Próbujesz sam na własną rękę przeprowadzić trening na siłowni? Pamiętaj o kilku czynnościach:
Przeprowadź sumienną rozgrzewkę.
Zadbaj o technikę wykonywania każdego ćwiczenia – nie pozwól zrobić sobie krzywdy przez ciężar, który dźwigasz. Pomocne mogą tu być atlasy treningu siłowego, czy kanały na YouTube, które pokażą Ci jak ćwiczyć. Poproś kolegę lub osobę ćwiczącą obok, żeby ocenił twój przysiad, martwy ciąg czy zupełnie inne ćwiczenie.
Odpuść sobie “trening wytrzymałościowy” na siłowni – to nie czas na to, żeby za pomocą ciężarów budować wytrzymałość czy wytrzymałość siłową, zdecydowanie więcej korzyści przyniesie Ci typowy trening siły – czyli mała ilość powtórzeń, z subiektywnie dużym ciężarem.
Z racji, że na trening siłowy nie będziesz w stanie przeznaczyć więcej niż jedną, do maksymalnie trzech jednostek w tygodniu ze względu na pozostałe treningi, warto zainteresować się bardzo prostą formułą treningu typu Full Body Workout – w skrócie, polega ona na zaangażowaniu praktycznie całego ciała, bez podziału na konkretne partie podczas jednej sesji. W przypadku osób początkujących, czy też poświęcających na trening siłowy niewielką ilość czasu, to właśnie tego typu trening przynosi największe efekty.
Dbaj o nawodnienie! Nawet jeżeli subiektywne odczucia pozwalają Ci sądzić, że jesteś całkiem dobrze nawodniony, to warunki panujące na większości siłowni (wysoka temperatura i suche powietrze) sprzyjają szybkiemu odwodnieniu. Pamiętaj o zabraniu ze sobą napoju izotonicznego lub zwykłej średniozmineralizowanej wody.
Obserwuj sygnały, jakie wysyła Ci Twój organizm! Czujesz się źle/słabo? Coś Cię boli? Poczułeś kłujący ból w stawie? Natychmiast powinieneś przerwać trening i jeżeli objawy nie ustąpią szybko udać się do lekarza lub fizjoterapeuty.
Pozwól się wyciszyć! Na zakończenie treningu wykonaj spokojne schłodzenie organizmu w postaci lekkich ćwiczeń aerobowych oraz krótkiego stretchingu. Zapewni to lepsze samopoczucie po treningu z powodu między innymi lepszego usunięcia metabolitów.
W jakie ćwiczenia warto zainwestować swój czasu biorąc pod uwagę przygotowania cyklisty? Z pewnością podstawą będzie: przysiad, martwy ciąg, wiosłowanie sztangą oraz wyciskanie żołnierskie. Rekomenduję te ćwiczenia jako fundament treningu siłowego każdej osoby, która chce poprawić swoje osiągi na rowerze. Jednak pamiętaj, że dobór ćwiczeń powinien opierać się na ocenie indywidualnych cech, więc nie traktuj tego jako złoty środek.