Para trenująca bieganie po górach do utmb

UTMB Mont-Blanc, czyli najważniejszy punkt w festiwalach biegów górskich. Co warto o nim wiedzieć?

UTMB Mont-Blanc to jeden z najważniejszych w festiwali biegów górskich. Sprawdź, czym się charakteryzuje bieg wokół Mont Blanc.

UTMB, czyli Ultra-Trail du Mont-Blanc, to jeden z najbardziej prestiżowych biegów górskich na całym świecie. Wzięcie udziału w tym niesamowitym biegu jest spełnieniem marzeń dla wielu zawodników i uczestników zmagań na dystansach ultra. Można powiedzieć, że wygranie UTMB to odpowiednik medalu na igrzyskach. Sprawdź, czym charakteryzuje się bieg wokół Mont Blanc, dlaczego jest tak ceniony i jak właściwie wziąć w nim udział. Dlaczego UTMB jest taki trudny? Przekonaj się.

Ultra-Trail du Mont-Blanc – czym właściwie jest?

Mont Blanc UTMB to prawdziwa legenda jeśli chodzi o zawody biegowe ultra. Choć nie jest ani najstarszy, ani najtrudniejszy, z całą pewnością cieszy się największym prestiżem. Możliwość stanięcia na starcie tego biegu to niezwykłe wyróżnienie i prawdziwy zaszczyt, który jest marzeniem wszystkich biegaczy zafascynowanych długodystansowymi trasami.

Historia UTMB sięga 2003 roku, kiedy to mieszkaniec Chamonix i zapalony biegacz, Michel Poletti, zorganizował pierwszy bieg na dystansie pieszej trasy dookoła wierzchołka masywu Mont Blanc. Choć przedsięwzięcie na początku nie cieszyło się zainteresowaniem, z edycji na edycję zainteresowanie rosło, a liczba chętnych do wystartowania biegaczy zaczęła przekraczać tysiące. Dziś, ponad 21 lat po pierwszym starcie, UTMB jest ukoronowaniem całorocznych zmagań najlepszych biegaczy i biegaczek na świecie. Kilkudniowy festiwal w Chamonix to największa impreza biegowa w świecie zawodów ultra, którą śledzą tysiące biegaczy, miłośników tego sportu i zapalonych kibiców.

Ile osób bierze udział w UTMB? Łącznie w całym festiwalu biegowym udział bierze około 10 000 zawodników. To naprawdę duża liczba, zwłaszcza że chętnych jest o wiele więcej. Trzeba jednak pamiętać, że UTMB jest naprawdę bardzo wymagającym i często niebezpiecznym biegiem. Ile osób zginęło w UTMB?  To pytanie pewnie często pojawia się w głowach. Choć bieg nie dociera na sam szczyt Mont Blanc, z trasy u jego podnóży w ramach Ultra-Trail nie wróciło dwóch zawodników.

Para w strojach sportowych biegająca po górach

UTMB Mont-Blanc – co składa się na ten festiwal biegowy?

W ramach festiwalu UTMB organizowanych jest kilka kategorii biegów. Oto one:

UTMB – Ultra Trail du Mont Blanc: koronny dystans całego festiwalu, duża pętla dookoła całego masywu licząca 170 kilometrów z niemal 10 000 m przewyższenia,
TDS – akronim od Sur les Traces des Ducs de Savoie, czyli „podążając śladami książąt Sabaudii”, liczy 148 kilometrów z przewyższeniem niemal takim samym jak w UTMB. Jest to jednak trasa bardziej wymagająca technicznie,
CCC – Courmayeur – Champex – Chamonix: równie prestiżowy bieg co legendarny bieg całego festiwalu, często biorą w nim udział najwięksi z największych. Liczy 100 kilometrów, przewyższenia sięgają ponad 6000 m,
PTL – najdłuższa trasa w całej imprezie, zawodnicy startują parami. Na trasie pokonuje się tak zwany Grand Tour du Mont Blanc. Biegacze muszą być samowystarczalni, na trasie nie ma żadnych oznaczeń, a pokonanie takiego dystansu zajmuje niemal tydzień. To prawdziwe, biegowe wyzwanie dla najwytrwalszych,
OCC – jedna z bardziej przystępnych kategorii, liczy 55 kilometrów i ma około 3000 m przewyższeń,
MCC – to bieg, który nastawiony jest nie na osiągi, a na dobrą zabawę, atmosferę i zacieśnianie znajomości. Biorą w nim udział zazwyczaj osoby związane z organizacją zawodów, jak i mieszkańcy Chamonix. Liczy 40 km,
ETC – piętnastokilometrowa trasa dla miłośników krótszych dystansów,
YCC – bieg skierowany do młodzieży, mierzy 15 km.

Ile kosztuje pakiet na UTMB? Koszty są ściśle uzależnione od kategorii, w jakiej zamierzamy startować. W UTMB jest to koszt około 400 Euro, CCC – 250 Euro, OCC – 150 Euro, TDS – 275 Euro, zaś za najdłuższy wariant trasy drużyna musi zapłacić aż 1500 Euro. Choć to dosyć kosztowne, licząc także niezbędne przygotowania i inne aspekty zawodów, zwycięzca zostanie solidnie nagrodzony. Jaka jest nagroda pieniężna w UTMB? Zwycięzcy otrzymają 20 000 Euro, drugie miejsce podium nagrodzone zostanie 12 000 Euro, zaś trzecie – 8000 Euro! Jest o co walczyć.

Para w strojach sportowych biegająca po górach

Jak można wziąć udział w UTMB?

By móc cieszyć się samym stanięciem na starcie (nie mówiąc już o przekroczeniu linii mety) trzeba dopełnić kilku formalności, ale też mieć zwyczajnie dużo szczęścia! Nie każdy bowiem, nawet jeśli jest naprawdę dobrym biegaczem, ma zaszczyt wziąć udział w biegu UTMB. Na czym więc opierają się kryteria? Co trzeba zrobić, poza wysłaniem zgłoszenia i uiszczeniem opłaty?

Zdobyć punkty w klasyfikacji UTMB Performance Index – by tego dokonać, trzeba w przeciągu dwu lat wziąć udział w zawodach zaliczających się do UTMB Index Race. Imprez biegowych, na których można zdobyć wspomniane punkty, jest naprawdę mnóstwo – w tym roku było ich ponad 5 tysięcy. Kilka nawet odbywa się w Polsce. Mowa tu na przykład o Ultramaratonie Babia Góra, Ultra-Trail Małopolska czy Festiwalu Biegowym w Piwnicznej-Zdroju.

Zdobyć tak zwane Running Stones, czyli kamienie milowe UTMB – by zdobyć kamień, trzeba wziąć udział w jednym z partnerskich biegów zaliczanych do serii UTMB World Series. Obecnie jest ich około 40. Z Polski dotrzeć można na przykład na Chorwację, do Słowenii czy Austrii.

Wziąć udział w losowaniu – tak, losowanie decyduje o tym, czy ktoś dostanie się do UTMB, czy nie. Ważne jest to, ile ma się punktów kwalifikacyjnych i ile kamieni zdołało się uzbierać. Im więcej kamieni, tym większe prawdopodobieństwo na powodzenie w losowaniu. Co ważne, trzech najlepszych zawodników z całego rankingu otrzymuje numery startowe bez losowania.

Niezbędne wyposażenie biegaczy górskich na trasie wokół Mont Blanc

Festiwal biegowy UTMB miejsce ma zwykle w samym środku lata. Pogoda jednak może być bardzo nieprzewidywalna – od upałów na starcie, po śnieg i chłód na trasie! W związku z tym organizatorzy mają przygotowaną listę wymaganego sprzętu i ekwipunku, w którą każdy zawodnik powinien się wyposażyć:

kurtka do biegania przeciwdeszczowa – musi być wodoodporna, mieć podklejane szwy i zintegrowany kaptur,
dodatkowa warstwa ocieplająca – ciepła bluza z długim rękawem,
ciepłe i nieprzemakające czapki, rękawiczki, spodnie,
plecak, kamizelka biegowa – do plecaka zaś należy spakować między innymi dwie latarki, zapasowe baterie, kubek, folię NRC, gwizdek, bandaż, zapas pożywienia i dokumenty tożsamości,
telefon z aplikacją LiveTrail – warto pamiętać też o pakiecie internetu, który będzie funkcjonował w trzech krajach, przez które przebiega trasa biegu (Szwajcaria, Francja, Włochy).

Ekwipunek uzależniony jest w dużej mierze od warunków pogodowych. Jeśli upał jest naprawdę doskwierający, często zaleca się także posiadanie okularów przeciwsłonecznych, kremu z filtrem, czapkę osłaniającą także kark oraz zapasy wody. Jakie buty na UTMB? Ta kwestia także zależy od pogody. Warto jednak dobrać modele z dużą amortyzacją, dobrym wyprofilowaniem podeszwy i stabilizacją stopy.

Ultra-Trail du Mont Blanc to prawdziwe święto biegów trailowych. Możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu to nawet dla czołowych biegaczy ultraprawdziwe wyróżnienie. Zawsze można jednak pojechać do Chamonix, poczuć klimat tej imprezy, zachwycić się alpejskimi widokami i pokibicować szczęśliwcom.

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sportowym biegająca po górach odbywająca trening w warunkach hipoksji

Trening w warunkach hipoksji – jak trenować?

Trening w warunkach hipoksji, zwany inaczej treningiem wysokogórskim, może poprawić wydolność i usprawnić adaptację organizmu. Sprawdź, jak działa.

Para w strojach sportowych biorąca udział w zegama aizkorri maraton

Zegama Aizkorri Maratón – kultowy bieg Golden Trail Series

Zegama Aizkorri Maratón to wydarzenie biegowe, które odbywa się co roku w Hiszpanii. Jak wygląda trasa? Jak się zapisać na edycję biegu? Sprawdź!

Mężczyzna trenujący do maratonu bieganie metodą hansonów

Maraton metodą Hansonów – jak działa? Plan treningowy

Kevin i Keith Hanson to amerykańscy biegacze, którzy stworzyli metodę treningu do maratonu. Maraton metodą Hansonów – sprawdź ten sposób.

Ludzie w odzieży sportowej biegnący w koronie półmaratonów polskich

Korona Półmaratonów Polskich – gdzie na biegi?

Interesuje Cię korona polskich półmaratonów? Sprawdź, gdzie warto wybrać się na biegi i jakie dystanse trzeba przebiec!

Ludzie biegnący w zawodach zwiedzający miasto

Turystyka biegowa – gdzie biegać i zwiedzać?

Interesuje Cię turystyka biegowa? Gdzie biegać i jednocześnie mieć przyjemność z rekreacji? Sprawdź miejsca na udany wyjazd z biegiem!