Dwóch mężczyzn biorących udział we wrestlingu na ringu

Wrestling – co to jest? Na czym polega to udawane widowisko sportowe?

Amerykański wrestling to widowisko sportowe, które jest wyreżyserowane. Łączy więc show i sport. Sprawdź, na czym polega ten reżyserowany spektakl.

Wrestling to bardzo popularny sport zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Oglądając takie widowisko, często trudno jest nam oprzeć się wrażeniu, że jego głównym celem jest wyłącznie zapewnienie widzom dawki niezapomnianych wrażeń. Wiele osób zastanawia się również czy to, co dzieje się na scenie, jest autentyczną walką, czy zaplanowanym spektaklem. Co to jest wrestling i co warto wiedzieć na jego temat?

Wrestling – co to jest?

Czym jest wrestling? To dyscyplina sportu, w której dwóch przeciwników walczy ze sobą na specjalnej arenie. W języku angielskim słowo to oznacza zapasy. Ten rodzaj rozrywki wywodzi się z brytyjskiego typu walk nazywanego “wolnoamerykanką”.

Zawodnicy, czyli wrestlerzy chcą pokonać swojego przeciwnika, wykorzystując różnego rodzaju techniki. Sport ten łączy w sobie tradycyjną rozgrywkę z widowiskowymi zachowaniami sportowców. Wydają oni różnego rodzaju okrzyki, wykonują figury, rzuty czy dźwignie.

Nic więc dziwnego, że takie spektakle są popularną formą rozrywki, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. W Polsce również zyskują coraz szersze grono zwolenników. Jednak, czy wrestling jest ustawiony? Tak. Zazwyczaj walki takie takie posiadają z góry określoną fabułę.  Role odgrywają w nich nie tylko rywale, ale często również ich trenerzy i inne osoby.

Mężczyzna w masce lecący w powietrzu podczas pokazu wrestlingu

Krótka historia wrestlingu

Swoje korzenie wrestling ma przede wszystkim w zapasach. W latach 30. XVII wieku po raz pierwszy odnotowano ich połączenie ze spektaklem. Do takiego widowiska doszło we Francji. Wówczas zapaśnicy, którzy posługiwali się pseudonimami, podróżowali wraz z trupami cyrkowymi i rzucali wyzwania publiczności. W tamtych czasach osoby, które dały radę ich pokonać, mogły liczyć na nagrody pieniężne. Z czasem jednak rywale byli już specjalnie podstawiani.

Z biegiem lat w takich konkursach zaczęli uczestniczyć profesjonalni zawodowcy. Na początku zasady tego sportu nie były do końca ustalone, przez co zdarzały się dyskwalifikacje związane z niedozwolonymi chwytami czy brutalnością. Żeby zachęcić publiczność do uczestniczenia w takich wydarzeniach, zaczęto dodawać coraz więcej elementów teatru do tej rywalizacji.

W Stanach Zjednoczonych dyscyplina ta od dawna jest niezwykle popularna. W XX wieku, kiedy w Europie popularność wrestlingu była coraz mniejsza ze względu na to, że widownia była świadoma tego, że to, co dzieje się na ringu, jest wyłącznie fikcją, w USA rozrywka ta rozwijała się szybko i zyskiwała nowych zwolenników. W latach 20. XX wieku, aby walki nie trwały zbyt długo, ustalono ich limity czasowe. Dodatkowo zostały wówczas skomponowane pewne zasady. Obejmowały one na przykład konieczność współpracy między przeciwnikami, aby ich chwyty i ruchy były jak najbardziej naturalne, lecz efektowne. 

Na początku lat 40. XX wieku spektakle te zaczęto emitować w telewizji.  Osoby, które występowały na takich galach, pojawiały się również w ich materiałach promocyjnych. Stworzono wówczas też nowe organizacje wrestlingu. Powstała także liga National Wrestling Alliance (NWA). W latach 80. XX wieku NWA musiało jednak ustąpić World Wrestling Federation oraz World Championship Wrestling.

Mężczyzna w masce atakujący przeciwnika podczas walki we wrestlingu

Na czym polega wrestling – podstawowe zasady

Wrestling ma swoje zasady, choć bardzo często nie są one sztywno przestrzegane i egzekwowane. Dodatkowo w przypadku tej dziedziny, mamy do czynienia z kilkoma rodzajami walk, które różnią się między sobą zasadami. Jakie reguły obowiązują w konkretnych stylach?

Standardowe, czyli Singles match odbywają się w ringu i nie trwają dłużej niż 20 minut. Bierze w nich udział dwóch przeciwników. Żeby wygrać i zdobyć punkt w takim stylu, można skorzystać z dwóch metod:

przypięcia – to przytrzymanie zawodnika w taki sposób, aby jego obie łopatki stykały się z podłogą. W takiej pozycji musi on pozostawać do momentu kiedy sędzia nie policzy do trzech. Jeśli przypinający lub przypinany dotknie linii ringu, wówczas przerywa się liczenie;

zmuszenie do poddania się – submission to doprowadzenie przeciwnika do rezygnacji przez założenie mu bolesnego chwytu. Zalicza się do takich działań wykręcanie kończyn ale też wbijanie paznokci w skórę. Wrestler daje wówczas sygnał sędziemu. Za poddanie uznawana jest również utrata przytomności.

Pozostałe popularne typy walk wrestlingu to:

Painfall Only Match – w takim przypadku w walce liczone są tylko przypięcia;

Extreme Rules – nie liczą się tu dyskwalifikacje i wyliczenia;

Falls Count Anywhere – tu również nie ma dyskwalifikacji i wyliczeń, a więc przypiąć lub poddać się można również poza ringiem;

Iron Man Match – wyróżnia się limitem czasowym. Wygrywa w niej ten zawodnik, który najwięcej przypnie, podda, wyliczy lub zdyskwalifikuje przeciwnika w danym czasie;

Chairs Match – w tym przypadku jedyną i dopuszczalną bronią jest krzesło;

Table Match – opcja, w której można wygrać tylko wtedy kiedy rzuci się przeciwnika na stół, a ten się złamie.

Istnieje również wiele innych rodzajów rozgrywek, w których obowiązują często niestandardowe i bardzo specyficzne zasady.

Czy wrestling jest udawany?

Niektórzy zastanawiają się, czy wrestling jest naprawdę. Jest on dość skomplikowanym połączeniem sportu i teatru. Mimo że zawody te są reżyserowane, to jednak nie wszystkie momenty w każdej walce są udawane. Zazwyczaj zaplanowane są wyniki oraz pewne dramatyczne momenty, których celem jest przyciągnięcie widzów. Dodatkowy wymiar do takiego widowiska oprócz wrestlerów wnoszą menedżerowie, sędziowie oraz inne postacie.

Zawodnicy nie tylko rywalizują ze sobą, ale również odgrywają pewne role, by zbudować określoną narrację. Każda gala jest opracowana w taki sposób, by maksymalnie pobudzić emocje widzów. Sportowcy wykorzystują szereg technik, aby utrzymać iluzję autentyczności pojedynku. Zalicza się do nich na przykład technikę kayfabę. W jej ramach zachowują oni swoje role w życiu publicznym.

Zarówno wrestling w Polsce, jak i w innych regionach w przeszłości łamanie kayfabe potępiał. Uważano, że takie zachowanie jest szkodliwe dla przemysłu. Obecnie aspekt ten traktowany jest dużo bardziej swobodnie. Jednak osoby, które nie przestrzegają scenariusza, mogą być uznane za wykonujące tak zwany shoot.

Chociaż fragmenty potyczek są także częściowo improwizowane, wrestlerzy zazwyczaj przygotowują się do pojedynków, wspólnie trenując, dzięki czemu są w stanie skoordynować swoje manewry. W trakcie walki komunikują się ze sobą i z sędziami. W czasie pojedynku wykorzystuje się również kontrolowane techniki, które mają dodać dramaturgii takim wydarzeniom i je uautentycznić. Zalicza się do nich na przykład blading, czyli celowe krwawienie.

Dwóch mężczyzn w ringu uprawiający wrestling

Czym wyróżniają się wrestlerzy?

Wrestlerzy, aby zainteresować widzów, wykorzystują szereg metod, które stosuje się również w teatrze. Poza podstawowym elementem, jakim jest kayfabe, istotna jest także choreografia, którą często przez wiele tygodni wcześniej wspólnie ćwiczą. Pewne ruchy jednak są improwizowane. Dlatego ataki mogą być  naprawdę bolesne, czasami jednak ból jest udawany.

Zawodnicy mają swoje unikalne gimmicki, czyli osobowości, historie oraz motywy do walki. Już w czasie ich ceremonialnego wejścia na ring, ale także podczas pojedynków uwydatniają się ich cechy charakteru. Wrestlerzy klasyfikowani są jako face’owie, czyli bohaterowie pozytywni oraz heelowie, czyli negatywni. Dużą, a wręcz kluczową rolę pełni tu także fabuła, która określa kontekst rywalizacji.

Wrestling w Polsce i na świecie

Amerykański wrestling zyskał ogólnokrajową popularność. Jest sportem znanym również w Meksyku, Kanadzie czy Japonii, gdzie dominuje odmiana puroresu. Zawody w tym kraju obejmują zarówno wrestling kobiet, jak i mężczyzn.

W Polsce z kolei jednym z popularyzatorów tej dyscypliny jest Andrzej Supron, kombat organizacji Pro Wrestling. W 2009 roku uczestniczył w powstawaniu pierwszej szkoły wrestlingu w naszym kraju, a także federacji o nazwie Do Or Die Wrestling. Założył również własną organizację o nazwie Total Blast Wrestling, która obecnie jednak już nie funkcjonuje.

Każda odmiana wrestlingu jest widowiskiem reżyserowanym, co może nie przypaść do gustu niektórym osobom. Mimo to, warto choć raz zobaczyć te udawane zapasy.

Przeczytaj także:

Kobieta szlifująca techniki Shaolin kung fu na sali przed lustrami

Shaolin kung fu – co to jest, jakie są techniki, jaki koszt?

Kung fu to sport walki, który wywodzi się z Chin. Cieszy się on coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Ile kosztuje trening w klasztorze Shaolin?

Dzieci siedzące na podłodze w strojach do karate z trenerem opowiadającym o zasadach sztuk walki

Sztuki walki dla dzieci – jaki sport wybrać na początek?

Sporty walki dla dzieci są podobne do tych dla dorosłych. Najpopularniejsze sztuki walki to judo i aikido, oraz karate dla dzieci. Sprawdź, jakie wybr

mężczyźni trenujący sztuki walki z kijami do aikido

Rodzaje sztuk walki - jakie są? Judo, karate - które trenować?

Sztuki walki to dyscyplina, która wymaga dobrej aktywności fizycznej. Jakie są najpopularniejsze rodzaje sporty walki? Które warto trenować?

Historia judo w Polsce i na świecie - jak to się zaczęło

Historia judo w Polsce i na świecie - jak to się zaczęło

Jaka jest historia judo na świecie i w Polsce? Skąd wywodzi się ta sztuka walki? Poznaj jej podstawowe zasady.

mężczyzna ubrany w dobok wykonujący kopnięcie taekwondo

Historia taekwondo - korzenie sztuki walki

Dowiedz się więcej, na temat taekwondo, sztuki walki, która stała się dyscypliną olimpijską. Poznaj historię i początki taekwondo sportowego.