kobieta i mężczyzna w dobokach trenujący taekwondo

Sztuk walki - wszysto co musisz wiedzieć o trenowaniu walki

Sztuki walki stały się bardzo atrakcyjną dyscypliną sportu i trenuje je coraz więcej osób. Jakie są najpopularniejsze sztuki walki?

Sztuki walki to dyscyplina sportu, która polega na walce wręcz lub przy użyciu broni białej. Zawodnik zadaje ciosy w celu pokonania przeciwnika, a zdarza się to nawet w bezpośrednim starciu z większym i silniejszym sportowcem. Treningi poszczególnych stylów uczą samokontroli, doskonalą odwagę i kładą nacisk na samodyscyplinę, ale uczą również samoobrony. Wyróżniamy różne rodzaje walki wręcz, a wśród najpopularniejszych znajdują się: boks, muay thai, aikido oraz karate. Dlaczego warto zacząć swoją przygodę z tym sportem? Które z nich warto trenować? 

Sztuki walki a sporty walki — czym się różnią?

Czym różnią się sztuki od sportów walki? Chociaż te dwa określenia używane są zamiennie, to istnieją między nimi pewne różnice dotyczące celu uprawiania danej dyscypliny. W sztukach walki kładzie się nacisk na naukę rozwoju duchowego, a ich sens sprowadza się do samego praktykowania. Ponadto nie znajdziecie w nich typowo sportowej rywalizacji, czyli pokonania przeciwnika. Jest wręcz zupełnie odwrotnie, czyli zawodnik wykorzystuje rywala do tego, aby stać się lepszym i rozwijać swoją osobowość. W przeciwieństwie do sportów walki, medale, nagrody oraz prestiż schodzą na dalszy plan. Z kolei dla zawodników uprawiających sporty walki — największą motywacją do treningów jest wygrana w zawodach, zdobycie mistrzowskiego tytułu czy udział w olimpiadzie. 

Dlaczego warto trenować?

Osoby praktykujące sztuki walki dążą do samodoskonalenia i poprawy kondycji fizycznej. Ile razy po obejrzeniu filmów z udziałam Bruce'a Lee, zastanawialiście się, czy sprawdzilibyście się w takiej dyscyplinie? Takim decyzjom często towarzyszy strach i obawa, że to brutalny sport, który daje nam jedynie niezliczoną ilość siniaków i krwawych wybroczyn. Nic bardziej mylnego. Poszczególne formy walki, mają swoje zalety, o których warto pamiętać. Dlaczego warto trenować?

Lepsza kondycja fizyczna — wybierając się na pierwszy trening, wcale nie musicie być świetnie przygotowani, ponieważ wszystko zostanie wypracowane, oczywiście z pomocą instruktora. Musisz jednak wiedzieć, że w sztukach walki wytrzymałość i dobra kondycja mają ogromne znaczenie, zwłaszcza podczas walki z większym i silniejszym przeciwnikiem. Podczas treningów pracują wszystkie mięśnie, dzięki czemu poprawia się wydolność organizmu i koordynacja ruchowa, która daje przewagę podczas ostatecznego starcia.

Zdolność do samoobrony — znajomość wybranych stylów walki przydaje się w życiu codziennym. Może się zdarzyć, że będziemy uczestnikami niebezpiecznej sytuacji, w której chcemy obronić siebie lub swoich bliskich przed agresorem. Znajomość technik daje większe poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie w starciu z groźnym napastnikiem. 

Kształtowanie charakteru — mogłoby się wydawać, że treningi to po prostu zwykłe "bicie się", a tak naprawdę kryje się za tym coś więcej. Najpopularniejsze sztuki walki kładą nacisk na rozwój duchowy i doskonalenie charakteru oraz uczą pokory i szacunku dla przeciwnika. I tak na przykład w karate — liczy się cierpliwość i opanowanie, a aikido — umysł łączy się z ciałem. Jak w każdym sporcie — zdarzają się zarówno zwycięstwa, jak i porażki, które motywują do cięższej pracy. 

Rozładowanie stresu — nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach stres to nasz najbliższy przyjaciel. Szukamy różnych sposobów na rozluźnienie po ciężkim dniu. Zdrową metodą są na pewno sporty walki, które pomagają pozbyć się podczas treningu negatywnych emocji. Poza tym w trakcie aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Nowa pasja — jeśli w Twoim życiu nastąpiła pewnego rodzaju stagnacja i szukasz czegoś, co będzie twoim nowym hobby, to świetnie trafiłeś. Sztuki walki mają tę zaletę, że treningi możesz wykonywać w wolnej chwili i nie musisz się oglądać na innych, ponieważ nie jest to sport drużynowy. 

Sposób na odchudzanie i lepsza samoocena — podczas treningów spalamy mnóstwo kalorii, dlatego walki wręcz to doskonały patent na pozbycie się zbędnych kilogramów (szczególnie gdy nie przepadasz za monotonnym treningiem na siłowni). Nie dość tego, że nabywasz nowe umiejętności, to jako skutek uboczny dostajesz nową figurę, a co za tym idzie — lepszą samoocenę. 

mężczyzna trenujący boks z workiem treningowym

Rodzaje sztuk walki - którą dyscyplinę wybrać?

Boks  

Zacznijmy od dobrze znanego wszystkim boksu. To jeden z najpopularniejszych rodzajów sztuk walki zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jednocześnie jest to najstarsza dyscyplina, która kładzie nacisk na naukę wyprowadzaniu ciosów w celu pokonania przeciwnika. Walka odbywa się na ringu, według określonych zasad. Pięściarz może używać wobec przeciwnika twardej siły, ale nie powinien:

- uderzać przeciwnika otwartą rękawicą,
- szarpać i popychać,
- uderzać rywala i jednocześnie go przytrzymywać,
- zadawać ciosów w nerki, plecy i tył głowy,
- wyprowadzać ciosów głową i łokciami.

Podczas walki bokserskiej niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie w postaci ochraniaczy na zęby oraz rękawic bokserskich. Jedna runda bokserska trwa 3 minuty, a przebieg zawodów nadzorują sędziowie oraz arbiter ringowy.

Muay thai (tajski boks)

Kolejną popularną sztuką walki, którą warto uprawiać jest muay thai (boks tajski). Wygląda on bardzo podobnie do boksu — celem sportowca jest powalenie przeciwnika na ziemię, ale z tą różnicą, że zawodnicy mogą zadawać ciosy za pomocą nóg i rąk. Muay thai to dosyć brutalny sport i chociaż pozwala się na wiele chwytów, to należy przestrzegać określonych zasad. Zabronione jest między innymi podduszanie przeciwnika i uderzania go między nogi. Do walki (podobnie jak w klasycznym pięściarstwie) używa się rękawic bokserskich i dodatkowo ochraniaczy na korpus i kolana. Sport ten opiera się na nieprzewidywalności ruchów, dlatego trzeba zachować czujność.

Taekwondo

Polecamy również pochodzące z Korei taekwondo, które wymaga od adeptów doskonalenia duchowego — istotną rolę odgrywa umysł, który należy oczyścić z negatywnych emocji. Twórcą tej dyscypliny był mistrz Choi Hong Hi, czyli południowokoreański generał, a miało to miejsce dopiero w XX wieku. Taekwondo oryginalnie było stylem walki stosowanym w celach militarnych, dopiero z czasem zaczęło być wykorzystywane w inny sposób. Sam trening ma charakter typowo wysiłkowy, dlatego siła fizyczna jest tutaj bardzo ważna. Zawodnik uderza rywala nogą lub ręką w określony punkt na ciele (siła ciosu może być naprawdę ogromna), dlatego konieczna jest skuteczna obrona.

chłopiec ubrany w kimono trenujący karate

 Japońskie sztuki walki - co je wyróżnia?

Karate

Karate to znana na całym świecie sztuka walki, która polega na pokonaniu przeciwnika bez użycia broni. Istotną rolę odgrywa spokój i umiejętność zapanowania nad emocjami oraz odpowiedni refleks i precyzja ruchów. Dopuszcza się wyprowadzanie ciosów za pomocą rąk, głowy, kolan oraz stóp. Z założenia, karate polega na samoobronie, bez atakowania przeciwnika. Mówi się, że techniki stosowane wobec rywala są nie tylko drogą do jego pokonania, ale również samorozwoju. Co ciekawe istnieje wiele stylów tej dyscypliny, dlatego osoby, które zdecydują się na ten sport, mają z czego wybierać. Wśród nich znajdziemy między innymi: shotokan (elementy walki z kilkoma przeciwnikami); wado-ryu (ważniejsze od ataku jest zejście z linii ciosu, a zamiast siły — zręczność) oraz goju-ryu (opierające się na stosowaniu siły).

Judo

Judo, czyli japońska sztuka walki, która przebiega w ścisłym zwarciu obu zawodników, to kolejna godna polecenia dyscyplina. Podczas walki stosuje się dźwignie oraz chwyty, które mają pomóc w obaleniu przeciwnika na ziemię i obezwładnienia go w parterze. Zawody rozgrywają się na specjalnym materacu, wypełnionym piankami o różnych gęstościach. Z kolei treningi są bardzo różnorodne, ponieważ zawierają elementy akrobatyki, gimnastyki oraz trening siłowy, dlatego judo często uprawiają dzieci.

Aikido

Na koniec poznajcie aikido, które również uchodzi za japoński styl walki i samoobrony i został skodyfikowany na przełomie XIX i XX wieku przez Morihei Ueshibę. Dyscyplina ta traktowana jest jako filozofia życia (ciało i umysł łączą się ze sobą). Ma pozytywny wpływ na zdrowie i utrzymanie ciała w dobrej kondycji, ale potrzeba do tego wielu lat ćwiczeń i intensywnej pracy. W aikido stosuje się dźwignie i rzuty, a głównym celem walki jest wykorzystanie mocy rywala przeciw niemu samemu. Zawodnik nie atakuje, a jedynie broni się przed ciosami ze strony oponenta. Dlaczego warto trenować tę sztukę walki? Główną zaletą jest to, że ćwiczenia uczą cierpliwości, pozwalają się wyciszyć i skupić nad własną psychiką.

Czy kobiety mogą uprawiać sporty walki?

U niektórych osób wciąż istnieje błędne przekonanie, że sztuki walki to wyłącznie męska dyscyplina pełna brutalności i zła, która absolutnie nie nadaje się dla kobiet. Nic bardziej mylnego. Owszem, większość gałęzi skupia się na sile fizycznej, ale są również takie, które opierają się w głównej mierze na rozwoju psychiki. I właśnie te style, wybierają najczęściej kobiety. Nie oznacza to jednak, że nie radzą sobie one w pięściarstwie, o czym świadczą, chociażby sukcesy Polek w boksie i karate. Jeśli jednak nie przepadacie za takimi stylami, to polecamy wyżej wspomniane aikido.

Pragniecie rozpocząć swoją przygodę ze sztukami walki? Pamiętajcie o odpowiednim wyposażeniu. Na pewno przydadzą się rękawice bokserskie, owijki oraz ochraniacze na zęby. Natomiast na trening polecamy zabrać ze sobą wygodny strój sportowy, który nie będzie krępował ruchów. Najlepiej sprawdzają się materiały przepuszczające powietrze i odprowadzające wilgoć, które dają uczucie komfortu. W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie najpotrzebniejsze akcesoria dedykowane sportom walki.

Przeczytaj także

mężczyzna ubrany w dobok wykonujący kopnięcie taekwondo

Historia taekwondo - korzenie sztuki walki

Dowiedz się więcej, na temat taekwondo, sztuki walki, która stała się dyscypliną olimpijską. Poznaj historię i początki taekwondo sportowego.

kobieta i mężczyzna trenujący judo

Judo – rzuty i chwyty wykorzystywane na treningu

Techniki judo (rzuty, chwyty i uderzenia) wymagają znajomości konkretnych ruchów. Trzeba znać układy ciała, zarządzać siłą i wykorzystać równowagę.

Pasy w karate – znaczenie kolorów i stopni

Pasy w karate – znaczenie kolorów i stopni

Pasy w karate dają informacje na temat poziomu zaawansowania ucznia. Długie treningi pozwalają awansować z białego pasa nawet do brązowego.

mężczyźni trenujący karate w rękawicach i strojach karate

Jakie rękawice do karate kyokushin kupić?

Jakie rękawice do karate kupić? Czym się kierować, wybierając napięstniki na trening? Sprawdź, jak wybrać najlepsze ochraniacze na dłonie!