawdź!

Ludzie w odzieży sportowej biegnący w koronie półmaratonów polskich

Korona Półmaratonów Polskich – gdzie na biegi?

Interesuje Cię korona polskich półmaratonów? Sprawdź, gdzie warto wybrać się na biegi i jakie dystanse trzeba przebiec!