Jak rozpocząć przygodę ze sportami walki? Rodzaje sztuk walki
W Polsce sporty walki cieszą się sporą popularnością, o czym świadczy ilość klubów sportowych dostępnych w każdym większym mieście. To, jaką aktywność wybierzecie to wyłącznie Wasza decyzja, ale wśród najpopularniejszych dyscyplin wyodrębniamy:
Taekwondo (koreański styl walki, który od ponad dwudziestu lat jest również sportem olimpijskim. Polega na mocnym uderzaniu nogą lub ręką w określone punkty na ciele przeciwnika, który nie wie, jaką technikę zastosuje konkurent. Zawodnicy podczas walki muszą mieć kamizelkę, ochraniacze na goleniach, szczęce i genitaliach oraz kask).
Muay thai (styl walki rozgrywany w stójce, zawodnicy walczą w zwarciu, a ciosy zadawane są łokciami i kolanami).
Judo (sport kontaktowy wykorzystujący japońskie techniki walki: dźwignie, chwyty oraz uderzenia. Zwycięża zawodnik, który pełną mocą obali przeciwnika na ziemię).
Samoobrona (dyscyplina, która uczy obrony przed napastnikiem bez użycia broni białej. Zawodnicy nie muszą wylewać na treningu siódmych potów, ale nabywają za to wiedzę i uczą się powtarzania określonych ruchów, tak aby móc automatycznie zareagować na napaść).
Boks (sport kontaktowy, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą przy użyciu wyłącznie pięści. Bokser musi mieć dobrze wypracowane uniki, żeby nie dać się zaskoczyć. Zabronione są kopnięcia oraz ciosy poniżej pasa).
MMA (mieszane sztuki walki, w których dopuszcza się wszystkie techniki pochodzące z innych sportów walki, ale bez użycia broni. Walka zawodników odbywa się zarówno w stójce, jak i parterze. Dozwolone są kopnięcia, dźwignie, duszenia, uderzenia pięściami oraz rzuty).
Kickboxing (dyscyplina zbliżona do boksu, z tą różnicą, że tutaj dopuszczane są kopnięcia. Ta sztuka walki uczy panowania nad emocjami i pewności siebie).
Zapasy (opierają się na rzutach i chwytach. Sportowiec musi wykazać się dużą siłą i szybkością).
Karate (chińska sztuka walki, która uczy samoobrony i obezwładnienia przeciwnika bez użycia broni. Sport ten kształtuje charakter i uczy zasad etycznych. Zawodnik w trakcie starcia musi wykorzystać wewnętrzną energię, aby pokonać rywala).
Brazylijskie jiu-jitsu (bjj wywodzi się z zapasów oraz judo, a zawodnicy walczą głównie w parterze, wykorzystując dźwignię i duszenia. Istotą tego stylu jest powalenie przeciwnika na ziemię i całkowite zablokowanie jego ruchów).
Aikido (japońska sztuka walki i samoobrony, na którą składają się dźwignie, ale głównie na małe stawy, czyli nadgarstki i łokcie. Podstawą jest wykorzystanie siły przeciwnika przeciwko niemu samemu. Podczas treningów zawodnik uczy się unikania ataków, a nie atakowania przeciwnika).