Grupa biegaczy którzy wprawdzili tapering czyli trucht po mieście przed biegami

Czym jest tapering i jak trenować przed zawodami?

Czym jest tapering i jak trenować kilka dni przed startem w zawodach czy maratonie? Trening przed startem biegowym.

Start w zawodach jest często męczący i fizycznie, i psychicznie. Wielu zawodników planuje odpoczynek przed zawodami, co może wydawać się dziwnym pomysłem, ale przynosi konkretne rezultaty. Sprawdź, czym jest tapering i dlaczego warto ująć go w planie treningowym!

Tapering – co to jest?

Zawodowi sportowcy często decydują o taperingu przed zawodami, bez względu, na to jaki dystans biegają. Tapering to nic innego jak zmniejszenie obciążenia treningowego. Taka strategia ma kilka różnych zalet zwłaszcza w bieganiu, a są to między innymi:

– pozwala na regenerację organizmu przed startem,
– zmniejsza poziom zmęczenia,
– zwiększa pułap tlenowy,
– poprawia ekonomię biegową,
– redukuje ryzyko kontuzji,
– polepsza nastawienie mentalne do startu, zwłaszcza po intensywnych treningach.

Jednocześnie tapering musi być przeprowadzony tak, żeby nie był po prostu odpoczynkiem przed zawodami. Nie jest to całkowite zaprzestanie aktywności, a raczej jej stosowne ograniczenie.

Zawodnicy odpoczywający po maratonie

Ile trwa tapering?

Przede wszystkim nie wystarczy rozpocząć go na kilka dni przed startem – tę część planu treningowego należy zacząć realizować na 2-3 tygodnie przed zawodami. W ten sposób jest szansa, że mięśnie, więzadła i ścięgna zregenerują się dostatecznie, aby odpoczynek przyniósł stosowne efekty. Jednocześnie czas trwania taperingu jest zależny od tego, w jakich zawodach startujesz. Dla maratonu trzy tygodnie będą odpowiednie, ale dla krótszych dystansów wystarczą na przykład 1-2 tygodnie.

Buty do biegania biegnące po bieżni

Zmniejsz kilometry, nie intensywność

Drugą z istotnych zasad jest odpowiednie przeprowadzenie taperingu poprzez zmniejszenie kilometrażu treningów. Jeśli chodzi o tempo ćwiczeń, dobrze jest zachować je na podobnym poziomie. Trzeba jednak stopniowo schodzić z dystansów. Na przykład dla maratończyków na dwa tygodnie przed startem polecane są biegi 10 km, ale nie dłuższe. W efekcie możesz:

– skrócić dystans,
– zmniejszyć liczbę dni treningowych.

Pamiętaj, aby ostatni trening nie był zbyt intensywny, bo w przeciwnym razie naruszy rezerwy energetyczne. W efekcie, zamiast się rozbiegać po prostu zanadto się zmęczysz i w dniu zawodów nie będziesz w szczytowej formie.

Zadbaj o ciało i umysł

Okres taperingu to świetny moment na to, aby zadbać o ciało i umysł. Przygotuj się psychicznie do startu i zadbaj o właściwe nawodnienie i dietę. W ten sposób zbudujesz rezerwę energetyczną, ale również przygotujesz się psychicznie do długiego biegu.

Jeśli masz na przykład nowe buty do biegania na asfalcie, możesz wykorzystać okres taperingu, aby biegać właśnie w nich. W ten sposób rozbijesz je i stwierdzisz, czy nadają się na zawody. Tak samo możesz przetestować buty startowe. Pamiętaj tylko, aby zadbać o swój komfort i nie dopuścić do powstania otarć i odcisków.

Jak odpoczywać przed startem w maratonie czy zawodach?

Odpowiednio zorganizowane okresy odpoczynku na kilkanaście dni przed maratonem pobudzają mięśnie do pracy i pozwalają osiągać maksymalne możliwości biegowe.

Mężczyzna w stroju sportowym patrzący na zegarek

Przykładowy tapering przed maratonem

Tapering przed maratonem jest szczególnie wskazany i wie o tym każdy, kto startuje w ultra biegach. Warto wykonać ostatni intensywny długi bieg, na przykład półmaraton, na 2-3 tygodnie przed startem w maratonie. Następnie dobrze jest zmniejszać intensywność treningów, stosując krótsze odcinki i pamiętając o podstawowych zasadach taperingu. Przykładowo można trenować:

– spokojne rozbiegania na dystansie do 10 km,
– co któryś dzień intensywne rytmy biegowe, czyli interwały,
– co kilka dni dystanse 5 i 10 km w tempie maratonowym lub półmaratonowym.

Rezerwa energetyczna

Zadbaj o redukcję węglowodanów za pomocą diety do kilku dni przed startem, a następnie wykonaj jeszcze jeden bieg na 4-5 dni przed zawodami. W ten sposób wypalisz cały glikogen, a potem będziesz mógł zadbać o uzupełnienie diety w węglowodany, aby zbudować rezerwę energetyczną już od linii startu. 

Wszyscy biegacze powinni wiedzieć, na czym polega tapering. Jest to metoda, która świetnie sprawdzi się w przygotowaniu zarówno do krótkich startów, jak i maratonów.

Przeczytaj także:

Zawodnicy po skończonym maratonie porównujący swoje tempo

Tempo maratonu – jak wyznaczyć tempo biegu?

Tempo maratonu to tempo biegu, z którym można pobiec trening maratoński. Jak je oszacować? Sprawdź, jak obliczyć prędkość trenowania.

Kobieta w stroju sportowym siedząca na podłodze regenerująca po bieganiu swoje nogi rollerem

Regeneracja po bieganiu – jak zregenerować mięśnie po treningu?

Regeneracja po bieganiu to czas, gdy organizm odbudowuje mięśnie. Sprawdź, jak regenerować się treningu biegowym i ograniczyć ryzyko kontuzji.

Para sportowców sprawdzająca tempo biegu przygotowująca się do półmaratonu

Tempo – półmaraton. Jakie tempo biegu warto utrzymać?

Jeśli chodzi o tempo półmaraton jest dobrym wyznacznikiem dla maratonu. Sprawdź, jak szybko biegać na treningu i zawodach.

bężczyzna ze sztangą

Najlepsze suplementy na regenerację mięśni po treningu – poradnik

Regeneracja potreningowa – najlepsze suplementy na regenerację mięśni po treningu. Jaka suplementacja jest skuteczna po intensywnym treningu?

Ćwiczenia na zakwasy - sprawdzone sposoby na zakwasy po treningu

Ćwiczenia na zakwasy - sprawdzone sposoby na zakwasy po treningu

Po intensywnej aktywności fizycznej konieczna jest umiejętna regeneracja mięśni. Sprawdź najlepsze ćwiczenia na zakwasy oraz sposoby na ból po wysiłku