Kobieta i mężczyzna robiący trening somatyczny

Trening somatyczny – co to takiego? Przykładowe ćwiczenia

Zastanawiasz się, co to jest trening somatyczny? Jak zacząć? Jakie są ćwiczenia somatyczne? Czy wpływają na świadomośc ciała i umysłu? Sprawdź!

Trening somatyczny to zbiór ćwiczeń, dzięki którym można rozluźnić spięte mięśnie i pozbyć się negatywnych emocji. Pomaga też zmniejszyć zmęczenie i ból oraz poprawia mobilność. Jak praktykować ćwiczenia somatyczne? Co dają? Sprawdź!

Trening somatyczny – co to?

Ćwiczenia somatyczne skupiają się na ruchu jako takim, z naciskiem na odczucia ciała i rozwijanie wewnętrznej świadomości. Można wyróżnić kilka rodzajów tej praktyki, w tym:

– rolfing, specyficzny masaż oddziałujący na mięśnie i powięzie,
– ćwiczenia body and mind,
– technika Aleksandra, czyli zmiana nawyków ruchowych w każdym wieku,
– metoda Feldenkraisa, oznaczająca ćwiczenia z płynnymi ruchami w różnych pozycjach,
– analiza ruchu Labana, czyli metoda opisu, wizualizacji, interpretacji i dokumentowania ruchu człowieka,
– ćwiczenia relaksacyjne.

Ćwiczenia te pomagają w nauce bardziej efektywnych i skutecznych sposobów poruszania się, zastępując mniej przydatne wzorce ruchowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych treningów nie ma tu ściśle określonej liczby powtórzeń. Głównym celem jest lepsze połączenie z ciałem, co może także zwiększyć świadomość emocjonalną i umożliwić wyrażanie emocji poprzez ruch.

Kobiety robiące trening somatyczny

Czym jest somatyka?

Somatyka to dziedzina zajmująca się badaniem i praktykowaniem świadomości ciała oraz jego ruchów. Słowo pochodzi od greckiego „soma”, które oznacza ciało. W kontekście somatyki ciało jest postrzegane nie tylko jako fizyczna struktura, ale także jako żywa, dynamiczna i świadoma jednostka

Somatyka koncentruje się na doświadczaniu ciała od wewnątrz, zwracając uwagę na odczucia, świadomość i percepcję ruchu. Praktyki obejmują różnorodne techniki, które mają na celu zwiększenie świadomości ciała, poprawę postawy oraz rozwijanie bardziej efektywnych wzorców ruchowych.

Trening somatyczny – efekty

Wykonując trening somatyczny w domu, możesz zapewnić swojemu ciało wiele korzyści. Zalety, które płyną z wykonywania praktyki to między innymi:

– poprawa świadomości własnego ciała,
– redukcja stresu i napięć mięśniowych,
– zwiększenie efektywności ruchu,
– poprawa nieprawidłowych nawyków postawy,
– zwiększenie siły i elastyczności,
– zmniejszenie bólu i zmęczenia,
– transformacja ciała i umysłu,
– poczucie równowagi wewnętrznej,
– poprawa samopoczucia.

Dbając o regularny trening somatyczny, odchudzanie może przyjść Ci łatwiej. Możesz wykonywać ćwiczenia w połączeniu z zupełnie innymi formami aktywności fizycznej, na przykład biegania, pilates czy jogi

Przykładowe ćwiczenia somatyczne

Trening somatyczny dla początkujących skupia się przede wszystkim na świadomości ciała oraz zrozumieniu tego, w jaki sposób funkcjonuje. Dzięki temu możesz kontrolować napięcie mięśni powodujących dyskomfort czy ból. Delikatne ćwiczenia, które warto wykonywać, to:

praktyka somatyczna na stres: ułóż się płasko na plecach na macie do ćwiczeń. Splecione palce dłoni połóż z tyłu pod głową. Dociskaj ją całym ciężarem do palców. Gdy poczujesz dyskomfort, rozluźnij się i weź głęboki oddech. Następnie skieruj oczy w prawo, bez obracania głowy. Wytrzymaj około 30-60 sekund, a potem zwróć wzrok na wprost. Spokojnie oddychaj, a następnie skieruj oczy w lewo. Powtórz ćwiczenie dwa razy na każdą stronę;

praktyka somatyczna na nogi: leżąc na plecach, wyprostuj nogi. Ramiona powinny być ułożone wzdłuż tułowia. Obróć teraz prawą nogę na zewnątrz. Wykonaj kilka powtórzeń na każdą kończynę;

ćwiczenia somatyczne na ręce: leżąc na plecach, ugnij nogi w kolanach, a stopy ustaw na podłodze. Ramiona powinny znajdować się pionowo nad barkami, z dłońmi połączonymi ze sobą. Unieś prawą w górę tak, jakbyś chciał oderwać łopatkę od podłogi. Obróć powoli głowę w lewo, a następnie wróć do środka. Powtórz na każdą stronę;

ćwiczenia somatyczne na nogi i ręce: połóż się na brzuchu, wyprostuj nogi na szerokość bioder. Głowa powinna znaleźć się twarzą do podłogi. Dłonie oprzyj na macie. Co dzieje się dalej, jeśli chodzi o taki trening somatyczny? Biodra trzymaj w wyjściowej pozycji, wciągnij lekko brzuch i powoli odepchnij się dłońmi od podłogi, unosząc tułów. Wróć do pozycji startowej i wykonaj ćwiczenie kilka razy.

Teraz już wiesz, jak wykonywać ćwiczenia somatyczne

Trening somatyczny to metoda, która skupia się na odczuciach płynących z ciała. Oferuje liczne korzyści dla ogólnego samopoczucia, poprawiając świadomość ciała, redukując stres oraz zwiększając efektywność ruchu. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom, takim jak skany ciała, ćwiczenia oddechowe, czy technika Aleksandra, trening ten może być praktykowany przez osoby w każdym wieku, wspierając ich fizyczne i emocjonalne zdrowie.

Przeczytaj także:

Kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi robiący wspólną praktykę z aplikacją do jogi

TOP9 najlepszych płatnych i darmowych aplikacji do jogi

Joga to świetny sposób na relaks. Szukasz aplikacji do jogi? Nie wiesz, jaką wybrać? Oto najlepsze aplikacje do ćwiczenia jogi.

Trasy rowerowe Poznań – gdzie na wycieczkę rowerem?

Trasy rowerowe Poznań – gdzie na wycieczkę rowerem?

Trasy rowerowe to sprawdzony sposób na aktywny relaks. Które sprawdzić? Odkryj najciekawsze szlaki rowerowe w Poznaniu.

kobieta medytująca  na macie do jogi w domu

Joga na bezsenność i spokojny sen – czy joga pomaga zasypiać?

Wieczorna praktyka asan jogi na bezsenność? Joga pomaga zasnąć dzięki zwiększeniu produkcji melatoniny – warto spróbować przed pójściem spać

kobieta leżaca na macie na trawie

Joga nidra czyli joga snu świadomego i medytacji - na czym polega?

Joga nidra to popularna technika medytacyjna. Praktyka pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Czym jest i na czym polega medytacja? Wyjaśniamy.

ludzie siedzący w pozycji kwiatu lotosu

Joga Kundalini dla początkujących - jak zacząć praktykę?

Joga Kundalini to popularna odmiana jogi. Wykonuje się w niej ćwiczenia fizyczne, które świetnie wpływają na umysł. Wyjaśniamy, jak zacząć praktyki.