Kobieta i mężczyzna trenujący wing tsun pod okiem instruktorki

Wing Tsun – na czym polega styl walki Wing Chun?

Wing tsun jest stylem walki służącym nie tylko do samoobrony. Trening tej sztuki walki upowszechnił Bruce Lee. Sprawdź, na czym polega ten system walk

Wing Tsun Kung-Fu to sztuka walki, która kształtuje nie tylko kondycję fizyczną, sprawność, zwinność i siłę, ale również charakter. Treningi takie mogą odbywać wszyscy zainteresowani, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Do rozpropagowania tego chińskiego systemu obrony przyczynił się przede wszystkim legendarny już Bruce Lee, który wykorzystywał ruchy charakterystyczne dla tej techniki w filmach, w których występował. Co warto wiedzieć na temat Wing Tsun?

Wing Tsun – podstawowe informacje

Wing Tsun, nazywany jest również Wing Chun, Wing Tsun Kuen oraz Ving Tsun Kuen. Jest to bardzo łatwy, a jednocześnie niezwykle skuteczny system walki, który powstał w klasztorze Shaolin i stanowi swego rodzaju połączenie nauczanych tam pięciu stylów Kung Fu.

Wing Tsun można opanować bardzo szybko i jest to jedyny sposób walki, który został stworzony w taki sposób, by dawał szansę na wyjście obronną ręką z zagrożenia nawet osobie słabszej czy mniejszej od przeciwnika. Mnisi, którzy go stworzyli, wyselekcjonowali wszystkie najbardziej skuteczne i przydatne metody walki z pięciu nauczanych w ich klasztorze systemów Kung Fu. Zrezygnowano również w Wing Tsun z niepotrzebnych ruchów. 

Dla wielu osób styl ten może być kwintesencją tego, czego szukały w świecie sztuk walk. Jedną z najlepszych szkół Wing Tsun jest ta z Hongkongu. To właśnie w tym mieście nauczał wielki mistrz Yip Man, których choć szkolił tysiące osób, to tylko pięciu z nich udało się ukończyć cały system. Na podstawie jego historii powstał nawet film "Ip Man". W czasach współczesnych system Wing Tsun również cieszy się dużym zainteresowaniem. Najbardziej znaną postacią, która założyła największe stowarzyszenie Wing Tsun jest Leung Tinga. Był uczniem Yip Mana. Jego przekaz wyróżnia się usystematyzowanym programem nauczania oraz sekcją Chi Sao.

Mężczyzna pokazujący kobiecie techniki walki wing tsun

Gdzie powstało Wing Tsun?

Wing Tsun to jeden ze stylów chińskich sztuk walki, czyli wushu. Początki tej szkoły, jak również jej pochodzenie nie są do końca znane. Jednak zgodnie z podaniami tradycyjnymi uznaje się, że to grupa mistrzów z klasztoru Shaolin opracowała ten styl. Jego celem była przede wszystkim skuteczna walka z Mandżurami, a także łatwość nauki ruchów i możliwość ich opanowania w stosunkowo krótkim czasie. Początki Wing Tsun to więc połowa XVII wieku lub początek XVIII wieku.

Zanim chińscy mnisi ukończyli pracę nad tym stylem, ich klasztor został najechany przez mandżurskich wojowników. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosła większość uczestników. Ocalało jedynie pięcioro mnichów. Jednym z nich była mniszka Ng Mui. To właśnie ta kobieta dopracowała podstawy tego stylu. Następnie przekazała swoją wiedzę uczennicy Yim Wing-chun. Nazwa tej sztuki walki z kolei została nadana przez męża świeckiej uczennicy. 

Styl Wing Chun do XIX wieku był rozwijany w tych rodach, które mieszkały w prowincji Guangdong. Przede wszystkim w miastach takich jak Foshan, Kanton, czy Hongkong, a więc południowych Chinach. Dodatkowo ta sztuka walki na początku nie wykorzystywała broni, lecz jedynie siłę mięśni zawodnika. Później jednak zaczęto wzbogacać ją o walkę parą mieczy motylkowych. Noże motylkowe to jednak niejedyne narzędzia stosowane wówczas do samoobrony. Osoby, które wykorzystywały długi kij do sterowania łodzią, zaczęły stosować go również podczas walki. W ten sposób została opracowana technika walki z tym narzędziem. Zaczęto rozwijać także specjalne metody treningowe Wing Tsun. To właśnie w tym czasie rozpoczęto ćwiczenia na drewnianych manekinach.

Kobieta z trenem wing tsun trenująca na treningu

Co znaczy Wing Chun?

Wing Chun w języku chińskim oznacza "piękną wiosnę", lecz określenie to ma nawiązywać nie do pory roku, lecz imienia mistrzyni Yim Wing-chun. Inna nazwa tej sztuki walki, czyli Wing Chun Kuen oznacza z kolei "Pięść Pięknej Wiosny". Ten styl kung-fu często określany jest również jako Wing Tsun, Ving Tsun, Yong Chun. Wersja Wing Tsun w świecie zachodnim to z kolei Weng Chun. Wszelkie różnice w nazewnictwie tego chińskiego sportu walki wynikają z różnych przekazów.

Wing Tsun – czy to kung fu?

Jedną z wątpliwości w przypadku stylu Wing Tsum jest to czy ta sztuka walki to Kung Fu. Otóż tak. Bardzo często technika ta nazywana jest Wing Tsun Kung Fu lub Wing Tsun Kuen Kung Fu. Wing Tsun uznawany jest za najmłodszy i najbardziej współczesny styl Kung Fu.

Czym wyróżnia się ta technika? System ten charakteryzuje się maksymalnie skróconymi ruchami i walką w bliskim dystansie. Zawodnicy mają zamknięte i zwarte postawy. Z tego też powodu Wing Tsun zaliczany jest do twardych, czyli zewnętrznych systemów. W przypadku tej sztuki walki ruchy są sprężyste i dynamiczne, ale nie siłowe. Dodatkowo uderzenia należy wyprowadzać po najkrótszej linii. Dominują tutaj również niskie, szybkie i skuteczne kopnięcia.

Charakterystyczną dla tego stylu metodą treningową jest specjalistyczny trening Chi Sao, czyli tak zwane Lepkie Ręce. Jest to trening, który pozwala w relatywnie krótkim czasie wypracować bardzo wysoki poziom umiejętności. Z tego też powodu system Wing Tsun nauczany jest często w służbach specjalnych, jest doceniany zwłaszcza przez osoby o delikatnej budowie ciała, również przez kobiety.

Trenerka trenująca techniki wing tsun z  kursantami

Wing Chun w Polsce

Wing Tsun w Polsce pojawił się w 1978 roku. Oficjalnie tej walki w krótkim dystansie naucza się w naszym kraju jednak od 1980 roku. Jedynym uczniem Wong Shun-leunga w Polsce był wówczas Janusz Szymankiewicz. Otrzymał on od wielkiego mistrza tytuł Sifu. Razem z Markiem Stefaniakiem stał się prekursorem w naszym kraju Wing Chun Kung Fu. 

Polscy instruktorzy uczący Leung Ting Wing Tsun Kung Fu w szkołach walki, podlegają pod Eastern European Wing Tsun Organisation. Obecnie głównym nauczycielem na Polskę jest Si-fu Andrzej Szuszkiewicz. Posiada on dziesiąty, najwyższy stopień mistrzowski w tej linii przekazu. W Polsce nauczanych jest kilka stylów Wing Chun, które choć nieco różnią się między sobą, to jednak linia centralna przekazu takich filozofii pozostaje taka sama.

Wing Chun – trening w domu czy w szkole?

Obecnie Wing Chen ma ponad 1,3 miliona adeptów na całym świecie. Warto trenować styl Wing Tsun ze względu na możliwość nabycia w szybki sposób umiejętności walki. Trening Wing Chun to również świetna opcja dla osób, które chcą zadbać o kondycję fizyczną. Ten popularny sposób walki na świecie może być ćwiczony w domu, jednak wyłącznie w celu doskonalenia swoich umiejętności.

Żeby nauczyć się technik Wing Chan, należy wcześniej zapisać się do szkoły Wing Tsun Kung Fu. Osoby, które nie są pewne, czy jest to sposób walki, w której się odnajdą, mogą swoje pierwsze doświadczenia z Wing Tsun nabyć zapisując się na bezpłatny trening próbny. Szkoły Wing Tsun Kung-Fu Polska często oferują taką możliwość. Oprócz wysokiego poziomu przekazu na takich zajęciach panuje atmosfera wzajemnego szacunku oraz koleżeństwa i cierpliwości dla nowych adeptów.

Nawet jeśli po pierwszych kilku minutach treningu na pierwszych zajęciach mielibyśmy pewne obawy, po kilku miesiącach treningów wiemy, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Kiedy przyjdzie czas rozwijać swoje umiejętności, każdy adept Wing Tsun potwierdza, że udaje się pogodzić doskonalenie techniki z domowymi treningami.

Przeczytaj także:

Kobieta szlifująca techniki Shaolin kung fu na sali przed lustrami

Shaolin kung fu – co to jest, jakie są techniki, jaki koszt?

Kung fu to sport walki, który wywodzi się z Chin. Cieszy się on coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Ile kosztuje trening w klasztorze Shaolin?

mężczyzna ubrany w dobok wykonujący kopnięcie taekwondo

Historia taekwondo - korzenie sztuki walki

Dowiedz się więcej, na temat taekwondo, sztuki walki, która stała się dyscypliną olimpijską. Poznaj historię i początki taekwondo sportowego.

mężczyźni trenujący sztuki walki z kijami do aikido

Rodzaje sztuk walki - jakie są? Judo, karate - które trenować?

Sztuki walki to dyscyplina, która wymaga dobrej aktywności fizycznej. Jakie są najpopularniejsze rodzaje sporty walki? Które warto trenować?

mężczyźni stojący w odzieży i rękawicach do trenowania sportów walki

Mieszane sztuki walki - co to za dyscyplina? Historia MMA

Mieszane sztuki walki (MMA) to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy używają do walki technik zaczerpniętych z innych dyscyplin. Poznaj historię MMA

osoby ubrane w kimona do trenowania karate

Wschodnie sztuki walki - jakie są rodzaje ?

Wschodnie sztuki walk uczą mądrego posługiwania się siłą i kładą nacisk na rozwój duchowy. Sprawdź, które z nich są najpopularniejsze. Zapraszamy!