osoby ubrane w kimona do trenowania karate

Wschodnie sztuki walki - jakie są rodzaje doskonalące sprawność ciała i umysłu?

Wschodnie sztuki walk uczą mądrego posługiwania się siłą i kładą nacisk na rozwój duchowy. Sprawdź, które z nich są najpopularniejsze. Zapraszamy!

Walki wręcz to dyscyplina, która doskonali kondycję fizyczną, ale wpływa również na sprawność ciała i umysłu. Poszczególne techniki walki mogą być jednocześnie sposobem samoobrony, co daje nam większe poczucie bezpieczeństwa. Najpopularniejsze sporty walki pochodzące z dalekiego wschodu — cieszą się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość osób uczęszczających do klubów sportowych rozsianych po całym świecie. Który rodzaj wschodniej sztuki walki warto wybrać? Co daje nam uprawienie tej aktywności? Już spieszymy z odpowiedzią. 

Sztuki walki — co to za sport? 

Najpopularniejsze sztuki walki wywodzą z czasów starożytnych, a więc ich historia jest bardzo długa. Adepci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem, obawiają się, że jest to bardzo brutalna dyscyplina, która pozostawia trwałe urazy. Nic bardziej mylnego. Na treningach pracuje się przede wszystkim nad kondycją fizyczną, dyscypliną i umiejętnością opanowania niepotrzebnej agresji. Sztuki walki wymagają od zawodnika szybkości i zwinności, tak aby mógł obronić się przed ciosem wyprowadzanym przez rywala. Ponadto ich celem jest utrzymanie ciała w dobrej formie i kształtowanie sylwetki. Walka uczy zasad fair play — ważne jest mądre posługiwanie się siłą.

Na świecie znajduje się mnóstwo szkół, które uczą zawodników walki w bezpośrednim starciu z rywalem, bez użycia broni, np. palnej. Wschodnie sztuki walki kładą duży nacisk na rozwój moralny i osobowościowy. Jakie techniki stosują zawodnicy?

- Chwyty.

- Rzuty.

- Dźwignie.

- Kopnięcia.

- Uderzenia pięścią lub łokciem.

- Podduszanie.

Chińska sztuka walki Kung Fu

Kung Fu to chińska sztuka walki, która największą popularność zyskała dzięki produkcjom filmowym, w których główną rolę grał Bruce Lee. Podczas treningów tej sztuki walki, wymaga się dużego skupienia i doskonalenie samego siebie, dlatego ćwiczy się zarówno ciało, jak i ducha. W kung fu istnieje wiele stylów walki, które dzielone są na szkoły, jednak nie wszystkie praktyki są nam znane, ponieważ kodeks tej dyscypliny nakazuje trening w tajemnicy. Jednym z głównych stylów jest Shaolin, w którym zwraca się uwagę na umiejętność ataku, siłę oraz zewnętrzny wygląd ciała. Silne ruchy wykonywane są między innymi w postaci skoków, padów i zgarniających ruchów rąk. Natomiast styl walki Wudangu opiera się na delikatniejszych zagraniach wobec silnych ciosów wyprowadzanych przez rywala. W tym przypadku ważna jest zwinność i energia duchowa. 

mężczyźni trenujący sztuki walki z kijami do aikido

Wschodnie rodzaje sztuk walki — karate, aikido. Co je wyróżnia?

Karate, to japońska sztuka walki, w której chodzi o najechanie przeciwnika za pomocą siły własnego ciała (tutaj nie stosuje się broni białej). Karate wywodzi się z Okinawy i obejmuje ponad 100 różnych stylów. Co ciekawe, celem tej sztuki walki nie jest agresja, a sprawność fizyczna i rozwój duchowy, które mają pomóc w przewidzeniu i wyprzedzeniu ruchów przeciwnika. Dyscyplina ta sprawdza się jako samoobrona bez użycia broni.

Inną wschodnią sztuką jest aikido polegające na walce w ścisłym zwarciu obu zawodników. Pokonanie przeciwnika odbywa się za pomocą rzutów i dźwigni na małe stawy, tj. łokci i nadgarstków. Wykorzystuje się również różnego rodzaju pady i uniki, a technik i kombinacji jest bardzo wiele. W aikido nie chodzi o powalenie przeciwnika na ziemię, a obronę przed atakiem, dlatego nie wolno używać wobec przeciwnika twardej siły. Celem treningów jest samodoskonalenie, a nie skupianie na rywalizacji sportowej.

Sztuka walki taekwondo

Ta wschodnia sztuka ma swój początek w 1955 roku w Korei, a jej twórcą jest generał Choi Hong Chi. O co chodzi w taekwondo? To sport, który polega na wykonywaniu uderzeń ręką lub nogą (kopnięcia) w określone fragmenty na ciele przeciwnika. Sztuka walki taekwondo opiera się na nieprzewidywalności ruchów, a walczący, chcąc uwolnić się z chwytu może się, np. wyślizgnąć lub uderzyć rywala. Techniki tej dyscypliny wykorzystuje się również w samoobronie. Taekwondo cieszy się dużą popularnością i wiele osób chce ją trenować — zarówno dzieci, jak i dorośli, a dolna granica wiekowa wynosi 5 lat. Ciosy bywają mocne, dlatego warto zainwestować w odpowiednie ochraniacze, które zminimalizują ryzyko kontuzji.

Taekwondo opiera się na pięciu filarach, czyli zasadach moralnych, które są nieodłącznym elementem tego sportu.

- Grzeczność i uprzejmość.

- Rzetelność i uczciwość.

- Wytrwałość.

- Opanowanie i samokontrola.

- Odwaga i nieugięty duch.

Judo

Judo to sport, który zna każdy z nas. Wywodzi się z Japonii, a jego prekursorem jest Japończyk Jigoro Kano, który w wieku 21 lat mógł się pochwalić tytułem mistrzowskim ju-jitsu. Chociaż na początku był obiektem drwin i nikt w niego nie wierzył, to jako pierwszy otworzył największą szkołę judo na świecie. Judo na początku określane było Kano jiu-jitsu. Ta wyjątkowa sztuka walki opiera się przede wszystkim na rzutach i chwytach, a jej celem jest powalenie przeciwnika do parteru. Zabronione są wszelkie ciosy w postaci kopnięć i uderzeń. Walka rozgrywa się na specjalnej macie określanej tatami o wymiarach 8 × 8 metrów, a zawodnicy judo dzieleni są według kategorii wagowych. Sport ten kładzie nacisk na szybkość i zręczność zawodnika, z kolei różnorodność treningów przyciąga do klubów sportowych nawet małe dzieci. 

Tai - chi

Jeśli chodzi o tai-chi, to warto podkreślić, że ta sztuka walki wymaga od adeptów doskonalenia duchowego. Jest to przede wszystkim sztuka medytacji i relaksu, która uczy spokoju i umiejętności zapanowania nad oddechem i ciałem. Bardzo dużo mówi się o zaletach tej dyscypliny, ponieważ zmiany zauważalne są zarówno w ciele, jak i psychice. Oprócz tego tai-chi bazuje na filozofii taoistycznej i odgrywa dużą rolę w chińskiej medycynie. Sam trening polega na delikatnym i powolnym przemieszczaniu ciała oraz zsynchronizowaniu ruchu z oddechem. Z całą pewnością nie jest to intensywna i wymagająca sztuka, po której jesteśmy wyczerpani fizycznie, ponieważ ćwiczenia powodują, że ciało staje się rozluźnione podobnie zresztą, jak umysł, który pomaga nam potem podejmować racjonalne decyzje. Trening tai-chi sprawia, że zamiast skupiać się na zewnętrznym świecie, całą uwagę koncentrujemy na wewnętrznej energii

mężczyźni stojący w spodenkach do trenigu muay thai

Muay thai

Do podstawowych sekwencji tej dyscypliny, zaliczamy: trening bojowy z partnerem, ćwiczenia z bronią i bez oraz ćwiczenia podstawowe. Jedną z podstawowych praktyk w tai-chi jest zhan zhuang, czyli przyjęcie pozycji słupa — osoby początkujące trenują stanie w bezruchu. Potem dochodzą do tego krążenia jednej ręki w miejscu i krążenia dwóch rąk jednocześnie z krokami.

Do wschodnich sztuk możemy śmiało zaliczyć także muay-thai, które wywodzi się z Tajlandii. Sport ten określamy potocznie tajskim boksem, co właściwie zostało spopularyzowane dopiero w XX wieku. W muay-thai zawodnicy walczą za pomocą uderzeń łokciami, nogami i kolanami. Styl sztuki opiera się na walce w klinczu, w stójce. Ciosy wyprowadzane są z ogromną siłą, dlatego sportowcy muszą być zaopatrzeni w specjalne ochraniacze i rękawice bokserskie.

Jak rozpocząć przygodę ze sportami walki? Uwierz w siebie!

Zanim zdecydujecie się na rozpoczęcie treningów, zastanówcie się, który styl najbardziej Wam odpowiada. Jeśli wolicie intensywne ćwiczenia połączone z adrenaliną — odpowiednie będzie muay thai. Z kolei osoby, którym zależy na wewnętrznej przemianie i rozwoju duchowym, powinny wybrać raczej tai-chi. Każda z wymienionych wyżej dyscyplin ma mnóstwo zalet, dlatego wybór nie jest łatwy. 

Sztuki walki wymagają przede wszystkim motywacji, ambicji i odwagi. Pierwszy trening może okazać się ciężki, możesz mieć mnóstwo wątpliwości, czy to była dobra decyzja, ale pamiętaj, że początki są zawsze trudne. Każdy zawodowiec przechodził kiedyś przez tę samą drogę, a stawianie sobie nowych wyzwań kształtuje charakter i hart ducha. Każdy kolejny trening będzie coraz lepszy, aż w końcu poczujesz wewnętrzną motywację i będziesz chciał więcej.

Co zabrać na trening?

Każdy sportowiec, który decyduje się na uprawianie sportów walki, powinien zakupić odpowiedni strój sportowy i akcesoria. Oczywiście, adepci nie muszą od razu inwestować w najdroższe wyposażenie, ponieważ na początek wystarczy zwykła bawełniana koszulka i krótkie spodenki. Pamiętaj jednak, żeby ubranie było wykonane z oddychającego materiału — komfort podczas treningu ma ogromne znaczenie. Dopiero gdy zdobędziesz podstawowe umiejętności, możesz pomyśleć o rękawicach i ochraniaczach. W sklepach sportowych macie do wyboru rękawice:

Wykonane ze skóry naturalnej (bawolej, koziej, bydlęcej) - są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Ten model wybierają zazwyczaj profesjonaliści do sparingów. Niestety ich cena jest dosyć wysoka, ale na początek nie musicie inwestować w najdroższy sprzęt, ponieważ od pierwszych treningów do sparingów mija sporo czasu. Niemniej, rękawice to absolutne must have, jeśli chcemy być dobrze zabezpieczeni przed kontuzją.

Syntetyczne (pvc, pu, mikrofibra — ich cena jest bardziej atrakcyjna, ale nie są tak wytrzymałe, jak rękawice skórzane. Jako pierwsze rękawice lub na okazjonalne treningi — będą dobrym wyborem. W przypadku ewentualnego uszkodzenia sprzętu nie odczujesz dużej straty pieniędzy, co uważamy za duży plus. Dobrą jakością wyróżniają się rękawice wykonane z mikrofibry, ponieważ zachowują się podobnie do tych ze skóry bydlęcej.

Czyszczenie sprzętu

Pamiętaj, że o rękawice należy dbać i pilnować ich higieny. W innym wypadku będziecie zmuszeni wymienić sprzęt na nowy model, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Rękawice skórzane wymagają natłuszczania wazeliną zewnętrznej warstwy, a te wykonane z syntetyków — możesz przecierać wilgotną ścierką. Pod żadnym pozorem nie wrzucaj rękawic bokserskich do pralki!

Oprócz rękawic zawodnik musi pamiętać o ochraniaczach na zęby i szczękę. Urazy twarzoczaszki to nic przyjemnego, podobnie zresztą jak wybicie zęba. Odpowiednie zabezpieczenie nie tylko pomaga zaoszczędzić pieniądze, które normalnie wydalibyście na leczenie, ale chroni także resztę twarzy przed Twoimi zębami (obtarcia podniebienia, ust i dziąseł). Zawodnicy trenujący muay-thai powinni zainwestować również w ochraniacze na piszczele.

Niezbędne akcesoria do uprawiania sztuki walki znajdziesz w ofercie sklepu Decathlon.

Przeczytaj także

Pasy w karate – znaczenie kolorów i stopni

Pasy w karate – znaczenie kolorów i stopni

Pasy w karate dają informacje na temat poziomu zaawansowania ucznia. Długie treningi pozwalają awansować z białego pasa nawet do brązowego.

mężczyźni trenujący karate w rękawicach i strojach karate

Jakie rękawice do karate kyokushin kupić?

Jakie rękawice do karate kupić? Czym się kierować, wybierając napięstniki na trening? Sprawdź, jak wybrać najlepsze ochraniacze na dłonie!

kobieta i mężczyzna trenujący judo

Judo – rzuty i chwyty wykorzystywane na treningu

Techniki judo (rzuty, chwyty i uderzenia) wymagają znajomości konkretnych ruchów. Trzeba znać układy ciała, zarządzać siłą i wykorzystać równowagę.

kobieta i mężczyzna w dobokach trenujący taekwondo

Sztuki walki - wszystko co musisz wiedzieć o walkach.

Sztuki walki stały się bardzo atrakcyjną dyscypliną sportu i trenuje je coraz więcej osób. Jakie są najpopularniejsze sztuki walki?