rozmawiający narciarze w kaskach i goglach narciarskich

Slang narciarzy – poznaj te zwroty i jedź na stok!

Snowboardziści i narciarze mają swój specyficzny slang. Poznaj słowniczek z najpopularniejszymi terminami, by rozumieć, o czym mówi się na stoku!


Narty i snowboard to sporty uprawiane przez prawdziwych pasjonatów, którzy posługują się czasem specyficznymi wyrażeniami, które osobie spoza ich grona mogą wydawać się niezrozumiałe. Jak porozumiewać się na stoku narciarskim? Oto kilka zwrotów i słów używanych w świecie białego szaleństwa przez profesjonalistów!

Slang na stoku – czego może dotyczyć?

Język jest bardzo dynamiczny i ciągle się rozwija. Profesjolekty, do których możemy zaliczyć język narciarzy i snowboardzistów, również ulegają różnym przemianom – jedne słowa stają się przestarzałe, inne dopiero wchodzą do użytku. Jeżeli właśnie planujesz wyjazd w góry, warto, byś zapoznał się ze słownictwem, z którym możesz zetknąć się podczas swoich sportowych wyczynów na śniegu.

Czego slang narciarzy może właściwie dotyczyć? O czym zwykle rozmawia się na wyciągach czy zboczach stoków? To specjalne słownictwo, podobnie jak inne socjolekty profesjonalne, określa przede wszystkim wszelkiego rodzaju przedmioty czy warunki, które są ściśle związane z aktywnością tej grupy.

Co zatem może być ważne dla narciarzy? Przede wszystkim sprzęt, warunki atmosferyczne, określenia dotyczące techniki zjazdów czy zimowej odzieży sportowej. Duża część słownictwa będzie odnosiła się także do wyszukanych trików, które niektórzy miłośnicy desek uwielbiają wykonywać na snowparkach.

 Rozmawiający narciarze w odzieży narciarskiej na tle gór

Narciarze i snowboardziści – stali bywalcy stoków

Na stokach królują przede wszystkim deski – może to być boazeria (narty) albo parapet (deska snowboardowa). Tak nawzajem określają się obie te grupy. Choć nastawieni są wobec siebie przyjaźnie, lubią wyraźnie się odgraniczać i zaznaczać swoją niezależność. Jeśli jeszcze nie wiesz, na jaki sport zimowy z tych dwóch się zdecydować, spróbuj obu!
Bez wątpienia jednak dla jednych i drugich dobre warunki pogodowe to coś, czego wypatrują każdego dnia. Dotyczą one przede wszystkim śniegu i jego właściwości. Oto kilka określeń, które warto poznać:

—  Puch – oznacza dużą ilość świeżego śniegu. Narciarze i snowboardziści bardzo cenią sobie ten rodzaj śniegu. Kto go wypróbuje, ten go polubi! Chcąc poskromić puch, warto uzbroić się w dobrą parę łopat. Te bardzo szerokie narty ułatwiają jazdę po świeżym puchu i „pływanie” w nim.

Sztruks, wafel – świeżo przygotowana przez ratrak śnieżna warstwa. Amatorzy zimowego szaleństwa z pewnością ucieszą się na widok jeszcze nieuczęszczanej trasy i z chęcią będą chcieli się po niej przejechać.

—  Mulda – żłobienie w śnieżnej warstwie pomiędzy garbami, które tworzy się na skutek intensywnego użytkowania.

 Buła – ciężki, mokry i lepki śnieg, który utrudnia poruszanie się i przykleja do nart.

narciarze zjeżdżający na stoku

Jak określa się sprzęt w slangu narciarzy?

W przypadku profesjonalnego sprzętu, nazw jest mnóstwo i nietrudno się w tym pogubić. Warto jednak znać najczęściej występujące, by móc się bez problemu odnaleźć i porozumieć z pozostałymi narciarzami. O jakich nazwach możesz usłyszeć?

— Biegówki – to po prostu narty biegowe. Są lekkie i pozbawione metalowych krawędzi.

— Slalomki – narty przeznaczone do jazdy slalomem. Są dosyć krótkie i służą do energicznego wykonywania skrętów.

Gigantki – narty służące do zjazdów na slalomie gigancie (specjalnym typie slalomu, który jest jedną z konkurencji olimpijskich). Charakteryzują się większą długością i są szybsze od slalomek.

Talia – cecha nart, mówiąca o ich wycięciu, które z kolei przekłada się na ich skrętność.

Niezwykle istotne dla miłośników białego szaleństwa jest odpowiednie zadbanie o sprzęt i jego prawidłowa konserwacja. Nawiązania do tych czynności również odnajdziemy w słownictwie żargonowym:

Smarowanie nart, ostrzenie krawędzi – właściwe naostrzenie krawędzi (metalowych obrzeży nart lub snowboardu) zapewni Ci dobrą przyczepność podczas zjazdu. Konieczne jest również smarowanie – za pomocą rozgrzanej parafiny czy wosku. Dzięki temu jazda będzie o wiele przyjemniejsza, a narty odpowiednio zabezpieczone.

Żelazko – sprzęt do podgrzewania parafiny do smarowania.

Żargon na snowparku

"Udało mu się zrobić grab przy wyjściu z halfpipe’u"– brzmi enigmatycznie, prawda? Snowpark jest zapewne miejscem, w którym usłyszysz najwięcej technicznych określeń. Ta prawdziwa świątynia freestyle’u składa się na ogół z kilku elementów.

Big air to największa skocznia. Stalowe poręcze umożliwią Ci grindowanie i slajdowanie (ześlizgiwanie się) na wielometrowej długości. Konstrukcja w kształcie rynny nosi nazwę halfpipe i pozwala nabrać prędkości. Możesz spotkać się także z nazwami wykonania rozmaitych ewolucji, takich jak:

Grab – uchwycenie ręką narty lub snowboardu podczas skoku,

180, 360, 720… – wykonanie półobrotu, obrotu lub dwóch podczas skoku,

Flip – salto w przód lub w tył.

Boardslide – zjazd prostopadły po poręczy,

Bone – skok, w czasie którego jedna noga jest prosta, a druga zgięta.

Nie są to wszystkie możliwe ewolucje, które wykonuje się na snowparku. Przeszkód również jest mnóstwo, a ich nazwy często mogą niewiele nam mówić.

Tricki (ewolucje) nie leżą w zasięgu każdego… Ale przecież liczy się radość na stoku, którą można czerpać, dostosowując styl do swojego poziomu umiejętności: zjeżdżając pługiem, szusując, czy też jeżdżąc tyłem (w ustawieniu fakie, switch).

Nieważne jednak, czy decydujemy się na spokojną jazdę, czy wykonywanie ewolucji, pamiętajmy o bezpieczeństwie. Odpowiednie ubrania, sprawny sprzęt, ochraniacze i zdrowy rozsądek to niezbędne elementy podczas sportu. Pamiętaj, że jazda poza trasą może być niebezpieczna. Wymaga optymalnej kondycji fizycznej, opieki profesjonalisty i odpowiedniego wyposażenia. Należy obowiązkowo mieć przy sobie detektor lawinowy.

Przeczytaj także

Kobieta i mężczyzna w kaskach i z kijkami jadący na nartorolkach

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

Bieganie na nartach latem? Nic prostszego – nartorolki spowodują, że latem również możesz uprawiać narciarstwo biegowe. Sprawdź!

kobieta i mężczyzna w strojach narciarskich na nartach biegowych

Narciarstwo biegowe - jak zacząć uprawiać ten sport?

Narty biegowe, jak zacząć tę niezwykłą przygodę z narciarstwem biegowym? Poradnik dla początkujących, który pozwoli ci wejść w narciarskie szaleństwo!

Mężczyzna zjeżdżający ze stoku na nartach

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Konkurencje i zasady

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Dowiedz się, jak je uprawiać, co jest do tego potrzebne i jakie są najważniejsze zawody tej dyscypliny sportu.

mężczyzna trenujący narciarstwo biegowe w odzieży do narciarstwa biegowego

Styl klasyczny a styl łyżwowy w narciarstwie biegowym

Narciarstwo biegowe to sport, który zyskuje coraz większe grono zainteresowanych. Do wyboru mamy dwa: klasyczny i łyżwowy. Sprawdź różnice!