Para w strojach sportowych ćwicząca jogę vinyasa w plenerze na matach

Joga vinyasa – dynamiczna praktyka jogi. Czym charakteryzuje się vinyasa joga?

Joga vinyasa to dynamiczna praktyka jogi, która ma wielu swoich zwolenników. Sprawdź, na czym polega ten styl jogi i jak go praktykować.

Choć joga to bez wątpienia aktywność, która niesie szereg korzyści dla naszego organizmu, wielu wydaje się, że jest zwyczajnie nudna. Brakuje im dynamiki i sprowadzają praktykę jogi do monotonnych sekwencji ruchów. Jeśli Ty też właśnie w taki sposób myślałeś do tej pory o jodze, koniecznie musisz poznać Vinyasa jogę, która całkowicie odmieni Twoje postrzeganie! Sprawdź, czym jest ten styl jogi, jakie daje korzyści i dla kogo się sprawdzi. Dowiedz się, jak go praktykować i raz na zawsze odczaruj jogę w swoich oczach!

Joga vinyasa – czym charakteryzuje się vinyasa joga?

Joga vinyasa – co to takiego? Jest to styl jogi, który wywodzi się z Hatha jogi – ten z kolei składa się ze spokojnych, płynnych asan, czyli pozycji jogicznych. Za ojca vinyasy uznaje się Tirumalai Krishnamacharyego, nauczyciela jogi, który jako pierwszy usystematyzował asany i stworzył ich specjalne, lecznicze sekwencje.

Co można rozumieć pod nazwą Vinyasa joga? Otóż pierwszy człon tej nazwy w dosłownym tłumaczeniu z sanskrytu oznacza „umieszczać w specjalny sposób”. Jak to się ma do praktykowania asan? Otóż mówi to bardzo wiele o głównym założeniu Vinyasy – polega ona na dynamicznym i płynnym przechodzeniu z jednej pozycji w drugą, czyli swoistym umieszczaniu ciała w specjalnym ułożeniu. Ważne jest, by to ułożenie było całkowicie świadome i ukierunkowane na określony cel. Co więcej, poruszanie się w tej wersji yogi jest ściśle związane z rytmem oddechu – to właśnie on wyznacza nam sposób i prędkość ruchu.

Co ciekawe, nie ma w tym przypadku ściśle określonych sekwencji – to od nauczyciela w głównej mierze zależy, jak połączy ze sobą wybrane pozycje i jaki nada im cel. Może na przykład zaproponować jogę na redukcję stresu czy zwiększenie energii życiowej.

Poza połączeniem ruchu z oddechem, w vinyasie ważne jest także utrzymanie stabilności ciała i odszukanie pozycji, w których ciało czuje się najbardziej komfortowo. Praktyka przypominającą płynięcie w ruchu, czy nawet taniec, jest świetnym wyborem zarówno dla początkujących joginów, jak i tych, którzy swoją pierwszą sesję mają już dawno za sobą.

Para ćwicząca jogę w plenerze

Co daje praktyka Vinyasa jogi?

To bardzo ciekawa i atrakcyjna wersja aktywności fizycznej, która ma wielu swoich zwolenników. Co takiego może dać i dlaczego właściwie jest tak chętnie uprawiana? Dlaczego warto praktykować Vinyasa jogę? Oto największe zalety i korzyści płynące z Vinyasa yogi:

zwiększenie elastyczności ciała – dynamiczne ruchy i rozciągające pozycje świetnie działają na zwiększenie mobilności mięśni i stawów, a to przekłada się na większą gibkość i elastyczność,

wzmocnienie serca i układu krążenia – energiczna praktyka jogi pozwala podnieść wydajność układu sercowo-naczyniowego, usprawnia przepływ krwi i odżywienie tkanek ciała,

lepsze natlenienie organizmu – skupienie się na oddechu i jego świadome wykonywanie sprawia, że więcej tlenu dostaje się do krwioobiegu, a dzięki temu nasze ciało może mieć szansę na lepsze natlenienie. Dodatkowo wzrasta wydolność organizmu,

wzmocnienie mięśni – wbrew pozorom, Vinyasa to naprawdę porządny trening, który pozwoli wpłynąć na siłę mięśni,

poprawa koordynacji ruchowej – konieczność nauczenia się płynności w ruchach daje nam szansę na lepsze skoordynowanie ruchów i poruszanie się z większą świadomością,

zredukowanie stresu i napięć – Vinyasa przy wtórze muzyki z połączeniem medytacji to tak naprawdę świetna zabawa, która pozwoli oderwać się od codziennych spraw, podnieść poziom endorfin i zredukować poziom szkodliwego stresu.

Vinyasa flow joga – dla kogo? Wskazania i przeciwwskazania do praktykowania

Jak w przypadku większości aktywności fizycznych, tak i Vinyasa ma swoje wskazania i przeciwwskazania. Dla kogo będzie przede wszystkim polecana? Sprawdzi się głównie u osób, które szukają niebanalnej formy wysiłku fizycznego, który pomoże im usprawniać ciało i zwiększać jego mobilność. Będzie dobrym wyborem także w przypadku osób lubiących niepowtarzalność i brak sztampowych rozwiązań.

Kto nie powinien jej praktykować? Najczęściej nie poleca się jej osobom z osteoporozą, poważnymi schorzeniami narządów ruchu w tym kręgosłupa, a także osób mających kłopoty z równowagą czy zmagających się z zawrotami głowy. Nie spodobać się może z kolei osobom lubiącym utarte schematy oraz tym, które łatwo gubią się w pozycjach.

Kobiety w odzieży sportowej ćwiczące jogę na macie w plenerze

Jak przygotować się do sesji Vinyasa jogi?

Tak naprawdę nie potrzebujesz specjalnego przygotowywania się do zajęć. Warto, byś zaopatrzył się w wygodny strój do jogi – taki, który pozwoli bez wykonywać wszystkie asany i przy tym nie będzie zsuwał się czy ograniczał ruchu. Postaw na elastyczne i oddychające materiały, dzięki którym wilgoć będzie odprowadzana na zewnątrz. Weź ze sobą też swoją matę do jogi.

Warto, by przed jogą nie najadać się za bardzo. Ostatni posiłek dobrze zjeść około dwie godziny przed dla własnego komfortu, by po prostu nie czuć się ociężałym. Podobnie jest z wodą – oczywiście dobrze jest mieć ją przy sobie, ale staraj się raczej brać małe łyki, by nie powodować dyskomfortu w żołądku podczas dynamicznych asan.

Przykładowe asany w Vinyasa jodze

Zastanawiasz się, jak wygląda przykładowa sesja Vinyasa jogi? Oto schemat, który pomoże Ci to zrozumieć:

1. rozgrzewka – by uniknąć urazów i kontuzji przed każdą sesją konieczna jest kilkuminutowa rozgrzewka dla aktywacji mięśni i rozgrzania stawów,
2. seria pozycji – dynamiczne i energiczne pozycje, które łączą się z oddechem,
3. powitanie Słońca – kluczowy element tej wersji jogi, pozwala na chwilę medytacji i przygotowanie się do dalszych części. Wyróżnia się kilka sekwencji Powitania Słońca, a ich wybór zależy zwykle od nauczyciela,
4. pozycje stojące – dalej przechodzimy do pozycji w staniu, które budują siłę i równowagę. Są to na przykład Parsvakonasana A i B (ciało wygięte w bok) czy Trikonasana (pozycja trójkąta),
5. pozycje siedzące – kolejny etap to pozycje w siedzeniu, które rozwijają mięśnie tułowia i wzmacniają kręgosłup. Mogą to być na przykład: Dandasana (pozycja laski), Navasana (pozycja okrętu) czy Janu Sirsasana (pozycja głowy do kolana),
savasana – czyli pozycja trupa; asana relaksująca, pozwalająca rozluźnić ciało po aktywności, uspokoić oddech i poczuć wewnętrzną równowagę.

Vinyasa yoga to bardzo ciekawa praktyka, która poprzez płynne ruchy, oddech i skupienie pozwala zwiększyć świadomość ciała i pracować nad jego pełną sprawnością. Spróbuj tej wersji jogi i przekonaj się, czy jest czymś dla Ciebie.

Przeczytaj także:

Kobieta ćwicząca jogę na barki i ramiona w plenerze

Joga na barki i ramiona – rozluźniająca sesja i zdrowy styl życia

Sesja rozluźniająca kark i barki pozwoli pozbyć się napięcia z karku i ramion. Sprawdź, jak wykonywać ćwiczenia i co daje joga na barki i ramiona.

Kobieta ćwicząca jogę z kołem na macie w plenerze

Joga z kołem – jakie ćwiczenia z tym akcesorium będą skuteczne?

Chcesz sprawdzić, jak ćwiczy się z kołem do jogi? Jak pomaga to akcesorium? Dowiedz się więcej na temat zalet ćwiczenia jogi z kołem!

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę na rwę kulszową na trawie

Joga na rwę kulszową – ćwiczenia

Rwa kulszowa może powodować duży dyskomfort. Co przyniesie ulgę w bólu? Dobrym wyborem będzie joga na rwę kulszową. Sprawdź sekwencje asan!

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę która ma wpływ na mózg

Wpływ jogi na mózg – medytacja a funkcje poznawcze i nie tylko

Regularna praktyka jogi ma znaczący wpływ na mózg i jego funkcje poznawcze. Sprawdź, jak medytacja i joga wpływa na mózg i zdrowie psychiczne.

Kobieta leżąca na poduszce na macie ćwicząca jogę restoratywną

Zyskaj spokój, czyli joga restoratywna – na czym polega?

Joga restoratywna to praktyka, która ma zrelaksować ciało i umysł, rozluźnić i pomóc w uzyskaniu spokoju. Sprawdź, na czym polega i jak ją praktykować