Wspinaczka sportowa – co to jest, czym się charakteryzuje?
Pierwsze mistrzostwa świata we wspinaczce sportowej zorganizowano w 1991 roku we Frankfurcie. Od Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku wspinaczka sportowa została włączona na listę dyscyplin olimpijskich. Być może również dlatego stała się popularnym sportem, w którym swoich sił chce spróbować coraz więcej osób. Czym jednak właściwie jest wspinaczka sportowa? Polega ona niemalże na tym samym, co wspinaczka klasyczna z tym, że w głównej mierze zawody oraz treningi odbywają się w obiektach zamkniętych.
Na sztucznych ścianach rozmieszczone są specjalne punkty asekuracyjne, chwyty i stopnie, które pomagają wspinaczom w pokonywaniu drogi. Zwykle zawody w tej dyscyplinie podzielone są na kategorie dla juniorów i seniorów, a także dla kobiet i mężczyzn. Podczas eliminacji zawodnicy obserwowani są przez sędziów, którzy przyznają określoną liczbę punktów za wykonanie poszczególnych zadań.
Co można zyskać dzięki uprawianiu wspinaczki sportowej? To sport, który angażuje do pracy wszystkie mięśnie ciała. Wpływa więc na ich rozwój i poprawę sprawności oraz równowagi. To także świetny sposób na poprawienie swojej kondycji i wydolności. Poza korzyściami fizycznymi można też wypracować inne cenne umiejętności jak na przykład pokonanie swojego lęku czy planowanie przestrzenne swoich kolejnych ruchów.