Żołnierz trenujący na sali wojskowe sztuki walki

Wojskowe sztuki walki – jakie militarne systemy walki wykorzystuje wojsko?

Wojskowe sztuki walki to techniki, które mają na celu obronę innych osób, jak i samoobronę żołnierza. Sprawdź, jakie systemy walki wykorzystuje wojsko

Żołnierze szkoleni są w taki sposób, aby ich umiejętności pozwalały im skutecznie odeprzeć atak każdego przeciwnika. Niemal we wszystkich formacjach elementem treningu jest nauka samoobrony oraz skutecznych sztuk walki zarówno wręcz, jak i z bronią. Niektóre jednostki specjalne ćwiczą na raz nawet kilkanaście różnych stylów walki. Często osoby, które rozpoczynają swoją karierę w elitarnych grupach, już wcześniej trenowały pewne sztuki. Jakie systemy walki uznaje się za militarne? Przedstawiamy niektóre wojskowe sztuki walki.

Wojskowe sztuki walki – podstawowe informacje

Dane dotyczące wszystkich technik walki, jakich naucza się w wojsku, nie są podawane do informacji publicznej. Dlatego o wielu sztukach walki stosowanych podczas ćwiczeń wojskowych, nie wiemy. Bez wątpienia jednak, zwłaszcza formacje specjalne, trenują przynajmniej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych technik. Istnieją jednak pewne sztuki walki, które najczęściej trenowane są przez żołnierzy, niemal we wszystkich formacjach. Zalicza się do nich systemy takie jak Krav Maga czy sambo militarne.

Mężczyzna w kasku ochraniaczu na zęby i rękawicach bokserskich gotowy na trening

Jakiej sztuki walki uczą w wojsku?

Wśród systemów walki, które wykorzystywane są podczas szkoleń żołnierzy, prym wiodą zwłaszcza trzy techniki. Zalicza się do nich sambo militarne, krav magę oraz stosunkowo niedawno rozpowszechniony w świecie polskich sztuk walki system “Combat”. Łączy on w sobie wiele różnych technik, takich jak na przykład jujitsu, zapasy, karate, muay thai, taekwondo czy boks. Czym wyróżniają się poszczególne techniki walki używane przez żołnierzy?

Sztuki walki w wojsku – krav maga

Jednym z wykorzystywanych systemów walki w wojsku jest krav maga. Jest to izraelski system samoobrony. Składa się on z połączenia różnych technik o największej skuteczności pochodzących ze sztuk walki takich jak judo, muay thai, jiu jitsu czy boks. W przypadku krav magii w przeciwieństwie do na przykład MMA, mamy do czynienia ze skupieniem się na rzeczywistych sytuacjach oraz najbardziej skutecznych kontratakach. Ich celem łącznie z obronami jest trwałe usunięcie lub uszkodzenie agresora.

System ten został opracowany w latach 30. XX wieku w Czechosłowacji, a następnie rozwijany był w Izraelu. Technika ta bazuje przede wszystkim na podstawowych odruchach obronnych człowieka ruchach. Wśród ruchów, jakie stosuje się w krav madze, wyróżnia się różnego rodzaju uderzenia i kopnięcia w okolicy gardła, oczu czy potylicy lub strefę kocza, a także pchnięcia i dźwignie. Treningi krav magi dotyczą wszystkich służb mundurowych.

Mężczyzna trenujący sambo militarne na sali treningowej

Sztuki walki w wojsku – sambo militarne

Sambo jako dość ogólny system zostało opracowane w latach 20. XX wieku w ZSRR. Stworzono je wówczas na potrzeby Armii Czerwonej, milicji i służb specjalnych. Samo militarne określane też jako Systema, również wykorzystywane jest w treningach żołnierzy. Mimo że ta sztuka walki nie jest tak popularna jak krav maga to jednak cieszy się dużym zainteresowaniem.

Systema to jeden z trzech typów sambo militarnego. Obok wariantu standardowego i sportowego, może mieć również odmianę militarną. Technika wykorzystywana w wojsku zakłada szybką i skuteczną eliminację agresora. Żołnierze, broniąc się, mogą w celu samoobrony wykorzystać różne narzędzia. Dlatego Systema uczy eliminacji agresora za pomocą niemal wszystkiego, co można mieć pod ręką. 

Przede wszystkim poza walką na tak zwane gołe pięści, adepci systemy mogą wykorzystywać typowe dla wojska przedmioty stosowane w celu samoobrony, czyli na przykład saperkę lub nóż. System ten uczy również zamiany dystresu, czyli stresu negatywnego w eustres, czyli stres pozytywny, który motywuje do działania. Sambo militarne wyróżnia się dość łatwymi ruchami. Dlatego jest proste i szybkie w nauce i nie posiada rozbudowanych kombinacji ruchów.

Sztuki walki w wojsku – system Combat

Combat to system walki wręcz stworzony dla polskich oddziałów specjalnych. Jest to nowa forma, która została oparta na wielu znanych już technikach walki, takich jak jiu-jitsu, taekwondo, karate czy boks oraz innych wschodnich sportach walki. Combat został opracowany przede wszystkim na użytek służb mundurowych, a więc nie tylko wojska, ale również formacji specjalnych policji, służby więziennej czy straży granicznej. Combat wyróżnia się sporym arsenałem technik, za pomocą których można w szybki sposób zlikwidować przeciwnika, ale także go obezwładnić i przejąć nad nim kontrolę.

Obecnie w świecie polskich sztuk walki format ten jest już dość rozpowszechniony i jest popularny ze względu na jego wszechstronność. Pozwala on żołnierzom bronić się zarówno przeciw uzbrojonym, jak i nieuzbrojonym przeciwnikom. Wyróżnia się dużą skutecznością i użytecznością w wielu różnych sytuacjach. Ruchy wykorzystywane w tej technice cechują się także łatwością w przyswajaniu.

Czy w wojsku uczą walki wręcz?

W wojsku wykorzystuje się nie tylko walkę z bronią, ale również system samoobrony i walki wręcz. Żołnierze nauczani są między innymi dalekowschodnich sztuk walki. W ich treningach stosuje się również system walki opracowany przez doktor Andrzeja Bryla. Jest to system BAS 3.

Opiera się on głównie na życiowych doświadczeniach tego instruktora oraz ruchach wykorzystywanych w taekwondo. BAS 3 to technika cechująca się treningami, które często dotykają granic zarówno psychicznej, jak i fizycznej ludzkiej wytrzymałości. Dlatego też system ten wykorzystywany jest zwłaszcza przez służby specjalne oraz wojsko. Takie ćwiczenia dedykowane są niewielkiej liczbie odbiorców i nie sprawdzą się w przypadku obrony cywilnej. 

Kolejnym systemem walki wręcz, tworzonym specjalnie dla polskich oddziałów przez Majora Arkadiusza Kupsa na początku lat 90. XX wieku, jest Combat 56. Początkowo dedykowany był on wyłącznie oddziałom specjalnym. Obecnie technika ta została wprowadzona również na rynek cywilny. Nazwa Combat 36 pochodzi od numeru kampanii ze Szczecina, w której twórca tego systemu – Major Arkadiusz Kups, był szkoleniowcem.

Mężczyźni trenujący zapasy na macie

Jakie sztuki walki do wojsk specjalnych?

Sztuki walki wykorzystywane przez wojska specjalne muszą gwarantować maksymalną skuteczność nie tylko w sytuacji zagrożenia życia żołnierza, ale również gdy napastnik przejawia agresywne zachowania.

W formacjach specjalnych niezwykle istotna jest dyscyplina żołnierzy, a także umiejętność szybkiego zdobywania umiejętności charakterystycznych dla danej sztuki walki. W wojskach specjalnych adepci uczą się, zarówno walki bronią, jak i wręcz. Ich plan treningowy wygląda jednak nieco inaczej niż żołnierzy stacjonujących w standardowych formacjach. 

W przypadku wojsk specjalnych duży nacisk kładzie się duży nacisk na walkę wszelkimi możliwymi metodami i skuteczne zabicie przeciwnika. Celem szkolenia adeptów, jest nauczenie ich wszelkich technik, które pozwolą im unikać sytuacji zagrożenia i oddalić atak przeciwnika. Nie są do końca znane wszystkie sztuki walki, które wykorzystywane są w treningu wojsk specjalnych.

Bez wątpienia jednak technik ćwiczeń oraz sportów walki w takim szkoleniu jest znacznie więcej niż w przypadku innych formacji. Niektóre źródła podają, że żołnierze wojsk specjalnych ćwiczą nawet kilkadziesiąt różnych sztuk walki. Elementem treningu jest nie tylko opanowanie koniecznych ruchów, ale również nauka szybkości i zwinności.

Jissen – walka wręcz w wojsku

W wojsku wykorzystuje się system walk wręcz Jissen. Posiada on obecnie swoją wersję wojskową oraz cywilną. W 2000 roku dla potrzeb wojskowych oraz policyjnych instruktorów walki wręcz została stworzona odmiana Jissen TF. Oparta jest ona na:

systemie Jissen – czyli walki w zwarciu, sprowadzenia przeciwnika do parteru oraz rzutu w połączeniu z użyciem pałki teleskopowej;

systemie Interjissen – czyli walki w stójce obejmującej między innymi kopnięcia;

DIMAH – jest trzecim elementem odmiany Jissen FT. To taktyczna technika obezwładniania uzbrojonych służb ochrony. 

Najczęściej Jissen TF jest wykorzystywany przez funkcjonariuszy grup specjalnych lub służących w siłach koalicyjnych, a także przez pracowników grup ochrony bezpośredniej. System ten opiera się na koncepcji tak zwanego Zespołu Ruchów Naprowadzających i zaliczany jest do taktycznych typu walk. W systemie Jissen wykorzystuje się trening przekrojowy. Oznacza to, że żołnierze są przygotowani zarówno do walki w parterze, zwarciu, jak i stójce. Powinni oni posiadać umiejętność płynnego przechodzenia między tymi trzema płaszczyznami.

Przeczytaj także:

mężczyzna ubrany w dobok wykonujący kopnięcie taekwondo

Historia taekwondo - korzenie sztuki walki

Dowiedz się więcej, na temat taekwondo, sztuki walki, która stała się dyscypliną olimpijską. Poznaj historię i początki taekwondo sportowego.

mężczyźni trenujący w strojach do taekwondo

Stopnie w taekwondo i odpowiadające im pasy

Sprawdź, jaki stopień zaawansowania reprezentuje każdy kolor pasa, jaki noszą adepci taekwondo. Poznaj stopnie mistrzowskie - Dan. Zapraszamy!

mężczyzna w stroju do judo

Jaki strój do judo wybrać? Judoga czy kimono?

Jaki strój do judo? Tzw. judoga to wcale nie to samo co kimono, w którym trenuje się karate. Sprawdź, czym się od siebie różnią.

Pasy w karate – znaczenie kolorów i stopni

Pasy w karate – znaczenie kolorów i stopni

Pasy w karate dają informacje na temat poziomu zaawansowania ucznia. Długie treningi pozwalają awansować z białego pasa nawet do brązowego.

mężczyźni trenujący sztuki walki z kijami do aikido

Rodzaje sztuk walki - jakie są? Judo, karate - które trenować?

Sztuki walki to dyscyplina, która wymaga dobrej aktywności fizycznej. Jakie są najpopularniejsze rodzaje sporty walki? Które warto trenować?