Trener zakładający mężczyźnie kamizelkę do treningu EMS

Elektrostymulacja mięśni – na czym polega trening EMS?

Trening EMS to trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśniowej. Sprawdź, jak działa i poznaj, jakie efekty treningowe daje.

Jak sprawić, żeby z pomocą nauki i technologii przyspieszyć cykl treningowy? Czy da się w dwadzieścia minut przeprowadzić ćwiczenia porównywalne do godziny klasycznego wysiłku? Odpowiedzią na te dwa pytania jest stale zdobywający popularność – również w Polsce – trening EMS. Jeśli szukasz innowacyjnego i skutecznego sposobu na poprawę swojej sprawności fizycznej lub zwiększenie masy mięśniowej, sprawdź, co to jest trening EMS. Czy elektrostymulacja buduje mięśnie? Jakie może dawać efekty?

Czym jest trening EMS? Poznaj sposób na efektywny trening

Elektrostymulacja mięśni (EMS) – przedrostek „elektro” słusznie kojarzy się z… prądem. Oczywiście elektrostymulator nie jest urządzeniem, które działa na zasadzie podobnej do paralizatora. W rzeczywistości sposób działania tego urządzenia jest nieco bardziej wysublimowany, dlatego z chęcią korzystają zeń też różne ośrodki rehabilitacyjne.

Elektrostymulator składa się z kilku części ubieralnych. Trzon stanowi kamizelka, oprócz niej użytkownik musi założyć dopasowany do bioder pas oraz dodatkowe opaski dla ud i ramion. Każdy element posiada odpowiednio umiejscowione elektrody. Te z kolei odpowiedzialne są za przesyłanie impulsów elektrycznych, czyli tytułową elektrostymulację mięśni.

Kobieta i mężczyzna ćwiczący w kamizelkach do treningu EMS

Impulsy elektryczne i ich skutki

Electro Muscle Stimulation (EMS) zakłada stosowanie zróżnicowanych częstotliwości impulsów w zależności od obszaru, na jaki mają oddziaływać. Grup mięśniowych, które są zazwyczaj poddawane treningowi EMS, jest osiem, a każda z nich jest traktowana indywidualnie, co dodatkowo zwiększa ogólną skuteczność całej metody.

Przez elektrody umieszczone
w poszczególnych sekcjach przebiega impuls elektryczny, powodujący pobudzenie komórek mięśniowych. Jednocześnie średnie częstotliwości nie stymulują w żaden sposób układu nerwowego, dzięki czemu całość jest bezpieczna i nieodczuwalna – z pewnością nie powoduje żadnego dyskomfortu.

Intensywność elektrostymulacji mięśni jest dość wysoka, przez co ćwiczenia powinny obejmować około dwudziestu minut do pół godziny. W tym czasie może nastąpić ponad stukrotnie więcej skurczów mięśni niż w analogicznym okresie podczas stosowania tradycyjnych metod treningowych. Z badań wynika, że dzięki elektrostymulacji można pobudzić nawet 90% włókien mięśniowych, podczas gdy klasyczny trening uruchamia ich około 30%.

Trening EMS – efekty

Elektryczna Stymulacja Mięśni to rodzaj treningu, który zyskuje na popularności wśród osób chcących szybko i skutecznie osiągnąć swoje cele treningowe. 

Dzięki EMS można w krótkim czasie osiągnąć wiele korzyści. EMS – rezultaty:

– poprawa siły i wytrzymałości mięśni – trening w kombinezonie pozwala na osiągnięcie znacznie lepszych efektów w krótszym czasie w porównaniu do tradycyjnych metod treningowych. Dzięki stymulacji za pomocą impulsów elektrycznych mięśnie pracują intensywniej i efektywniej, co prowadzi do poprawy ich siły i wytrzymałości. EMS może przyspieszyć proces regeneracji mięśni po treningu, co umożliwia szybszy powrót do formy i uniknięcie kontuzji;

– redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu – ćwiczenia EMS umożliwiają skuteczne modelowanie sylwetki i redukcję tkanki tłuszczowej, co przekłada się na poprawę wyglądu ciała. Dzięki stymulacji mięśni za pomocą impulsów elektrycznych organizm jest w stanie spalać więcej kalorii (można spalić nawet 1200 kalorii podczas jednej sesji treningowej). Można więc ćwiczenia EMS nazwać odchudzaniem prądem. Stymulacja mięśni może również wpłynąć na poprawę krążenia krwi i limfy, co przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu;

– poprawa postawy ciała – ćwiczenia z elektrodami mogą pomóc w poprawie postawy ciała poprzez wspomaganie mięśni głębokich wzdłuż kręgosłupa. Jedną ze składowych zestawu do EMS są elektrody rozmieszczone obok kręgów co wpływa pozytywnie na zdrowie kręgosłupa i układu mięśniowo-szkieletowego oraz zmniejszenia bólu pleców i szyi;

– redukcja stresu i poprawa samopoczucia – wyzwolenie endorfin, czyli hormonów szczęścia, pozytywnie wpływa na nastrój i poziom energii. Regularne treningi EMS mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego i poprawie jakości snu;

Zalety treningu EMS

Dołączenie tej nietypowej, acz skutecznej formy wsparcia treningowego ma wiele zalet. Większość z nich wynika z intensywnego charakteru treningu EMS:

1. Oszczędzasz czas. Metoda ta znacząco skraca długość jednej sesji, która miałaby dać określony efekt. W przybliżeniu? Trening 90-minutowy można wykonać w pół godziny!

2. Mniej obciążasz stawy. Oczywiste jest, że stawy bardzo często cierpią w momencie, gdy sportowiec lub amator wykonuje wielogodzinne ćwiczenia w ciągu dnia. Elektrostymulacja mięśni pozwala ograniczyć ten negatywny skutek.

3. Nowe bodźce i wsparcie w rehabilitacji. Zaletą treningu EMS jest z pewnością jego szeroki zakres zastosowań - od działań na rzecz sportowców i wojskowych, po korzyści dla zwykłego użytkownika. Nie bez znaczenia pozostaje też wpływ na możliwości rehabilitacyjne, szczególnie w przypadku osób, które utraciły zdolność poruszania się, a ich mięśnie wymagają pilnego wsparcia i ochrony przed zanikiem.

Oczywiście nie należy zakładać, że trening EMS jest „złotym środkiem”, który bez wysiłku i w trybie ciągłym pozwoli wyrzeźbić sylwetkę. Podłączenie do ciała elektrod kilka razy w tygodniu nie powinno być praktykowane w takiej formie jako jedyny rodzaj ćwiczeń.

Mężczyźni w odzieży fitness wykonujący ćwiczenia na macie podczas treningu EMS

Trening EMS – wady

Metoda ta nie jest doskonała. Można to porównać do człowieka, który ćwiczy jedynie brzuszki – po pewnym czasie wyrzeźbi on płaski brzuch, ale z pewnością zbyt mocno zostanie obciążony kręgosłup, a i inne partie ciała pozostaną w letargu. Dlatego tak ważne jest urozmaicenie, a elektrostymulacja mięśni powinna być jedynie uzupełnieniem bogatego planu treningowego – cardio, siłowego i innych. Pozostałe wady treningu EMS, szkodliwe w różnych aspektach, to:

1. Cena. Chociaż z roku na rok dostępność urządzeń jest większa, to wciąż kwoty, jakie przychodzi chętnym zapłacić za dostęp do nich, są dość wysokie. Można też kupić na własny użytek urządzenia przenośne, dostępne na wolnym rynku w postaci pasów i opasek, jednak ich skuteczność jest zdecydowanie niższa niż profesjonalnych zestawów za kilkadziesiąt tysięcy złotych, dostępnych na przykład w siłowniach.

2. Wybiórcza elektrostymulacja mięśni – czy trening EMS działa na wszystkie mięśnie? Chociaż maszyny EMS są dość kompleksowe, to elektrody nie są w stanie zadziałać na absolutnie wszystkie partie mięśniowe. Wykonywanie standardowych ćwiczeń w dłuższych przedziałach czasowych jest zatem konieczne do optymalizacji efektów treningowych.

3. Marketing. Wraz z popularyzacją metody, bardzo mocno pogłębiły się szkodliwe działania marketingowe, przedstawiające trening EMS jako „złoty środek na schudnięcie”. To stanowczo zaburza świadomość prozdrowotną u niektórych osób (szczególnie początkujących w świecie sportu).

4. Zbyt częste ćwiczenia EMS – istnieje ryzyko zaburzeń w koordynacji nerwowo-mięśniowej. Treningi trzeba przeprowadzać rozsądnie, najlepiej pod kontrolą dobrego trenera personalnego.

Konkluzja jest zatem dość prosta – wady treningu EMS również istnieją, nie jest to „złota metoda”, ale mimo wszystko warto się nią zainteresować, jeśli budżet pozwala na wykupienie takich zajęć na profesjonalnym sprzęcie.

Czy trening można przeprowadzić w domu?

Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do ćwiczeń, należy poddać się szczegółowym badaniom i obszernemu wywiadowi. Trener prowadzący musi poznać potrzeby sportowca bądź pacjenta, aby jak najlepiej dopasować do nich zestaw ćwiczeń. Jedną z metod weryfikacji jest między innymi przeprowadzenie dokładnych analiz związanych ze składem ciała, czyli zawartości wody w organizmie oraz objętości tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Elektrostymulacja mięśni może być przeprowadzana tylko pod kontrolą doświadczonej osoby prowadzącej, która zajmie się obsługą urządzenia, pomocą w założeniu jego poszczególnych elementów i kontrolą postępów.

Kobieta w kamizelce do treningu EMS omawiająca ćwiczenia z trenerką

Jak zwiększyć skuteczność treningów EMS?

Jak w przypadku każdej formy treningu, regularność jest kluczem do sukcesu. Jak często wykonywać trening EMS? Jeśli szybko chcesz uzyskać pierwsze efekty treningu, trzeba ćwiczyć regularnie co najmniej 2 razy w tygodniu. Intensywność treningu EMS można dostosować do indywidualnych potrzeb i celów. Ważne jest jednak, aby zaczynać od niskiej intensywności i stopniowo ją zwiększać. Zbyt wysoka intensywność treningu może prowadzić do przemęczenia mięśni i zwiększać ryzyko kontuzji.

Aby zwiększyć skuteczność treningów EMS, warto wykonywać ćwiczenia dla różnych partii mięśniowych, aby równomiernie rozwijać sylwetkę i uniknąć przeciążenia jednej grupy mięśniowej.

Skuteczność treningów można zwiększyć przez stosowanie odpowiedniej diety i suplementacji. Dieta powinna być bogata w białko, które jest niezbędne do budowania mięśni, oraz w odpowiednie ilości węglowodanów i tłuszczów, które dostarczą organizmowi energię do treningów.

Przygotowanie do ćwiczeń

W porównaniu do tradycyjnych form, trening EMS wymaga nieco innego podejścia, jednak nie potrzebuje odrębnego przygotowania. Wymaga za to odpowiedniego sprzętu, na który składa się specjalny strój dla osoby ćwiczącej oraz urządzenie kontrolujące impulsy elektryczne. Warto zwrócić uwagę na jakość sprzętu i wybierać tylko sprawdzone i profesjonalne produkty.

Podczas treningu EMS konieczne jest noszenie właściwej odzieży, która przewodzi impulsy elektryczne do mięśni. Stroje treningowe powinny być dobrze dopasowane do ciała i wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby zapewnić komfort podczas treningu.

Dobrze jest, jeśli EMS stanowi element treningu personalnego lub fizjoterapii. Przeszkolony trener personalny lub fizjoterapeuta pomoże w doborze odpowiedniego programu treningowego i intensywności impulsów elektrycznych. Będzie również w stanie doradzić, jakie ćwiczenia warto wykonywać, aby osiągnąć zamierzone cele.

Przeciwwskazania dla elektrostymulacji mięśniowej

Chociaż elektrostymulacja mięśni może przynosić wiele korzyści dla zdrowia i kondycji fizycznej, to niestety istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tej metody treningowej. Są nimi:

– cukrzyca i choroby układu krążenia (na przykład choroba wieńcowa, arytmia, niewydolność),

– rozruszniki serca i inne implanty elektroniczne,


– choroby skóry takie jak trądzik, łuszczyca, egzema,


– urazy mięśni i stawów,


– przepukliny różnego rodzaju,


– ciąża.


Przed rozpoczęciem treningów EMS warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ryzyko powikłań zdrowotnych.

Trening z wykorzystaniem EMS pozwala na uzyskanie widocznych efektów – poprawi wydolność i zadba o poziom sprawności fizycznej całego ciała. W przypadku ćwiczeń EMS, skuteczność jest naprawdę wysoka, jeśli są one wykonywane odpowiednio i regularnie.

Przeczytaj także:

mężczyzna trenujący na  wioślarzu

Trening FBW – co to znaczy Full Body Workout

Sprawdź, czym jest trening FBW – na czym polega trening całego ciała i jak trenować różne partie mięśniowe.

Trening Armstronga - jak podciągnąć się na drążku w 8 tygodni

Trening Armstronga - jak podciągnąć się na drążku w 8 tygodni

Trening Armstronga, czyli jak w 8 tygodni poprawić wynik w podciąganiu na drążku i pobić własny rekord

Trening siłowy – ćwiczenia, efekty i zasady treningu siłowego

Trening siłowy – ćwiczenia, efekty i zasady treningu siłowego

Trening siłowy ✨ Poznaj podstawowe zasady i ćwiczenia treningu siłowego ⭐ Sprawdź, jakich efektów możesz się spodziewać ☛ Decablog

Kobieta robiąca przysiady z wyskokiem w trakcie treningu plyometrycznego

Co to są ćwiczenia plyometryczne i dla kogo trening plyometryczny?

Poznaj ćwiczenia plyometryczne. Rozwiń mięśnie i popraw swoje wyniki na siłowni. Wykonaj efektywnie trening plyometryczny z najlepszymi poradami.

kobieta w legginsach i staniku sportowym trenująca na bieżni elektrycznej

Trening interwałowy - wszystko co musisz wiedzieć o interwałach

Sprawdź, czym jest trening interwałowy i z czego wynika ciągle rosnąca popularność ćwiczeń o zmiennej intensywności