osoby w słuchawkach strzeleckich trenujące strzelectwo sportowe

Techniki strzelectwa z broni krótkiej i długiej – postawy strzeleckie

Postawy strzeleckie, które należy pamiętać– podstawy techniki strzelectwa sportowego z broni krótkiej i długiej. Jak powinien wyglądać strzał do celu?

Podstawą celnego strzału jest odpowiednia postawa strzelecka. Może być ona stojąca, klęcząca i leżąca. Jeśli chcesz wiedzieć, o czym należy pamiętać w przypadku każdej z nich, zapraszamy do lektury!

Strzelecka postawa stojąca dla pistoletu i karabinu

W tej kategorii znajdują się trzy warianty:

- francuski – Weavera. Zapewnia stabilną pozycję trzymanej broni. Ze względu na ustawienie ciała bokiem, stanowi się trudniejszy cel dla przeciwnika. Ręce ułożone są tak, by nie męczyły się podczas oddawania strzału. Stopy rozstawione są mniej więcej na szerokość barków, by gwarantować stabilność. Nogi należy mieć wyprostowane. Lewa ręka zgięta jest w łokciu, natomiast prawa powinna być prosta.

- izraelski – frontalny. Nogi należy rozstawić szeroko, kolana powinny być ugięte. Takie ułożenie zapewni dobrą stabilizację. W tej pozycji strzeleckiej stoi się całym ciałem do przodu. Obie ręce są wysunięte przed siebie i wyprostowane. Ze względu na własną specyfikę, nie ma komfortowej możliwości strzelania z broni długiej.

- natowski – półfrontalny. Połączenie obu powyższych wariantów. Lewa noga jest lekko wysunięta do przodu, ustawiona na wprost. Prawa noga, znajdująca się z tyłu, jest lekko skierowana do boku. Przypomina sportową pozę bokserską. Jej przyjęcie świetnie sprawdza się zarówno w przypadku pistoletu jak i broni długiej (ze względu na siłę odrzutu).

mężczyzna w odzieży i słuchawkach strzeleckich celujący z broni

Postawa klęcząca dla broni krótkiej i długiej

Klęk przyjmuje się z pozycji natowskiej, czyli półfrontalnej. Stopy pozostawia się na miejscu, siad wykonuje się prosto w kierunku butów. Noga zakroczna musi znaleźć podparcie na zgiętej stopie. Zapewnia to lepszą mobilność niż stopa położona na ziemi płasko. Ciężar ciała należy przenieść tak, by znajdował się jak najniżej (na tyle, na ile pozwalają mięśnie). Trzeba lekko wysunąć sylwetkę do przodu, aby odrzut był mniejszy.

Postawa leżąca na brzuchu

Leżenie na brzuchu to opcja na ewentualny brak osłony lub po prostu konieczność walki w tej pozycji. Nie jest to możliwość, którą wybiera się ze względu na największą celność czy wygodę. Dlaczego? Ponieważ ze względu na warunki, nie ma tutaj praktycznie mobilności. Strzelając z pistoletu, obydwie ręce należy wyprostować i skierować lufę na cel. Wykonując tę czynność z bronią długą, trzeba zadbać o zapewnienie sobie większego stopnia stabilności. Powinno więc opierać się na łokciach, uważając, by magazynek nie miał kontaktu z podłożem.

kobieta w słuchawkach strzeleckich leżąca na brzuchu

Postawa leżąca na plecach

Leżąc na plecach nie mamy zbyt wiele możliwości ułożenia się. Kończyny dolne trzeba rozłożyć tak, by znajdowały się jak najbliżej podłoża. Stopy powinny być rozrzucone według poprzednich schematów, czyli mniej więcej na szerokość barków. Głowę i barki należy trzymać możliwie jak najniżej. Pozycja musi zapewnić możliwość oddania strzału a zarazem bezpieczeństwo. Ramiona powinny leżeć jak najbliżej ciała.

Postawa leżąca na boku

Leżąc na jednym z boków, należy zwrócić uwagę na to, by nie zapierać się łokciami o podłoże. Sprawi to bowiem, że nie będzie się miało możliwości wykonywania manewrów bronią. Kończyny dolne można trzymać na tak zwane nożyce, bądź tak, jakby stało się na jednej nodze. Drugą powinno się wtedy ugiąć w kolanie pod kątem mniej więcej 90 stopni. Opcja druga pozwala na szybszą zmianę środka ciężkości, a co za tym idzie na lepszą mobilność. Jest też bardziej stabilna niż nożyce. Strzelając z broni długiej, powinno się oprzeć kolbę o bark.

Niezależnie od techniki stosowanej w strzelectwie należy pamiętać o odpowiednim transporcie broni i jej czyszczeniu. Każda postawa strzelecka wymaga dużej ostrożności, przygotowania i ochrony strzelca. Przed nauką zapoznaj się nie tylko z techniką, ale i z akcesoriami zabezpieczającymi,, które znajdziesz w sklepie Decathlon.

Przeczytaj także

Osoba w butach myśliwskich stojąca na kamieniu w lesie

Jakie buty myśliwskie na polowanie wybrać? Poradnik

Jakie buty myśliwskie wybrać na polowanie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku dla myśliwych!

mężczyzna trzymający lornetkę myśliwską

Jaką wybrać lornetkę dla myśliwego na polowanie?

Jaka lornetka dla myśliwego będzie najlepsza na polowanie? Sprawdź w naszym poradniku i rankingu lornetek myśliwskich!

mężczyzna biegający po górach

Jakie buty do biegania po górach? Wskazówki

Chcesz kupić buty do biegania po górach? Jakie wybrać? Co sprawdzić? Oto wskazówki, jak znaleźć buty do biegania w górach.

Słuchawki na strzelnicę - jak wybrać? | blog Decathlon

Jakie słuchawki na strzelnicę wybrać? Co wybrać?

Ochronniki słuchu stanowią niezbędne wyposażenie każdego, kto korzysta ze strzelnicy. Sprawdź czym się kierować przy wyborze słuchawek strzeleckich!