Kobieta w kasku wspinaczkowym wspinająca się po skale trzymając linę wspinaczkową

Wspinaczka wielowyciągowa – czym jest i jak zacząć?

Czym jest wspinaczka wielowyciągowa? Jak się do niej przygotować i jaki sprzęt należy mieć, by się wspinać? Oto wskazówki dla wspinaczy.

Wspinaczka wielowyciągowa to fascynująca aktywność, która znalazła wielu wielbicieli. Aby była bezpieczna i przyjemna, należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Na czym polega ten sport i co warto o nim wiedzieć? 

Co to jest wspinaczka wielowyciągowa?

Wspinaczka wielowyciągowa odnosi się do sytuacji, gdy trasa wspinaczkowa przekracza długość dostępnej liny. Ten rodzaj aktywności jest typowy na dużych formacjach skalnych, takich jak góry czy wysokie skały, niezależnie od pory roku. W skrócie taka wspinaczka wygląda następująco:

1. Pierwszy wspinacz rozpoczyna aktywność, prowadząc linę i tworząc wyciąg – jest asekurowany od dołu.

2. Po osiągnięciu wyznaczonego punktu – stanowiska, zabezpiecza się on samodzielnie i przejmuje rolę asekurującego. Zabezpiecza drugiego wspinacza z góry.

3. Drugi wspinacz pokonuje trasę pierwszego wyciągu, korzystając z asekuracji zapewnionej przez pierwszego, który znajduje się na górnym stanowisku.

4. Po dołączeniu do pierwszej osoby, druga również zabezpiecza się przy pomocy autoasekuracji.

5. Tym samym pierwszy wyciąg zostaje zakończony i cały proces jest gotowy do rozpoczęcia się od nowa dla kolejnego, aż do zrealizowania całej drogi.

Wspinać się wielowyciągowo mogą osoby, które są doświadczone, gdyż wymaga to pewnych umiejętności technicznych. Ważne jest przede wszystkim, aby znać techniki własnej asekuracji i innych oraz zjazdów. To także ciekawy sport dla osób, które szukają wyzwań i chcą sprawdzić swoje umiejętności. Wspinać się w ten sposób mogą również ci, którzy chcą spędzać w nietypowy sposób czas z partnerem. Wielowyciągowa wspinaczka to aktywność oparta na współpracy i zaufaniu, dlatego jest świetną drogą do budowania relacji.

Wspinacze w w odzieży wspinaczkowej uprawiający wspinaczkę wielowyciągową z plecakami wspinaczkowymi

Jaki sprzęt wspinaczkowy będzie niezbędny?

Przygotowanie do uprawiania wspinaczki wielowyciągowej wymaga zwrócenia uwagi na dobór odpowiedniego sprzętu. Jest on niezbędny, by bezpiecznie oraz efektywnie pokonywać trasy. Oto krótki poradnik sprzętowy:

– Lina wspinaczkowa – może być pojedyncza, dostępna w wariantach 60 m, 70 m lub 80 m. Idealna do prostych tras, gdzie droga wiedzie w górę bez przeszkód. Połówkowa z kolei składa się z dwóch cieńszych lin o długości 50 m lub 60 m każda. Jest polecana w przypadku dłuższych zjazdów.

Buty wspinaczkowe – powinny być komfortowe, a do tego dość luźne, by bez problemu wytrzymać w nich parę godzin. Niekiedy jednak będą konieczne ściślej dopasowane buty – wtedy warto rozważyć zabranie dwóch par.

Uprząż wspinaczkowa – powinna być lekka i wygodna do noszenia. Zalecana jest taka, która ma kilka punktów zaczepienia i szerokie pasy udowe.

– Ekspresy – ich liczba zależy od długości wyciągu. Dla tych do 30 m wystarczy 12-13, natomiast dla dłuższych lepiej zabrać 14-15.

– Przyrząd asekuracyjny – dwufunkcyjne będą idealne do wspinaczki, umożliwiając wygodne asekurowanie z góry i przygotowanie do kolejnego wyciągu. Lekkie modele są zalecane dla częstych wspinaczek.

– Karabinki zakręcane – standardowo zabiera się trzy – jeden typu HMS do przyrządu asekuracyjnego i dwa mniejsze do innych czynności. Lżejsze modele pozwolą Ci ograniczyć wagę ekwipunku.

– Repsznury, taśmy i karabinki – niezbędne będą dwa repsznury o grubości 5-6 mm do zjazdów, dwie taśmy stanowiskowe o długości 120 cm oraz karabinki do budowania stanowisk.

Magnezja – pomaga utrzymać suchość dłoni, co zwiększa możliwości chwytne. Sprawdzi się szczególnie przy śliskich drogach lub mocno pocących się rękach.

Kask – obowiązkowe wyposażenie do wspinaczki skalnej. W terenie skałkowym istnieje ryzyko uderzenia w głowę kamieniem spadającym z góry lub sprzętem innych osób. Warto tutaj zwracać uwagę na wygodę oraz to, czy zmieści się pod nim czapka.

Kobieta w kasku i odzieży wspinaczkowej uprawiająca wspinaczkę wielowyciągową wspinając się na skałę

Jaka odzież na wielowyciągową wspinaczkę?

Planując wspinaczkę, warto zaopatrzyć się też w odpowiednią odzież wspinaczkową. Niezbędne będą buty podejściowe o wysokości poniżej kostki. Dobrze, jeśli będą dość sztywne. Sprawdzą się na trudnym terenie turystycznym, ale też na łatwych do wspinania się wyciągach. Do tego niezbędna będzie także kurtka przeciwdeszczowa z membraną, puchowa lub primaloft. Ta druga będzie odpowiednia szczególnie w zimowe dni podczas wspinania się wielowyciągowego.

Do tego typu wspinania sprawdzi się także bielizna termoaktywna oraz spodnie wspinaczkowe z mocniejszego materiału z profilowanymi kolanami. Muszą być wytrzymałe na otarcia. Wybierając się w chłodniejsze rejony, możesz założyć spodnie softshellowe, które ochronią Cię przed wiatrem.

Jak się przygotować do wspinaczki wielowyciągowej?

Zanim zaczniesz wspinać się na dużej ścianie musisz dobrze się do tego przygotować. Rozważ kurs wspinaczki wielowyciągowej lub lekcje jeden na jeden z instruktorem. Nauczysz się dzięki temu zarządzania liną, zakładania stanowisk oraz pracy zespołowej. W międzyczasie warto zadbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Wspinanie się na skałkach może potrwać wiele godzin, dlatego ważna jest wytrzymałość.

Zanim przystąpisz do wspinaczki wielowyciągowej, spędź czas na doskonaleniu swoich umiejętności na przykład na ściance wspinaczkowej lub jednodniowych trasach. Pamiętaj też o doborze partnera – wspinaj się z kimś, kto ma doświadczenie i umiejętności. Powinna to być osoba, przy której podczas wykonywania operacji sprzętowych będziesz czuć się bezpiecznie i komfortowo. 

Mężczyzna w kasku wspinaczkowym wyciągający kurtkę z plecaka wspinaczkowego będąc przypiętym do skały za pomocą liny

Co włożyć do plecaka na wspinanie wielowyciągowe?

Na krótkich drogach wielowyciągowych można zrezygnować z plecaka. Butelkę z wodą wówczas wystarczy przyczepić do uprzęży, a prowiant włożyć do kieszeni. Jeśli wielowyciągówka będzie dłuższa lub masz obawy co do pogody, w takiej sytuacji na pewno warto wziąć plecak. Wystarczy do tego lekki model, czyli poniżej 500 gramów i pojemności około 20-30 litrów. Co do niego włożyć?

Czołówka – powinna mieć moc 100 lumenów, jest to minimum. Przyda się w nocy, jeśli będziesz poszukiwać węzła lub podejścia.

– Topo – jeśli nie znasz drogi na pamięć, musisz mieć ze sobą fototopo, czyli rozrysowaną linię drogi, zdjęcie ściany lub schemat – najlepiej w dwóch kopiach dla prowadzącego i asekuranta.

– Prowiant – mogą to być suszone owoce lub orzechy.

Wiesz już, jak przygotować się do wspinania wielowyciągowego. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą Ci bezpiecznie spróbować swoich sił w tym ciekawym sporcie!

Przeczytaj także:

Kobieta w kasku wspinaczkowym wspinająca się po skale z użyciem liny wspinaczkowej

Rodzaje wspinaczek – wspinaczka górska, skałkowa i sportowa

Wspinaczka to rodzaj sportowej aktywności. Jakie są rodzaje wspinaczki? Dla kogo wspinaczka górska, sportowa, skałkowa lub bouldering?

osoby w odzieży i kaskach wspinaczkowych wędrujący po szczytach gór z uprzężami

Wspinaczka wysokogórska ⛰️ Jak rozpocząć przygodę?

Wspinaczka wysokogórska ➡️ dowiedz się wszystkiego na temat tego sportu ➡️ sprawdź informacje, niezbędny sprzęt i warunki wspinania się

Osoba w uprzęży wspinaczkowej uprawiająca drytooling na suchej skale w zimie

Drytooling – zimowa wspinaczka w rakach. Jaki sprzęt do drytoolingu?

Drytooling to rodzaj wspinaczki zimowej. W tej dyscyplinie sportowej wykorzystuje się raki i czekan na skałach! Sprawdź, jak wspinać się w drytoolingu

Kobieta w kasku wspinaczkowym wbijająca czekan w lód podczas wspinaczki lodowej

Wspinaczka lodowa – czym jest i jak się do niej przygotować?

Wspinaczka lodowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Czym dokładnie jest i jak zacząć się wspinać po lodzie? Oto wskazówki.

kobieta w butach wspinaczkowych przypięta do uprzęży uprawiająca wspinaczkę skałkową

Wspinaczka skałkowa - dla kogo ⛰️ jak zacząć się wspinać?

Sprawdź, dla kogo dobrym pomysłem będzie wspinaczka skałkowa ⛰️ Zobacz, jak zacząć się wspinać ???? Przeczytaj nasz artykuł