Mężczyzna jadący w triathlonie na rowerze

Strefa zmian w triathlonie – co warto wiedzieć, by skrócić czas w strefie zmian?

Czym jest strefa zmian w triathlonie? Jak najszybciej dokonać zmian, by móc znaleźć się na podium? Sprawdź!

Triathlon to dyscyplina sportowa, która łączy w sobie rywalizację na poziomie pływania, jazdy na rowerze i biegania. Każda z jego składowych wymaga odpowiedniego przygotowania nie tylko fizycznego, ale także sprzętowego. Jednak jak sprawnie przygotować się do kolejnego etapu zawodów, by nie tracić cennych sekund? Sprawdź, czym jest strefa zmian, jak jest zorganizowana i dowiedz się, jak usprawnić przebieranie się, by móc jak najszybciej wrócić na tor rywalizacji.

Strefa zmian w triathlonie – co to jest? Jak wygląda?

Według niektórych triathlonistów strefa zmian to czwarta dyscyplina tego sportu, która może zaważyć o tym, czy znajdziesz się na podium, czy stracisz cenny czas, a przy tym możliwość na osiągnięcie wymarzonego wyniku. Czym właściwie ona jest?

Strefa zmian w triathlonie to miejsce, w którym zawodnicy przygotowują się do przejścia na kolejny etap wyścigu. Z uwagi na to, że zawody zaczynają się pływaniem, następnie obejmują jazdę na rowerze, a tuż po niej dystans biegowy, każdy z tych elementów wymaga odpowiedniego sprzętu. By płynąć, konieczna jest pianka triathlonowa i okulary pływackie, do jazdy na rowerze poza samym rowerem wymagany jest kask i specjalne buty kolarskie, zaś podczas biegania zawodnik dla własnego bezpieczeństwa powinien być wyposażony w odpowiednio dopasowane obuwie biegowe. Wszystkie te artykuły zawodnicy przygotowują sobie właśnie w strefach zmian. 

To tam następuje zmiana stroju, wyposażenie się w niezbędny sprzęt i pożywienie oraz linia startowa do kolejnego etapu zawodów. Co więcej, zależnie od regulaminu danych zawodów, często zawodnik nie może rozpocząć dalszego etapu bez właściwego ubioru (na przykład w kolarstwie jest to kask). Warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi na danej imprezie, by móc rozplanować działania w strefie zmian z jak najmniejszą stratą czasową.

T1 i T2, czyli dwie strefy zmian – jak zrobić to sprawnie?

W zawodach triathlonowych występują zwykle dwie strefy zmian.

T1, czyli strefa przejścia z pływania do jazdy rowerem – rozpoczyna się tuż po wyjściu z wody. Tutaj Twoim zadaniem jest jak najszybsze rozpięcie i zdjęcie pianki pływackiej oraz czepka i okularów. Warto zacząć to robić już w trakcie biegu z wody do stojaków z rowerami, by zaoszczędzić czas (w niektórych przypadkach niedozwolone jest zdjęcie całej pianki, zanim dotrze się do roweru – wówczas warto rozpiąć ją chociaż do połowy). Pamiętaj, by wpiąć buty kolarskie do pedałów, przebrać się i włożyć kask. Następnie, trzymając rower za siodełko, należy przebiec trasę do linii startowej wyścigu kolarskiego. Gdy się już tam znajdziesz, pamiętaj, by wpiąć stopy do butów i pędzić przed siebie.

T2, czyli strefa przejścia z kolarstwa do biegu – przygotuj się do zejścia z roweru jeszcze przed przekroczeniem linii strefy zmian – możesz wypiąć stopy z butów i pedałować na ich wierzchu. Upewnij się, że wiesz, gdzie zostawić swój rower, a następnie szybko zdejmij kask i wkładaj buty biegowe. Nie zapomnij zabrać ze sobą żeli energetycznych i wody.

Ważne jest, by dokładnie orientować się, gdzie znajdują się Twoje stanowiska. Możesz obejść okolicę przed startem i obrać charakterystyczny punkt, który bez kłopotu pozwoli Ci odnaleźć swoje rzeczy – to niezwykle przyspieszy cały proces. Wielu zastanawia się, czy w triathlonie zmiana stroju jest konieczna, czy w stroju triathlonowym można pływać, biegać i uprawiać kolarstwo. Otóż owszem – kombinezony zwane tri-suit świetnie sprawdzają się we wszystkich trzech dyscyplinach, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu na przebieraniu się.

Ludzie biorący udział w triathlonie kobieta na rowrze meżczyzna biegnący i drugi pływający

Trening zmian triathlonisty i przydatne akcesoria

Zastanawiasz się, co zrobić, by maksymalnie zwiększyć swoją prędkość na strefach zmian i nie tracić cennego czasu? Kluczem jest przygotowanie i odpowiedni trening. Nie chodzi tu jednak o ćwiczenia przygotowujące do wyścigu, a właśnie o takie czynności, które trzeba poćwiczyć, by wykonać je o wiele sprawniej w strefie zmian. Możesz na przykład potrenować jak najszybsze ściąganie pianki, bieg z rowerem trzymanym za siodełko lub kierownicę, zakładanie butów, kasku i numeru startowego czy nawet wskakiwanie na rower i wpinanie stóp w buty. Choć może się to wydawać niepotrzebne, z pewnością dostrzeżesz po takim treningu różnicę na starcie.

By jeszcze bardziej usprawnić swój trening strefy zmian, możesz wyposażyć się w kilka przydatnych akcesoriów. Będą to na przykład specjalny płyn do pianki, który pozwoli ją sprawniej włożyć i zdjąć, gumki recepturki do butów kolarskich, by utrzymywały się w pionowej pozycji. Przydatnym akcesorium okazać się może torebka na żele, którą po prostu przygotujesz wcześniej.

Strefy zmian w triathlonie wymagają sprawnego działania, które uprzednio warto dla swojego komfortu i pewności przećwiczyć. Dzięki temu możesz zaoszczędzić cenny czas, który da Ci możliwość osiągnięcia wymarzonego wyniku.

Przeczytaj także:

Zawodnicy triathlonu Harda Suka jadący na rowerach

Co to jest triathlon Harda Suka – zasady, dystanse, jak się zapisać?

Harda Suka to najtrudniejszy triathlon w Europie. Zawodnicy pokonują 240 km na rowerze, 55 km biegiem i około 5 km płynąc. Dowiedz się więcej!

Mężczyzna w butach sportowych wykonujący trening siłowy

Triathlon – trening siłowy dla zawodowego sportowca

Triathlon to zręczność i dynamika, aby osiągnąć najlepsze wyniki na zawodach, nie można również zapomnieć o sile. Sprawdź metody treningowe na siłę!

ludzie jadący na  rowerach szosowych w kaskach i odzieży rowerowej

Triathlon - jak zacząć trenować aby przygotować się do triathlonu?

Jak zacząć trenować triathlon? Jak przygotować się do startu w zawodach triathlonowych? Jak powinny wyglądać treningi i przygotowanie do triathlonu?

Zawodnicy biegnący w triathlonie kona

Triathlon Kona – Mistrzostwa Świata Ironman

Triathlon Kona to nic innego jak Mistrzostwa Świata Ironman – najbardziej znana triathlonowa impreza. Poznaj najważniejsze informacje.

Mężczyzna w okularkach i piance pływackiej wybiegający z wody podczas treningu triathlonowego

Dystanse w triathlonie – wszystko, co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się, czym charakteryzują się dystanse w triathlonie? Ile trzeba przejechać na rowerze, a ile przepłynąć i przebiec? Rozwiewamy wątpliwości!