Para leżąca na matach wykonująca trening jacobsona

Trening Jacobsona – na czym polega progresywna relaksacja mięśni?

Trening Jacobsona to sposób na relaksację i redukcję stresu przez serię napięć mięśniowych. Sprawdź, jak działa i jak go wykonać.

W dzisiejszym świecie chroniczny stres i zdenerwowanie to coś, z czym musi mierzyć się duża część społeczeństwa. Kultura wiecznego pędu, goniące obowiązki, ciągły natłok informacji, presja do stawania wciąż na wysokości zadania – to wszystko nie jest korzystne ani dla naszego umysłu, ani ciała. Pomocą w pozbyciu się stresu i napięć może okazać się metoda treningowa zwana techniką relaksacji Jacobsona. Sprawdź, czym właściwie jest, na czym polega i co może zaoferować trening Jacobsona. Instrukcja do wykonania treningu, przydatne wskazówki i wyjaśnienia – poznaj je!

Czym jest trening Jacobsona? Na czym polega?

Metoda Jacobsona to jedna z technik relaksacyjnych, które pozwalają na zredukowanie poziomu stresu, napięcia zarówno mięśniowego, jak i psychicznego. Jej pomysłodawcą jest amerykański psychiatra, Edmund Jacobson. Metoda powstała na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, kiedy to Jacobson stworzył zestaw ćwiczeń mających rozluźniać ciało i tym samym wpływać na odprężenie psychiczne.

Na czym polega ta metoda? Trening ten nazywa się także treningiem progresywnym Jacobsona, ponieważ w głównej mierze polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Jak się to ma do redukcji stresu? Naukowiec stwierdził, że naprzemienne napinanie i rozluźnianie określonych grup mięśni wpływa na regulowanie emocji i redukcję napięcia psychicznego. Może także skutecznie poprawić nastrój i wpłynąć na lepsze radzenie sobie w sytuacjach stresowych w przyszłości.

Metoda Jacobsona jest polecana przez psychoterapeutów jako jedna z bardziej skutecznych metod walki z napięciem emocjonalnym. Regularny trening może przynieść naprawdę zadowalające efekty, które są w stanie znacznie podnieść jakość życia.

Kobieta w odzieży sportowej leżąca na macie z wyciągniętymi za siebie rękami

Metody treningu Jacobsona

W treningu Jacobsona wyróżnia się dwie metody, można mówić także o dwóch etapach. Są to:

relaksacja stopniowa – skupia się na nauce świadomego napinania i rozluźniania określonych mięśni, a następnie całych grup,
relaksacja zróżnicowana – polega na napinaniu i rozluźnianiu konkretnej grup mięśni zaangażowanej do wykonywania określonej czynności, na przykład uściśnięcia dłoni czy uśmiechnięcia się. Reszta ciała powinna pozostać rozluźniona.

Na samym początku trening Jacobsona wykonuje się w pozycji leżącej, by móc lepiej wpłynąć na relaks ciała i dać mu wygodną przestrzeń do poszczególnych ćwiczeń. Można także ćwiczyć z zamkniętymi oczami dla lepszego skupienia i jeszcze głębszego odprężenia. Z czasem ćwiczenia relaksacyjne można wplatać w codzienną rutynę, by redukowanie stresu mogło być jeszcze skuteczniejsze i działać od razu w razie potrzeby.

Jak dokładnie wykonuje się trening metodą Jacobsona? Jest to niezwykle proste – wystarczy, że napniesz określony mięsień wraz ze wdechem, utrzymasz spięcie przez około 5 sekund, a następnie z wydechem rozluźnisz go. Po kilkunastu sekundach powtarzasz czynność. Bardzo ważne jest, by w pełni skoncentrować się na „czuciu” danego elementu ciała.

Ludzie leżący na matach z prawą nogą zgiętą w kolanie

Trening relaksacyjny Jacobsona – dla kogo? Wskazania i przeciwwskazania

Jak już wspominaliśmy, relaksacja Jacobsona jest bardzo prosta w wykonaniu na tyle, że trening Jacobsona dla dzieci nie będzie dużym wyzwaniem. Wystarczy odrobina skupienia i koncentracji. Kto jednak skorzysta z niego najbardziej? Komu poleca się wykonywanie treningu Jacobsona? Nerwica różnego rodzaju jest jednym z pierwszych wskazań do terapii jacobsonowską relaksacją. Najwięcej korzyści uzyskać mogą także osoby chronicznie zestresowane, cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia, takie jak nerwowość, nieuzasadniony lęk. Świetnie sprawdzi się także u osób zmagających się z kłopotami ze snem.

Trening Jacobsona – przeciwwskazania. Czy takie istnieją? W ogólnym ujęciu nie, jednak osoby z chorobami serca, bólami kręgosłupa czy stanami zapalnymi mięśni przed przystąpieniem do treningu powinny skonsultować się z lekarzem.

Efekty i korzyści z treningu relaksacji Jacobsona

Chcesz dowiedzieć się, co dokładnie można zyskać, decydując się na rozpoczęcie treningu relaksacyjnego metodą Jacobsona? Oto najważniejsze korzyści:

odprężenie psychiczne – trening Jacobsona wpływa pozytywnie na układ nerwowy, przynosi znaczącą ulgę w momentach różnych napięć, pozwala je zredukować i powrócić do równowagi emocjonalnej,
poprawa jakości snu – wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych przed snem pozwala się wyciszyć, ułatwia zasypianie i wpływa na jego lepszą jakość. Dzięki temu będziemy czuć się o wiele bardziej zrelaksowani i wypoczęci o poranku,
wzmocnienie układu krwionośnego – spięcia i rozluźnienia mięśni pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, wpływa także na lepszy poziom ukrwienia tkanek, przez co poprawia się funkcjonowanie niektórych narządów wewnętrznych,
przeciwdziałanie stanom lękowym i lepsze radzenie sobie ze stresem – metoda relaksacji Jacobsona pozwala na wypracowanie technik łagodzących objawy intensywnego stresu, przez co w przyszłości możemy być na niego bardziej odporni.

Kobieta relaksująca się na macie z zamkniętymi oczami

Jak się przygotować do treningu autogennego Jacobsona?

Aby zapewnić sobie korzystne warunki do odprężających ćwiczeń relaksacji progresywnej Jacobsona, warto się do tego na początku odrobinę przygotować. Przede wszystkim wybierz wygodne miejsce, w którym będziesz ćwiczyć. Przewietrz pomieszczenie i zadbaj o delikatne zaciemnienie, które ograniczy ilość pobudzającego światła. Upewnij się, że na czas ćwiczeń nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Zadbaj o ciszę i optymalną temperaturę powietrza. To istotne, by móc wprowadzić się w stan odprężenia.

By właściwie wykonać trening Jacobsona, trzeba mieć świadomość, że bardzo istotnym jego elementem jest oddech. Warto skupić się na świadomym wykonywaniu wdechów i wydechów, obserwować unoszący się i opadający brzuch. Oddychaj przez nos, nie spiesz się i staraj się przez kilka sekund wstrzymać powietrze. Miarowy i regularny oddech stworzy warunki do ćwiczeń i wprowadzi Cię we wstępny stan odprężenia.

Postaraj się też wybrać wygodne ubrania, które nie będą Cię uwierać. Co prawda nie będziesz wykonywać skomplikowanego treningu siłowego, warto jednak, by było Ci po prostu komfortowo. Niewygodne ubranie może Cię dekoncentrować i uniemożliwić całkowity relaks.

Trening Jacobsona krok po kroku

Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń, które możesz wdrożyć do swojego treningu relaksacyjnego. Każde spięcie mięśni wykonuj ze wdechem, utrzymuj 5 sekund, wypuszczaj powietrze przy powrocie do naturalnego położenia. Każde ćwiczenie możesz powtórzyć kilka razy, a cały trening zwykle trwa do kilkunastu minut. Poniżej przykłady ćwiczeń.

1. Unieś brwi wysoko i napnij mięśnie czoła, jakbyś udawał zdziwienie.
2. „Przyklej” język do podniebienia i staraj się wywrzeć na nie jak największy ucisk.
3. Zegnij ramiona w łokciach i dociśnij je do podłoża, na którym leżysz.
4. Dotknij brodą mostka.
5. Zepnij mięśnie grzbietu i ściągnij łopatki.
6. Wciągnij brzuch, wyobrażając sobie, że chcesz dotknąć pępkiem kręgosłupa.
7. Napnij pośladki.
8. Podwiń palce stóp.

Po zakończonym treningu zaleca się około pięciu minut odpoczynku, pozostając wciąż w pozycji leżącej. Po tym czasie powinieneś być maksymalnie zrelaksowany, a wszelkie napięcia emocjonalne powinny zostać zredukowane. Trening można wykonywać codziennie, zwłaszcza jeśli masz duże problemy ze stresem czy nerwami.

Trening Jacobsona przynosi wiele korzyści, ma zbawienny wpływ na układ nerwowy i skutecznie zmniejsza napięcie mięśniowe oraz mentalne. Spróbuj wdrożyć tę metodę do swojej codzienności i przywróć swojemu życiu spokój, równowagę i lepszą regenerację.

Przeczytaj także:

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca poranną jogę na dworze

Poranna joga – zdrowie a regularna, poranna praktyka jogi

Poranna praktyka jogi to sposób na rozpoczęcie dnia i dawkę dobrej energii na całą jego resztę. Sprawdź, co może dać Ci poranna joga.

Kobieta leżąca na poduszce na macie ćwicząca jogę restoratywną

Zyskaj spokój, czyli joga restoratywna – na czym polega?

Joga restoratywna to praktyka, która ma zrelaksować ciało i umysł, rozluźnić i pomóc w uzyskaniu spokoju. Sprawdź, na czym polega i jak ją praktykować

Kobieta ćwicząca jogę na depresję na świeżym powietrzu

Joga na depresję – czy asany pomagają w walce z depresją?

Osoby z depresją, które regularnie ćwiczą, mogą skutecznie złagodzić jej objawy. Regularna praktyka jogi będzie w tym pomocna. Sprawdź, jak to działa!

Kobiety w odzieży sportowej ćwiczące yin jogę na macie

Yin joga, czyli joga powięziowa – praktyka elastyczności

Yin joga to praktyka, pozwala zwiększyć elastyczność mięśni, ścięgien i powięzi. Sprawdź, jaki wpływ ma na ciało i umysł ta praktyka jogi.

Sproszkowane zioła w miseczce ważny element diety jogina

Dieta jogina – joga, jedzenie i zasada Trzech Gun

Joga to prawdziwa filozofia życia, którą jogini biorą pod uwagę nawet w przypadku jedzenia. Sprawdź, jak wygląda wegetariańska dieta jogina.