Co to jest tętno maksymalne i jak wyznaczyć tętno aerobowe?
Aby osiągnąć maksymalne korzyści z treningu aerobowego, warto poznać sposoby wyznaczania właściwego poziomu intensywności i czasu trwania sesji. Zbyt duży wysiłek nie tylko może doprowadzić do zniechęcenia i wywołać niepotrzebny ból mięśni, ale wręcz może zablokować uzyskanie oczekiwanych efektów. Zaleca się, aby intensywność treningu aerobowego mieściła się w zakresie od umiarkowanej do średnio intensywnej.
Skąd masz wiedzieć, czy Twoje treningi mieszczą się we właściwym zakresie? Aby to ustalić w precyzyjny sposób, warto ustalić swoje tętno maksymalne i kupić pulsometr, który będzie mierzył tętno chwilowe podczas wykonywania ćwiczeń. Model, który zapewnia odpowiednią wygodę i funkcjonalność, możesz kupić w sklepach Decathlon za mniej, niż 200 zł. Jeśli masz zamiar trenować z wykorzystaniem urządzeń cardio, zwróć uwagę na te, które wyposażone są w urządzenia do pomiaru pulsu. Jeśli jednak nie chcesz ponosić żadnych kosztów, możesz oszacować swój wysiłek, obserwując sygnały, jakie wysyła Twój organizm.
Ocena intensywności treningu przez mierzenie liczby uderzeń na minutę wykonywanych przez mięsień sercowy jest najdokładniejszą metodą treningową i jest stosowana zarówno przez amatorów, jak i zawodowych sportowców. Aby z niej skorzystać, należy najpierw ustalić tzw. tętno maksymalne. Do naszych celów wystarczy to zrobić metodą Foxa i Haskella: od liczby 220 odejmij swój wiek. Wartość, którą uzyskasz, określa z wystarczającą dokładnością Twoje tętno maksymalne.
Wszelka aktywność powoduje przyspieszenie tętna. Przemiany tlenowe w mięśniach zachodzą, przy 65–70 % maksymalnego tętna (określanego technicznie jako HRmax). Możemy zatem dla ułatwienia przyjąć, że tętno podczas ćwiczeń aerobowych powinno utrzymywać się na poziomie 120–140 uderzeń serca na minutę.