Mężczyzna wybiegający z wody podczas zawodów swimrun

Na czym polega Swimrun? Czyli połączenie pływania i biegania

Swimrun jest nową dyscypliną, która zyskuje na popularności. To połączenie biegania i pływania. Przekonaj się, czy swimrun jest dla Ciebie!

Swimrun to całkiem nowa dyscyplina sportu. Doczekała się jednak już Mistrzostw Świata, a lokalne zawody są coraz popularniejsze także w Polsce. W dużym skrócie polega na naprzemiennym bieganiu i pływaniu. Sprawdź, jakie są zasady swimrunu i jaki sprzęt jest Ci potrzebny do jego uprawiania?

Swimrun – co to za dyscyplina sportu?

Swimrun narodził się na sztokholmskim archipelagu wysp Ötillö w 2002 roku. Czterej przyjaciele postanowili się założyć i ścigać z wyspy na wyspę, biegnąc i pływając na przemian. Tak narodziła się nowa dyscyplina sportu i kultowy już bieg Ötillö, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu zawodów swimrun. 

Skandynawski sport szybko zaczął zyskiwać nowych entuzjastów w różnych rejonach świata. W Polsce pierwsze zawody swimrun odbyły się w 2016 roku w Bieszczadach, niedługo później dołączyły do nich kolejne m.in. na jeziorze Czorsztyńskim. 

Swimrun to połączenie biegania i pływania. Od thriatlonu różni go nie tylko ilość dyscyplin, ale także brak stref zmian. Podczas wyścigów obowiązuje zasada "bez pomocy z zewnątrz". Zawodnicy ruszają z niezbędnym sprzętem i z nim kończą zawody. Porzucanie sprzętu po drodze grozi dyskwalifikacją. Zatem odcinki biegowe zawodnicy pokonują w piance do pływania, a odcinki w wodzie w butach do biegania. Na trasie znajdują się jedynie punkty odżywcze, z których mogą korzystać. 

Swimrun jest niezwykłym sportem, który od zawodników wymaga siły, wytrzymałości i szybkości. Łączy w sobie rywalizację z bliskim obcowaniem z dziką naturą. 

Kobieta biorąca udział w swoich pierwszych zawodach swimrun

Jak wyglądają zawody Swimrun?

Celem zawodów jest przedostanie się z punktu A do punktu B, naprzemiennie płynąc i biegnąc. Dystans zależy od zawodów, ale najczęściej następuje 8, 16 lub nawet 28 przejść pomiędzy wodą a lądem. 

Możesz wystartować solo lub w parze, choć zawodów dla par jest znacznie więcej. W swimrun zawodnicy noszą pianki neoprenowe, dzięki czemu mogą startować niezależnie od temperatury wody. Ze względu na buty biegowe podczas pływania większość zawodników korzysta z deski ósemki, którą wkłada między nogi. Poruszają się w wodzie jedynie za pomocą siły rąk. Jest to także dobry sposób, aby dać odpoczynek nogom po kolejnych kilometrach przebytych na lądzie. Wygrywa oczywiście para lub sportowiec, którzy jako pierwsi zjawią się na mecie. 

Organizatorzy wyścigów swimrun często podkreślają ich eko charakter. W końcu to konkurencja odbywająca się w samym sercu dziczy.

Mężczyzna biegnący w swoich pierwszych zawodach swimrun

Pierwsze zawody solo czy w teamie?

Rozważasz udział w zawodach swimrun? Debiut w dwuosobowym teamie jest dobrym pomysłem. Podczas startu zawodnicy współpracują i wspierają się na każdym kolejnym odcinku. To zapewnia im niezbędną motywację i bezpieczeństwo. Często w wodzie połączeni są linką, dzięki czemu lepszy pływak może nieco pociągnąć słabszego, utrzymując tym samym świetne tempo. Jednocześnie przestrzegają przepisowej odległości. Zawodnicy podczas trwania wyścigu nie mogą oddalić się od siebie na odległość większą niż 10 m.

Jaki sprzęt jest potrzebny do uprawiania swimrun?

Swimrun nie wymaga dużej ilości bardzo drogiego sprzętu. Nawet podstawowy zestaw pozwoli Ci ukończyć wyścig. Jednak brak niektórych elementów lub ich słaba jakość może zadecydować o Twoim czasie na mecie. Warto zatem wybierać sprzęt dobrej jakości. 

Aby wystartować w zawodach swimrun, potrzebujesz podstawowego sprzętu do pływania. Przydadzą Ci się nie tylko okularki pływackie czy czepek do pływania, ale przede wszystkim pianka, która chroni ciało przed niską temperaturą wody. Popularna podczas zawodów jest także ósemka – niewielka deska w kształcie ósemki, którą umieszcza się pomiędzy udami. Ponadto przydadzą się łapki do pływania. Dzięki nim zwiększasz wyporność i siłę ramion. Tym samym rekompensujesz prędkość, którą zapewniłyby ruchy nóg w wodzie. 

Warto także przygotować się do odcinków na lądzie. Tutaj wystarczą Ci dobre buty do biegania z agresywniejszym bieżnikiem. Szukaj ich w działach z butami trailowymi, w końcu zawody odbywają się w dzikim terenie. Dzięki nim możesz swobodnie poruszać się po mokrej nawierzchni. Zapewniają dobrą przyczepność na podmokłym terenie, na piasku i skałach.  

Udział w jednym z wyścigów na świecie swimrun to przygoda, której z pewnością nie zapomnisz. Wymagająca rywalizacja w urokliwym miejscu pozwoli Ci sprawdzić siebie, swoje umiejętności i siłę charakteru. Aby zacząć uprawiać swimrun, przygotuj się na wiele treningów na basenie i w lesie. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić się także w otwartym akwenie. Do tego będziesz potrzebował jednak sprzętu, który znajdziesz w sklepach Decathlon

Przeczytaj także:

mężczyźni biegający w odzieży i butach do biegania

Buty na maraton - jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.

ludzie jadący na  rowerach szosowych w kaskach i odzieży rowerowej

Triathlon - jak zacząć trenować aby przygotować się do triathlonu?

Jak zacząć trenować triathlon? Jak przygotować się do startu w zawodach triathlonowych? Jak powinny wyglądać treningi i przygotowanie do triathlonu?

mężczyźni jadący w strojach i kaskach rowerowych na rowerach

Triathlon - co to jest? Zasady, dystanse, zawody

Dowiedz się czym jest triathlon i jakie mu towarzyszą zasady ✓ Sprawdź dystanse oraz zawody ✓ Zobacz, czy triathlon to sport dla każdego.

Mężczyzna w butach sportowych wykonujący trening siłowy

Triathlon – trening siłowy dla zawodowego sportowca

Triathlon to zręczność i dynamika, aby osiągnąć najlepsze wyniki na zawodach, nie można również zapomnieć o sile. Sprawdź metody treningowe na siłę!

Dlaczego warto wybrać kombinezon do triathlonu?

Jaki wybrać kombinezon do triathlonu?

Sprawdź dlaczego warto wybrać kombinezon do triathlonu. W czym on pomaga oraz jaki wybrać.