Ludzie w odzieży i obuwiu sportowym biegnący w ultramaratonie

Ultramaraton – co to jest, jak biegać na tak długich dystansach?

Biegi ultra to długie dystanse przewyższające znacznie długość maratonu. Sprawdź, ile km ma ultramaraton i jak go przebiec.

Jesteś zapalonym miłośnikiem biegania i szukasz nowych, emocjonujących, sportowych wyzwań? Masz za sobą już niejeden przebiegnięty maraton, a Twój głód na coraz większe dystanse nie maleje? W takim razie ultramaraton może być czymś, co będzie dobrą propozycją dla Ciebie! Biegi ultramaratońskie zyskują na rozpoznawalności. Sprawdź, jaki dystans trzeba pokonać, biorąc udział w ultramaratonie, czym on w ogóle jest i w jaki sposób się do niego przygotować.

Co to jest ultramaraton? Maraton a bieg ultramaratoński

Wielu biegaczy rozpoczyna swoją przygodę od krótkich dystansów, a celem, którego chcą sięgnąć, jest zwykle dumnie brzmiący maraton. Gdy jednak osiągną już jego dystans, głód coraz większych dystansów nie mija, a często nawet wzmaga się. Wówczas kolejnym celem do osiągnięcia mogą stać się właśnie biegi ultra. Czym jest ultramaraton?

Biegi ultra to zawody, którym podołać mogą jedynie osoby na najwyższym poziomie zaawansowania biegowego. Dystanse tych biegów są naprawdę duże – często zdarza się, że nie wszyscy startujący w nich zawodnicy są w stanie dotrzeć do mety. Jest to więc naprawdę duże wyzwanie nie tylko fizyczne, ale też psychiczne.

Bardzo ważną kwestią, która wpisuje się w charakterystykę ultramaratonów, jest fakt, że odbywają się w bardzo trudnych warunkach terenowych. Często prowadzą przez tereny górzyste, doliny, trakty leśne, co wymaga od biegaczy nie tylko szybkości, ale przede wszystkim ogromnej wytrzymałości i długiego przygotowania fizycznego. Na trasie uczestnicy nieraz mierzą się z trudnymi warunkami atmosferycznymi, bólem i przede wszystkim własnymi słabościami. To wyzwanie, któremu sprostać mogą naprawdę nieliczni.

Ludzie w strojach sportowych biegnący w ultramaratonie

Ultramaraton – dystans

Ultramaraton – ile km właściwe liczy? Czy to faktycznie tak dużo? Ultramaraton to w najprostszym rozumieniu bieg, który liczbą kilometrów przekracza dystans maratonu, czyli 42,195 km. Jednak nie jest to do końca precyzyjne określenie. Co do biegów w terenie można zastosować poniższy schemat podziału:

biegi krótkie: dystans od 21 do 42 km,
biegi długie: od 42 do 80 km,
biegi ultra: powyżej 80 km.

Z tego więc wynika, że ultra bieg zaczyna się dopiero od 80 km. W praktyce jednak często spotykaną wersją tego biegu jest dystans 100 km. To właśnie na setkę najczęściej biega się w ultramaratonach, nie jest to jednak największy możliwy dystans. Najdłuższy dystans wynosi 246 km. Tyle liczy sobie Spartathlon rozgrywany w Grecji bieg pomiędzy Atenami a Spartą. Dla większości przeciętnych biegaczy taki dystans wydaje się już nieosiągalnym pułapem. Zawody ultramaratońskie organizowane są także na terenie naszego kraju. Do najbardziej znanych należą między innymi Supermaraton Kalisia, bieszczadzki Bieg Rzeźnika, Bieg 7 Szczytów w Sudetach, Sudecka Setka czy Chudy Wawrzyniec z Beskidu Żywieckiego.

Niektórzy jednak nie kategoryzują ultramaratonów ze względu na dystans, a na czas przeznaczony na pokonanie trasy. Ultra trail jest to więc bieg, który trwa ponad 10 godzin. Zwykle najlepszym przebiegnięcie stu kilometrów zajmuje około 17 godzin. Jest to więc naprawdę duży wysiłek, który wymaga solidnego wcześniejszego przygotowania.

Odpowiednie przygotowanie do ultramaratonu – jak biegać takie dystanse?

Wiesz już, czym jest ultramaraton i jakie mogą być jego dystanse. Zapewne chodzi Ci teraz po głowie jedno pytanie: jak się do takich zawodów właściwie przygotować? Nie ulega wątpliwości, że to wyzwanie przeznaczone dla osób o bardzo dużym stopniu zaawansowania jeśli chodzi o bieganie. O czym jednak warto pamiętać podczas przygotowań do biegu na tak ekstremalnym dystansie?

Przede wszystkim – biegaj! Choć może brzmieć to banalnie, regularny trening biegowy jest jednym z najważniejszych elementów całego przygotowania. Musisz wypracować odpowiednią wytrzymałość swojego organizmu, a sprawdzi się w tym stopniowe wydłużanie dystansu. Zwróć uwagę na to, by nie rzucać się od razu na głęboką wodę i progresuj metodą małych kroków.

Pokonuj znaczne dystanse. Wykorzystaj weekend, by dodać nieco kilometrów do swojego treningu. Dobrze, gdybyś potrenował też w trudniejszym terenie, na przykład w górach. To pozwoli Ci zaobserwować, jak zachowuje się Twój organizm w takich warunkach. Biegi dłuższe pomogą także wypracować właściwe tempo na znacznych dystansach.

Nie zapomnij o uzupełnianiu energii i wody. Biegi na dystansach ultra trwają po kilkanaście godzin, podczas których bez przerwy będziesz potrzebować dużo energii. Zaopatrz się więc w coś, co pozwoli Ci uzupełnić płyny i kalorie. Sprawdzą się żele i batony energetyczne oraz specjalne bukłaki z wodą. Pamiętaj, by sprawdzić w trakcie treningów, które z nich Ci służą, by na zawody wybrać się już ze swoim dobrze przetestowanym zestawem.

Nie odpuszczaj treningu siłowego. Choć wydolność i wytrzymałość to klucz, siła mięśni również będzie Ci potrzebna, zwłaszcza w trakcie podbiegów i znacznych przewyższeń terenu. Wpływaj na rozwój wszystkich grup mięśni, by być wystarczająco stabilnym i elastycznym. Uwzględnij w swoim planie treningowym każdy aspekt rozwoju.

Przetestuj swój sprzęt. Buty do biegania, strój do biegania czy inne akcesoria biegowe muszą być sprawdzone, by nie dokładać Ci zmartwień w trakcie biegu. Pamiętaj, że ultramaraton to wymagający wyścig, który i tak będzie dużym wyzwaniem. Nie pozwól, by coś wybiło Cię z rytmu.

Pracuj też nad przygotowaniem psychicznym – ultramaraton wymaga wszechstronnego przygotowania, także mentalnego. Wielu biegaczy przyznaje, że na trasie wielokrotnie łapią ich kryzysy i wątpliwości, czy będą w stanie dotrzeć na metę. 

Jeśli zainteresowanie aktywnością fizyczną i stawianiem przed sobą nowych wyzwań jest czymś, co Cię definiuje, a na dodatek jesteś freakiem w bieganiu, opracuj odpowiedni plan przygotowawczy i weź udział w ultramaratonie! Pamiętaj, że w drodze do mety musimy zachować rozsądek – niewielu biegaczy jest w stanie pokonać taki ekstremalny wysiłek. Nie jest to przygoda dla początkujących, a sprawdzian dla zaawansowanych biegaczy. Skorzystaj z powyższych porad i podejmij wyzwanie. Wyobraź sobie, jak poczujesz się podczas tak ważnego dla Ciebie wydarzenia!

Przeczytaj także:

uczestnicy maratonu biegnący w odzieży do biegania

Maraton - ile km ma królewski dystans?

Ile km ma maraton? Równo 42, 195 km. Skąd wzięła się ta nierówna liczba i co ona oznacza? Dowiedz się więcej o długości i historii maratonu.

kobieta w trakcie biegu w maratonie

8 najtrudniejszych i ekstremalnych ultramaratonów

Odkryj 8 najtrudniejszych i ekstremalnych ultramaratonów na świecie, w tym mordercze biegi przez Dolinę Śmierci i Maraton Piasków!

Sportowcy biorący udział w maratonie w butach treningowych

Jakie buty do maratonu wybrać? Charakterystyka butów startowych

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.

mężczyzna biegnący w stroju i butach do biegania

Jak przebiec półmaraton? Jak przebiec ponad 21 km!

Przygotowujesz się do półmaratonu? Systematycznie zwiększaj dystans na treningach i zadbaj o regenerację mięśni. Dowiedz się, jak biec maraton!

Uczestniczka maratonu biegnąca w odzieży do biegania w mieście

Jak przygotować się do maratonu? Czy plan treningowy wystarczy?

Przygotowanie do maratonu to kluczowy element, który musi przejść każdy biegacz, który chce wystartować. Poznaj nasze wskazówki na pierwszy maraton.