Kobieta leżąca na macie z zamkniętymi oczami przykryta kocykiem wykonująca trening autogenny schultza

Trening autogenny Schultza – na czym polega ta technika relaksacji?

Trening autogenny Schultza to technika relaksacyjna łącząca medytacje i autosugestię. Sprawdź, na czym dokładnie polega i jak go wykonać.

Życie w ciągłym stresie na dłuższą metę nie tylko jest bardzo przytłaczające, ale wpływa negatywnie także na nasze zdrowie. Choć w dzisiejszym świecie bardzo trudno jest oddzielić się od sytuacji stresowych, istnieją pewne techniki, które pozwalają redukować poziom stresu i tym samym świetnie wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Jedną z takich technik jest trening Schultza. Sprawdź, czym jest trening autogenny Schultza, na czym polega i jakie niesie korzyści. Trening autogenny Schultza – instrukcja, efekty, wskazówki.

Na czym polega trening autogenny Schultza?

Trening relaksacyjny Schultza to technika polegająca na wprowadzeniu ciała w stan głębokiego odprężenia za pomocą autosugestii, która wywołuje wrażenia podobne do medytacji czy hipnozy. Jej autorem jest niemiecki psychiatra i psychoterapeuta, Johannes Schultz. W 1932 roku opublikował on system relaksacyjnych ćwiczeń, które oparł o metody jogi i medytacji, jednak bez ich filozoficznego podłoża. Ważnym aspektem treningu jest fakt, że osoba ćwicząca ma pełną kontrolę nad swoim ciałem.

Terapia relaksacyjna Schultza przynosi świetne efekty. Jego celem jest nauczenie osoby poddającej się jej przyjmowania określonych postaw i stanów, które prowadzą do skupienia i umiejętności sterowania swoim ciałem. Czego można się spodziewać po ćwiczeniach relaksacyjnych Schultza? Jakie są efekty? Przede wszystkim osiągnięcie najwyższego stanu relaksacji, odprężenia i zredukowania poziomu stresu, a także pobudzeniu wyobraźni i poprawie nastroju. To jednak nie wszystko – trening autogenny Schultza na sen jest świetnym sposobem, pozwala także pozbyć się bólów napięciowych, poprawić koncentrację i w łatwiejszy sposób kontrolować emocje. Co ważne, skutków ubocznych nie ma żadnych!

Kobieta w odzieży sportowej leżąca z zamkniętymi oczami

Etapy treningu autogennego Schultza – co składa się na tę technikę relaksacji?

Metoda Schultza składa się z 7 ćwiczeń, które skupiają się na różnych poziomach medytacji. Są to:

– uczucie ciężaru,
– uczucie ciepła,
– regulowanie pracy serca,
– regulacja swobodnego oddechu,
– uczucie ciepła w okolicy splotu słonecznego (brzuch),
– uczucie chłodu na czole.

Wszystkie te ćwiczenia należy wykonywać poprzez wywoływanie wrażenia jakiegoś koloru, obrazu abstrakcyjnego, przedmiotu, stanu emocjonalnego bądź człowieka. Każde ćwiczenie treningu oddechowego Schultza powinno się wykonywać 3-5 minut, a cały trening nie powinien przekraczać 30 minut. Przez pierwsze dwa tygodnie należy praktykować jedynie uczucie ciężaru, a po nich dodać na następne dwa kolejne ćwiczenie.

Kobieta w odzieży sportowej leżąca na macie

Technika relaksacyjna Schultza – dla kogo? Wskazania i przeciwwskazania

Kto może skorzystać z dobrodziejstw treningu autogennego Schultza? Dla dzieci to dobre rozwiązanie? A może są jakieś ograniczenia lub przeciwwskazania? Otóż metoda opracowana przez Johannesa Schultza jest formą dostępną niemal dla każdego, kto potrzebuje regulacji pracy układu nerwowego i wyciszenia. 

Nie ma w nim żadnych ograniczeń wiekowych – będzie świetny zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci zmagających się na przykład z nadpobudliwością ruchową. Jak już wspominaliśmy, nie przynosi on też żadnych skutków ubocznych. Co więcej, nie wymaga określonego poziomu sprawności fizycznej, gdyż główną pracę wykonuje w nim nasz umysł. Kto powinien z niej skorzystać? Stosują go najczęściej osoby zmagające się z nerwicami, różnego rodzaju zaburzeniami neurologicznymi i psychicznymi, a także osoby chronicznie zestresowane czy mierzące się z lękiem.

Choć trening autogenny Schultza przeciwwskazań nie ma, warto jednak w przypadku wątpliwości skonsultować się z lekarzem, który pomoże określić, czy ta metoda będzie słusznym wyborem i skutecznym sposobem poradzenia sobie z danym problemem.

Jak przygotować się do relaksacji Schultza? Wskazówki

Tak naprawdę trening autogenny Schultza to technika, która nie wymaga od nas posiadania żadnego sprzętu ani dodatkowych akcesoriów treningowych. Warto jednak zadbać o kilka aspektów, które pomogą w pełni skupić się na wykonywanych ćwiczeniach.

Przed przystąpieniem do treningu znajdź odpowiednie miejsce, które zapewni Ci wystarczający komfort i oddzieli Cię od wszelkich rozpraszających bodźców. Przewietrz pomieszczenie, możesz nawet lekko zaciemnić okno, by stworzyć relaksującą atmosferę. Warto też, byś ubrał się w coś, co nie będzie powodowało dyskomfortu, uwierało i dekoncentrowało.

Usiądź w wygodnym miejscu, możesz się również położyć na przykład na macie do jogi. Dla większego komfortu zamknij oczy i staraj się wykonywać wszystkie ćwiczenia z dokładnością, skupieniem, świadomie oddychając. Pamiętaj, by rozluźnić mięśnie i oddać się całkowicie wyobrażeniom.

Kobieta leżąca na macie z wyciągniętymi rękami za głowę

Czym się różni trening autogenny Schultza od treningu Jacobsona?

Obie techniki mają na celu zredukowanie napięć, pomoc w odzyskaniu mentalnej równowagi i wyeliminowanie uczucia stresu. Nie są jednak tożsame – co właściwie je różni?

W treningu Jacobsona skupiamy się na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni, co ma doprowadzić do ich relaksacji, a przez to także do redukcji napięcia emocjonalnego. W przypadku zaś treningu Schultza nie mamy do czynienia z żadną aktywnością fizyczną. Mięśnie przez cały czas utrzymywane są w spoczynku. Aktywność skupia się jedynie w obrębie umysłu, polega na wywoływanej różnymi wyobrażeniami autosugestii. 

Trening autogenny to skoncentrowanie się na odczuciach psychicznych, podczas gdy technika Jacobsona skupia uwagę na fizycznych odczuciach mięśniowych. Obie metody relaksacji bez wątpienia mogą pomóc w redukcji stresu, warto więc wypróbować obie i według własnych preferencji wybrać tę, która jest w naszym przypadku bardziej skuteczna.

Trening autogenny Schultza krok po kroku

Autogenny trening Schultza może wyglądać zgodnie z poniższą instrukcją.

1. Gdy już znajdziesz odpowiednie miejsce i właściwie je przygotujesz, przyjmij wygodną pozycję. Możesz użyć do tego celu także różnych podpórek z poduszek czy koców.

2. Zacznij kontrolować swój oddech i po kilku minutach przejdź do wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Możesz powtarzać sobie „Jestem zrelaksowany i odprężony”, „Czuję ciężar ciała”, „Jest mi ciepło”. Dzięki temu wzmocnisz oddziaływanie sugestii, a tym samym trening będzie skuteczniejszy.

3. Po zakończeniu zrób sobie kilka minut przerwy, powinieneś poczuć się o wiele lepiej.

4. Pamiętaj o tym, by praktykować tę metodę systematycznie. Regularność pozwoli osiągnąć lepsze efekty. Warto więc poddawać się takim ćwiczeniom rozluźniającym nawet kilka razy w tygodniu.

Wykonywanie treningu autogennego Schultza to świetny sposób na powrót do wewnętrznej równowagi w prosty i bezpieczny sposób. Spróbuj tej metody relaksacji i przekonaj się, co może Ci dać.

Przeczytaj także:

Para leżąca na matach wykonująca trening jacobsona

Trening Jacobsona – metoda relaksacji ciała i umysłu

Trening Jacobsona to sposób na relaksację i redukcję stresu przez serię napięć mięśniowych. Sprawdź, jak działa i jak go wykonać.

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca poranną jogę na dworze

Poranna joga – zdrowie a regularna, poranna praktyka jogi

Poranna praktyka jogi to sposób na rozpoczęcie dnia i dawkę dobrej energii na całą jego resztę. Sprawdź, co może dać Ci poranna joga.

Kobieta leżąca na poduszce na macie ćwicząca jogę restoratywną

Zyskaj spokój, czyli joga restoratywna – na czym polega?

Joga restoratywna to praktyka, która ma zrelaksować ciało i umysł, rozluźnić i pomóc w uzyskaniu spokoju. Sprawdź, na czym polega i jak ją praktykować

Kobieta ćwicząca jogę na depresję na świeżym powietrzu

Joga na depresję – czy asany pomagają w walce z depresją?

Osoby z depresją, które regularnie ćwiczą, mogą skutecznie złagodzić jej objawy. Regularna praktyka jogi będzie w tym pomocna. Sprawdź, jak to działa!

Kobiety w odzieży sportowej ćwiczące yin jogę na macie

Yin joga, czyli joga powięziowa – praktyka elastyczności

Yin joga to praktyka, pozwala zwiększyć elastyczność mięśni, ścięgien i powięzi. Sprawdź, jaki wpływ ma na ciało i umysł ta praktyka jogi.