mężczyzna wykonuje trening na wioślarzu

Trening aerobowy – co to jest? Opis, zasady i efekty

Trening aerobowy ✨ Sprawdź, co to jest trening aerobowy i jakie są jego podstawowe zasady ⭐ Zobacz jakie efekty przynosi 

Trening aerobowy to forma aktywności przeznaczona dla osób w różnym wieku i o różnej wydolności. Często nazywany jest on aerobami, jak również treningiem tlenowym. Składa się z ćwiczeń, które umożliwiają poprawienie wydolności organizmu, a jednocześnie zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Sprawdź, co to jest trening aerobowy, jakie aktywności w jego ramach można podejmować i co możesz dzięki niemu osiągnąć.

Co to jest trening aerobowy?

Na trening aerobowy możesz postawić zarówno wtedy, gdy zależy Ci na lepszej wydolności, jak i wówczas, gdy Twoim celem jest schudnięcie. Nie przypadkiem ta forma aktywności jest również nazywana treningiem tlenowym – w trakcie ćwiczeń zwiększa się wymiana tlenowa, czego efektem jest szybkie i dynamiczne spalanie tkanki tłuszczowej. Przy wykonywaniu ćwiczeń aerobowych tętno nie powinno przekroczyć 80 proc. maksymalnego, a serce powinno bić z częstotliwością od 120 do 140 uderzeń na minutę.

Według American Academy of Pediatrics (AAP) efektem systematycznych treningów aerobowych jest doprowadzenie do zwiększenia wydolności, co oznacza, że po prostu będziesz wolniej się męczyć i jednocześnie będziesz w stanie dłużej ćwiczyć.

Charakterystyczne dla treningu aerobowego jest spokojnie wykonywanie ćwiczeń, bez narzucania bardzo dużej intensywności. Składają się na niego stosunkowo proste aktywności, takie jak bieganie, orbitrek czy też jazda na rowerze stacjonarnym. Tak jak przy każdym typie treningu ważna jest systematyczność i stosowanie się do zasad.

Kiedy trening aerobowy jest zalecany?

Na trening aerobowy może postawić każdy, komu zależy na poprawieniu wydolności i zmniejszeniu tkanki tłuszczowej. Jest to bardzo dobry wybór dla osób, które chcą schudnąć, co w przypadku tego treningu może nastąpić stosunkowo szybko.

Jest on zalecany również jako uzupełnienie treningu siłowego. Decydując się na taką aktywność, wiele zyskujesz, pozytywnie wpływasz na wydolność i ogólny stan organizmu.

szczupłe kobiety w strojach sportowych

Jakie korzyści płyną z treningu aerobowego?

Dzięki systematycznej aktywności będziesz sobie lepiej radzić z codziennymi obowiązkami, które wymagają siły fizycznej. Zmianę zauważysz nie tylko w czasie biegania, ale również, wchodząc po schodach czy nawet podczas zwyczajnego chodzenia. Wysiłek aerobowy wpłynie ponadto bardzo pozytywnie na Twoje serce, poprawi metabolizm, sprawi, że stracisz na wadze i Twoja sylwetka będzie smuklejsza.

Kolejna korzyść to lepsza zdolność do regeneracji zarówno w trakcie treningu jak i po nim. Jednocześnie zaletą tej formy aktywności jest brak konieczności korzystania ze sprzętów i prostota wykonywania. Oczywiście mając taśmy do ćwiczeń, możesz urozmaicić trening, dzięki czemu może on być ciekawszy.

Przykładowy trening aerobowy

Wytrzymałość aerobową możesz budować poprzez systematyczne treningi i może Ci to przynieść znakomite efekty. Możliwy jest zarówno trening aerobowy w domu, jak i na siłowni, ale przecież w swoich czterech ścianach również możesz umieścić przyrządy do ćwiczeń. Przykładowe aktywności, które idealnie się sprawdzą to bieganie na bieżni, jazda na rowerku stacjonarnym, orbitrek czy też popularny wioślarz.

Trenować warto 2–3 razy w tygodniu, ale wraz z postępami i budowaniem wydolności możesz zwiększać obciążenia. Standardowo pierwszym krokiem powinna być rozgrzewka. Przykładowy trening aerobowy może się składać z następujących aktywności:

- pajacyki,
- skakanie na skakance,
- skręty uniesionego tułowia,
- unoszenie tułowia i nóg leżąc, trzymając piłką pomiędzy nogami.

Pomiędzy powtórzeniami nie należy robić przerwy, natomiast powinna się ona pojawić pomiędzy seriami. Np. na każde z ćwiczeń możesz poświęcać minutę, następnie tyle samo może trwać przerwa i przechodzisz do kolejnej aktywności. Pamiętaj o monitorowaniu tętna.

grupa osób wykonująca trening na skakance

Trening aerobowy po treningu

Czy dobrym pomysłem są aeroby po treningu? Tzn. czy po aktywności nastawionej np. na jak największą siłę, można wykonać ćwiczenia aerobowe? To jedno z najpopularniejszych połączeń wśród aktywnych fizycznie. Po ćwiczeniach na siłowni można np. biegać na bieżni. Okazuje się jednak, że taki trening może negatywnie wpłynąć na przyrost masy i siły mięśniowej. Takie połączenie aktywuje procesy antagonistyczne w mięśniach.

Natomiast, jeśli Twoim celem jest pozbycie się tkanki tłuszczowej, to połączenie treningu siłowego z aerobowym jest doskonałym pomysłem. Taka aktywność przyczyni się do ogólnej poprawy wydolności, może przyspieszyć regenerację po treningu i osiągnięcie oczekiwanej wagi.  

Trening aerobowy – podsumowanie

Aktywność aerobowa nie wymaga szczególnych przygotowań, jest przeznaczona dla osób w różnym wieku i z różną wydolnością. Możesz dzięki niej zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej oraz ogólnie poprawić reakcję na wysiłek – wolniej będziesz się męczyć. Na start przydadzą się buty i odzież fitness czy też mata do ćwiczeń – bez względu na to, czy masz zamiar uprawiać taki trening w domu, czy na siłowni.

Przeczytaj także

kobieta w stroju sportowym na rowerze stacjonarnym

Jaki rower stacjonarny wybrać i czy to dobry sposób na odchudzanie?

Rower stacjonarny to świetny sprzęt treningowy, który może okazać się dobrym sposobem na odchudzanie i poprawę kondycji. Podpowiadamy jaki wybrać

2 dziewczyny skaczące na skakance

Jaką skakankę wybrać dla początkujących?

Chcesz zacząć skakać na skakance? Nie ma znaczenia, czy chcesz wzmocnić mięśnie nóg i rąk, schudnąć, poprawić kondycję, sprawdź Jak ją wybrać?

mężczyzna i kobieta biegnący w odzieży do biegania

Jak wrócić do formy po przerwie od treningów?

Powrót po dłuższej przerwie od treningów potrafi być naprawdę trudny i jak zwykle najgorzej jest zacząć. Jak więc dobrze wrócić do formy i aktywności?

Mężczyzna w stroju sportowym robiący przysiady ze sztangą wykorzystując pamięć mięśniową

Pamięć mięśniowa – jak działa, jak wpływa na trening?

Jak działa pamięć mięśniowa? Czy wykonywanie określonych ruchów w treningu pozwoli powrócić do dawnej formy?