Unselected
Kobiety wykonujące trening kondycyjny na siłowni ćwiczące z kettlebells

Trening kondycyjny na siłowni i nie tylko – sprawdź, jak poprawić swoją kondycję!

Trening kondycyjny pomaga poprawić wytrzymałość i wypracować kondycję. Dowiedz się, jak wysiłek fizyczny cardio może wpłynąć na Twoją wydolność.

Unselected

Chciałbyś mieć lepszą kondycję, by poprawić swoje wyniki w dyscyplinie sportu, którą uprawiasz? A może chcesz po prostu zadbać o swoje zdrowie i zapewnić sobie dobrą sprawność fizyczną bez męczących zadyszek? W takim razie trening kondycyjny, zwany też wytrzymałościowym bądź cardio, jest czymś dla Ciebie! Sprawdź, jak może wyglądać trening kondycyjny dla początkujących, dowiedz się, co może dać i dla kogo jest przeznaczony. Poznaj przykładowy plan treningu kondycyjnego i działaj!

Unselected

Trening kondycyjny, czyli trening wytrzymałości – na czym polega?

Jak sama jego nazwa wskazuje, trening kondycyjny ma za zadanie poprawić wytrzymałość naszego organizmu i pozytywnie wpłynąć na wypracowanie lepszej kondycji. Nie polega on, w przeciwieństwie do treningu siłowego, na wypracowaniu mięśni i wyrzeźbieniu sylwetki, a na zwiększeniu wydolności. Co ważne, trening aerobowy może także skutecznie przyczynić się do spalania tkanki tłuszczowej, dzięki czemu spada masa ciała. 

Na czym polega trening obwodowy? Przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń o umiarkowanej intensywności (na około 60-70% tętna maksymalnego), ale za to z dużo większą liczbą powtórzeń i krótkimi przerwami między seriami. Można też wykorzystać do niego niewielkie obciążenie. W efekcie energia pozyskiwana zostaje z procesów spalania tlenowego. 

Mężczyzna ćwiczący na bieżni w stroju sportowym
Unselected

Korzyści treningu kondycyjnego

Korzyści z aktywności fizycznej jest naprawdę mnóstwo. Jeśli jednak mowa o treningu wydolnościowym, warto podkreślić, że jego wykonywanie może:

poprawić wydolność układu sercowo-naczyniowego – ćwiczenia aerobowe usprawniają przepływ krwi i podnoszą puls, dbając tym samym o stan układu krążenia,

podnieść pułap tlenowy – podczas wysiłku zwiększa się ilość tlenu, którą organizm potrafi pobrać i przetransportować, dzięki czemu komórki naszego organizmu są zwyczajnie lepiej natlenione. Wsparcie zatem otrzymuje także układ oddechowy,

zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej – w trakcie ćwiczeń aerobowych energia zostaje pobierana z komórek tłuszczowych, które w konsekwencji maleją, a my chudniemy; przemiana materii przyspiesza,

zwiększyć zwinność, zwrotność i gibkość ciała – podczas treningu polepszają się cechy motoryczne ciała, zwiększa się zakres ruchów, dzięki czemu zyskuje lepszą koordynację ruchową,

wzmocnić stawy i kości – choć sam trening wydolnościowy skupia się głównie na wzmocnieniu kondycji, nie pozostaje obojętny na inne aspekty. Wykonywanie treningów aerobowych pozytywnie wpływa na stan kości i stawów,

poprawić nastrój i komfort psychiczny – trening kondycyjny w domu czy na siłowni przyczynia się do zmniejszenia we krwi ilości hormonów stresu i wpływa na pojawienie się większej liczby endorfin, co zauważalnie wpływa na lepsze samopoczucie,

zapobiegać wielu chorobom, na przykład układu krążenia czy cukrzycy typu II,

poprawić osiągi i komfort życia – to dobry trening dla osób, które chcą osiągać lesze wyniki w sporcie oraz dla tych, które mają słabą kondycję i chcą na dłużej utrzymać dobrą sprawność.

Unselected
Kobiety ćwiczące na stepach w strojach sportowych

Trening wytrzymałościowy – dla kogo? Wskazania i przeciwwskazania

Jesteś biegaczem, który przygotowuje się do maratonu? A może zawodowo grasz w siatkówkę, piłkę nożną lub tenisa? Czy po prostu zależy Ci na swoim zdrowiu, dobrej kondycji podczas wysiłku bez oznak zmęczenia? W takim razie trening kondycyjny na siłowni będzie czymś wprost dla Ciebie. Sprawdzi się właściwie dla każdego, kto chce zrobić coś dobrego dla siebie i swojego organizmu, zwłaszcza u osób, które chcą osiągać lepsze wyniki w uprawianej przez siebie dyscyplinie sportu. Trening kondycji jest też chętnie wybierany przez kulturystów w okresie redukcji, gdy chcą zrzucić zbędny tłuszcz.

Istnieją jednak pewne ograniczenia. W przypadku osób z problemami związanymi z układem krążenia, konieczna będzie uprzednio konsultacja z lekarzem. To on powinien stwierdzić, czy trening cardio będzie dla takiej osoby bezpieczny. Podobnie jest w przypadku kobiet w ciąży. Przed wykonywaniem intensywnych treningów wydolnościowych powinny także powstrzymać się osoby, które mają różnego rodzaju urazy lub niedawno przeszły operację czy zabieg. Dla własnego bezpieczeństwa każdą wątpliwość zdrowotną warto przed przystąpieniem do ćwiczeń skonsultować z lekarzem.

Unselected

Przykładowy trening kondycyjny – ćwiczenia i plan treningowy

Po dawce teoretycznych informacji czas przejść do praktyki i działania w treningu kondycyjnym. Rozpiska poniżej przedstawia przykładowy plan, który możesz wykonywać, aby doprowadzić do poprawy kondycji. 

Zanim jednak do tego przejdziemy, należy poruszyć inne, ale równie ważne kwestie dotyczące treningu cardio, a mianowicie jego intensywności i częstotliwości. Wszystko tak naprawdę zależeć będzie od naszego doświadczenia i poziomu wytrenowania. Osoby początkujące nie powinny rzucać się od razu na głęboką wodę i ćwiczenia o wysokiej intensywności – lepiej jest działać metodą małych kroków. Na początku przygody z siłownią warto poświęcić na treningi trzy dni w tygodniu. Wraz ze wzrostem doświadczenia i wytrzymałości, można podnosić sobie poprzeczkę. W razie wątpliwości dobrym pomysłem jest skorzystanie z porad doświadczonego trenera personalnego.

Przejdźmy do działania. Oto propozycja planu treningowego i przykładowego zestawu ćwiczeń. Każde z ćwiczeń wykonuj przez 30 sekund w 3 seriach po 3 powtórzenia każde. Staraj się robić krótkie przerwy pomiędzy seriami, by zmusić organizm do wytężonej pracy.

Dzień 1: przysiady z podskokiem, pompki, przeskoki na stepie, uderzanie piłką lekarską z przysiadem

Dzień 2: regeneracja

Dzień 3: bieg w miejscu, burpees, dipy na poręczach, rzucanie linami w opadzie tułowia

Dzień 4: regeneracja

Dzień 5: przeskoki na stepie, wyrzucanie w przód kettlebells, skakanie na skakance, przysiad z wyskokiem na skrzynię

Dzień 6: regeneracja

Dzień 7: bieganie na bieżni przez 30-45 minut, sesja 40-minutowa na rowerze/rowerku stacjonarnym/orbitreku

Pamiętaj, by każdy trening poprzedzić odpowiednią rozgrzewką, która przygotuje ciało do wysiłku. Sesje treningowe możesz także zakończyć kilkunastominutowym stretchingiem. Ważne jest, by pomiędzy dniami treningowymi dać organizmowi czas na regenerację. Możesz wtedy na przykład pójść na basen, na saunę lub masaż.

Odkryj moc dobrodziejstw treningu kondycyjnego i spróbuj swoich sił. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu do wysiłku fizycznego, odpowiedniej intensywności treningu i utrzymywaniu tętna na właściwym pułapie. Przekonaj się, co potrafisz!

Unselected

Przeczytaj także:

Mężczyzna w stroju sportowym trenujący przysiad ze sztangą wg metody jima wendlera 5 3 1

Trening siłowy – trener Jim Wendler i trening na siłę 5 3 1

Trening siłowy metodą 5/3/1 wymyślił Jim Wendler. Zastanawiasz się, na czym polega ten system treningowy? Sprawdź, jak zwiększać masę mięśniową.

Mężczyzna wykonujący trening arnolada w domowej siłowni

Trening Arnolda Schwarzeneggera – na czym polega? Poradnik

Trening Arnolda Schwarzeneggera to jeden z najefektywniejszych sposobów na zbudowanie masy mięśniowej. Sprawdź, jak powinien wyglądać!

Mężczyzna trenujący przysiad ze sztangą na plecach do trójboju siłowego

Interwały po treningu siłowym – czy warto?

Chcesz przyspieszyć redukcję poziomu tkanki tłuszczowej? Nie wiesz, czy trening interwałowy po siłowym będzie dobrym pomysłem? Oto wskazówki!

Mężczyzna siedzący na macie wykonujący ćwiczenia slam ball

Slam ball – ćwiczenia nie tylko na uderzenia piłką

Slam ball – ćwiczenia. Trening crossFit z piłką – jak go wykonywać? Dowiedz się, jaki trening warto robić na plecy i zwiększenie siły.

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca  fbw z hantlami w domu

Trening FBW z hantlami – trening całego ciała w domu

Trening FBW, czyli full body workout, to świetny sposób na trening całego ciała. Sprawdź, jak zrobić dobry trening FBW z hantlami.