Fartlek – trening wielu korzyści
Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, mogą mieć problem z regularnością treningów. Przebiegnięcie 5 km bez zatrzymania może być niewiarygodnym wysiłkiem. Dlaczego wiele osób mówi, że nie lubi biegać, a na przykład jazdę na rowerze (amatorską, w formie dojazdu do pracy czy niedzielnej wycieczki) lubi prawie każdy? Odpowiedź jest prosta – na rowerze można jechać tak, żeby kompletnie się nie męczyć, natomiast biegnąc (jeśli nie masz odpowiedniego poziomu wytrzymałości), nawet bardzo wolnym tempem, będziesz się męczyć, bo zaczniesz przekraczać próg mleczanowy. Oznacza to, że Twój organizm, aby Ci umożliwić kontynuacje wysiłku, zacznie czerpać energię z przemian beztlenowych, co skutkuje wytwarzaniem dużej ilości kwasu mlekowego, który daje Ci nieprzyjemne uczucie zmęczenia mięśni.
Dlatego, żeby móc biegać z przyjemnością, musisz najpierw się wytrenować. Warto poprosić przeciwników biegania, żeby zrobili eksperyment: pobiegali regularnie przez miesiąc, a może wtedy polubią ten sport. Wystarczą wygodne buty i odpowiedni strój.
W treningu początkującego biegacza bardzo ważna jest poprawa wytrzymałości. Trening ma na celu wydłużenie czasu wykonywania wysiłku o określonej intensywności, lub dać nam możliwość wykonywania w tym samym czasie wysiłku o większej intensywności. Osiągniesz to między innymi poprzez zwiększenie VO2max, czyli maksymalnego poboru tlenu podczas wysiłku.
Zmiany, które zachodzą w Twoim organizmie pod wpływem treningu, dotyczą serca – zwiększa się jego maksymalna objętość wyrzutowa, a także samych mięśni szkieletowych, w których dochodzi do zwiększonej kapilaryzacji. Proces ten polega na tym, że zwiększa się gęstość naczyń krwionośnych włosowatych, więc przepływ krwi jest większy, a co za tym idzie, jest sprawniejsza wymiana gazowa. Dzięki temu możesz dostarczyć do komórek więcej tlenu.
Trenując, przesuwasz swój próg mleczanowy – moment kiedy organizm gwałtownie zaczyna czerpać energię z przemian beztlenowych, w wyniku czego produkuje zwiększoną ilość kwasu mlekowego odpowiedzialnego za uczucie zmęczenia.