Swimrun – co to za dyscyplina sportu?
Swimrun narodził się na sztokholmskim archipelagu wysp Ötillö w 2002 roku. Czterej przyjaciele postanowili się założyć i ścigać z wyspy na wyspę, biegnąc i pływając na przemian. Tak narodziła się nowa dyscyplina sportu i kultowy już bieg Ötillö, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu zawodów swimrun.
Skandynawski sport szybko zaczął zyskiwać nowych entuzjastów w różnych rejonach świata. W Polsce pierwsze zawody swimrun odbyły się w 2016 roku w Bieszczadach, niedługo później dołączyły do nich kolejne m.in. na jeziorze Czorsztyńskim.
Swimrun to połączenie biegania i pływania. Od thriatlonu różni go nie tylko ilość dyscyplin, ale także brak stref zmian. Podczas wyścigów obowiązuje zasada "bez pomocy z zewnątrz". Zawodnicy ruszają z niezbędnym sprzętem i z nim kończą zawody. Porzucanie sprzętu po drodze grozi dyskwalifikacją. Zatem odcinki biegowe zawodnicy pokonują w piance do pływania, a odcinki w wodzie w butach do biegania. Na trasie znajdują się jedynie punkty odżywcze, z których mogą korzystać.
Swimrun jest niezwykłym sportem, który od zawodników wymaga siły, wytrzymałości i szybkości. Łączy w sobie rywalizację z bliskim obcowaniem z dziką naturą.