Mężczyzna z latarką czołową na głowie uprawiający speed hiking na górskim szlaku

Speed hiking – pokonaj górski szlak jak najszybciej

Speed hiking to aktywność, która wymaga dobrej kondycji. Sprawdź, jak zacząć przygodę ze speed hikingiem by pokonać szlak jak prawdziwy sportowiec.

Uwielbiasz górskie wędrówki i satysfakcję, którą daje zdobywanie szczytów, ale nie masz czasu na długie wyprawy trekkingowe? Kochasz górski klimat, ale w podejściach brakuje Ci nuty adrenaliny? A może chcesz przygotować się do górskich biegów i sprawdzić, czy będą dla Ciebie? Rozwiązaniem we wszystkich wymienionych przypadkach może być właśnie speed hiking.

Speed hiking – czym właściwie jest?

Speed hiking to aktywność, która nieco odmienia oblicze górskich wędrówek. Dlaczego? Bo nie liczy się w nim samo dotarcie na szczyt, a czas, w którym jesteś w stanie pokonać cały szlak. Krótko mówiąc, speed hiking to jak najszybsze pokonywanie danej trasy górskiej lub też wyprawa polegająca na dotarciu jak najdalej w danej jednostce czasu. Brzmi ciekawie, prawda?

Można powiedzieć, że speed hiking to coś pomiędzy skituringiem czy trekkingiem, a trail runningiem. Czym się różni? Przede wszystkim tym, że nie wymaga specjalistycznego przygotowania technicznego – wystarczy dobra kondycja i motywacja do bicia własnych rekordów czasowych. Od biegów górskich z kolei różni się tym, że w speed hikingu dopuszczony jest jedynie szybki marsz, nie ma tu mowy o bieganiu.

Domeną przyświecającą temu nietuzinkowemu podejściu do górskich wycieczek jest fast and light, co możemy przetłumaczyć po prostu jako szybko i lekko. Mówiąc krótko, by spróbować fast hikingu musisz znacznie odchudzić swój ekwipunek i zabrać na szlak jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Dzięki zmniejszeniu obciążenia, szybszemu poruszaniu się oraz skróceniu do minimum czasu postojów, masz szansę osiągnąć naprawdę spektakularne efekty.

Mężczyzna w odzieży do fast hikingu stojący na skale w górach

Speed hiking – dla kogo?

Kto może zakochać się w speed hikingu i znaleźć w nim swój sposób na spędzanie czasu w górach? Z pewnością przypadnie on do gustu osobom, które lubią rywalizować z samym sobą, potrzebują odrobiny adrenaliny i chcą poprawić swoje wyniki. Słowem – osoby ze sportową żyłką z pewnością odnajdą się w szybkich górskich wędrówkach.

Fast hiking może także spodobać się osobom, które nie mają zbyt wiele czasu na wypad w góry. Szybkość i intensywność dzisiejszego świata często nie pozwala na spokojny weekend w górach. Speed hiking sprawdzi się właśnie w takiej sytuacji, gdy potrzebujesz chwili oddechu i aktywnego wypoczynku, a masz na niego niewiele czasu. Pozwoli również na większą liczbę atrakcji i wrażeń – w końcu zamiast jednego szczytu, możesz w ciągu jednego wypadu osiągnąć ich kilka!

Chodzą Ci po głowie trail running, ale nie masz jeszcze wystarczająco dobrze opanowanej techniki lub chcesz sprawdzić, czy to w ogóle dla Ciebie? Speed hiking będzie dobrą wprawką do biegania w terenie górskim i sprawdzianem, czy szybkość na szlaku to Twoja mocna strona.

Kurtka, buty, plecak – jaka odzież i sprzęt do speed hikingu?

By szybkie wędrowanie w górach było możliwie jak najbardziej efektywne, ale przy tym także bezpieczne, niezbędne jest zabranie ze sobą odpowiedniego sprzętu. Jak wcześniej wspominaliśmy, Twój ekwipunek musi być możliwie jak najlżejszy, dlatego wybierając elementy wyposażenia na speed hiking, warto zwrócić uwagę na ich wagę. Co właściwie może przydać się podczas szybkich wędrówek w górach? Jaką odzież wybrać?

 – Plecak – wielkie plecaki do trekkingu ze stelażem zostaw w domu. Na speed hiking wybierz jak najlżejszy plecak, 15-22 litrowy, o dobrej oddychalności i wentylacji na plecach i ramionach. Wystarczy najprostszy model z syntetycznego materiału, bez zbędnych kieszeni.

 – Kije trekkingowe – będą stanowiły duże ułatwienie i pomoc na szlaku. Postaw na te najlżejsze, najlepiej by było, gdyby były składane. Wówczas w każdej chwili masz możliwość włożyć je do plecaka.

 – Buty – ciężkie i masywne buty trekkingowe w tym przypadku się nie sprawdzą. Wybierz lekkie buty hikingowe lub podejściowe z wyraźnie żłobionym bieżnikiem, który zapewni odpowiednią przyczepność do podłoża. Zwróć uwagę na to, by obuwie miało wzmocnione pięty i środek stopy. Możesz wybrać modele przed kostkę, choć te o wyższej cholewie także będą dobrą opcją. Dobra rada – wyposaż się także w stutputy, które zapobiegną dostawaniu się małych kamyczków i innych przedmiotów do wnętrza butów.

 – Kurtka – w tym przypadku także postaw na minimalizm. Wybierz kurtkę, która świetnie się kompresuje, ale posiada membranę, która zapewni ochronę przed wiatrem i deszczem. Pogoda w górach bywa kapryśna, dlatego warto mieć pod ręką lekką kurtkę w plecaku.

 – Spodenki lub spodnie – w zależności od temperatury na zewnątrz i własnych preferencji możesz postawić na modele z krótką lub długą nogawką.

 – Bielizna termoaktywna – to dobry wybór, gdy nie chcesz zmarznąć ani przegrzać się. Ubrania termoaktywne mają zdolność odprowadzania wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu skóra pozostaje sucha nawet podczas intensywnego wysiłku.

 – Bukłak z wodą – na wodę miejsca w plecaku nie oszczędzaj. Speed hiking to wymagająca fizycznie aktywność, w której trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie.

W plecak warto także włożyć batony energetyczne lub żele, a także niewielką latarkę czołową – przezorny, zawsze ubezpieczony!


Kobieta i mężczyźni trenujący speed hiking na górskim szlaku z kijami trekkingowymi

Jak się przygotować do fast hikingu?

Jak zacząć przygodę ze speed hikingiem? Kluczowa będzie tu dobra kondycja. Jeśli miałeś już okazję wędrować w górskim terenie, wystarczy, że z każdą wyprawą będziesz starać się nieco poprawić swój czas z poprzedniego podejścia. Możesz na przykład skracać czas przemierzenia trasy, który jest szacowany na tabliczkach przy wejściach na szlak o 15-20 minut. Z czasem zaczniesz nabierać wprawy, szybciej poruszać się po trasach i poprawiać swoje wyniki. Jeśli jednak nie masz doświadczenia z górami, spróbuj najpierw kilka razy wybrać się na klasyczny hiking.

Speed hiking to rozwiązanie dla osób, które chcą czerpać z czasu w górach jak najwięcej. Dostarcza dużej dawki energii, niesamowitych wrażeń i pozwala pokonywać swoje własne ograniczenia. Spróbuj przy następnym wypadzie w góry pokonać swój ulubiony szlak nieco szybciej i poznaj emocje towarzyszące tej formie aktywności fizycznej.

Przeczytaj także:

mężczyzna i kobieta wędrujący po górach w odzieży trekkingowej z kijami trekkingowymi i plecakami na plecach

Trekking na Kilimandżaro - jak wejść na dach Afryki?

Marzysz o trekkingu na Kilimandżaro? Interesuje Cię wyjazd do Tanzanii na najwyższy szczyt Afryki? Przeczytaj o przygotowaniach do wyprawy w poradniku

mężczyzna zakłada skarpety trekkingowe

Jakie skarpetki w góry wybrać? Sprawdź trekkingowy poradnik

Skarpetki w góry to niezbędny element wyposażenia. Powinny przede wszystkim odprowadzać wilgoć. Sprawdź, jak dobrać skarpety trekkingowe.

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

kobiety w odzieży trekkingowej w górach

Trekking w Alpach Sabaudzkich. Co musisz wiedzieć o Tour du Mont Blanc

Szlak Tour du Mont Blanc - jak przebiega trasa, dlaczego warto pojechać na tę wyprawę górską? Sprawdź w poradniku: Trekking w Alpach Sabaudzkich

Trekking na lofotach – wszystko co musisz wiedzieć o szlakach

Trekking na lofotach – wszystko co musisz wiedzieć o szlakach

Lofoty to archipelag wysp u wybrzeży Norwegii. Jest on pełen szlaków turystycznych, więc to świetne miejsce na trekking w górach. Jak się przygotować?