Western riding wywodzi się od jeźdźców zachodnich – pracujących kowbojów z amerykańskich farm i rancz, którzy opiekowali się bydłem. Jest to zdecydowanie mniej popularny styl jazdy , lecz cieszy się dużym uznaniem wśród swoich zwolenników. Dużą zaletą jazdy westernowej są wykorzystywane do tego wariantu komfortowe, głębokie siodła z wysokimi łękami i nisko zawieszonymi strzemionami. Ich konstrukcja wymusza na jeźdźcach pełny dosiad. Są one jednak znacznie cięższe, mniej poręczne i mają bardziej skomplikowaną budowę niż siodła angielskie.
Wodze są otwarte i dłuższe niż w przypadku ogłowi do jazdy klasycznej. Często składają się tylko z podgardla i pasków policzkowych utrzymujących wędzidło. Wodze czasem trzyma się w jednej ręce – ze względu na luźniejszy styl i większą praktyczność.
Typowy strój do takiej jazdy jest dość charakterystyczny i zdecydowanie mniej oficjalny niż w odmianie angielskiej. Tworzą go:
dżinsy;
koszula;
czapsy – długie ochraniacze na całe nogi;
kowbojski kapelusz – początkującym jeźdźcom zaleca się jednak twardy toczek.
Gatunki koni wręcz stworzonych do stylu westernowego wyróżniają się świetną zwrotnością, opanowaniem, atletyczną budową i spokojnym, niepłochliwym temperamentem. Do tego typu ras należą: Quarter Horse, American Paint Horse i Appaloosa, choć praktycznie każdego konia można wyszkolić do stylu westernowego, przynajmniej w pewnym stopniu.
Typowo westernowe konkurencje sportowe to:
reining;
trail;
barrel racing;
cutting;
alley;
pole bending;
western horsemanship;
steer wrestling;
calf roping.