Yin joga – co to jest? Filozofia i założenia
Yin joga to jedna z nowszych form jogi. Zrodziła się w latach 70. ubiegłego wieku z inicjatywy nauczyciela jogi i mistrza sztuk walki, Paulie Zinka. Yin joga uchodzi za najłagodniejszą wersję jogi, zwie się ją także „akupunkturą bez igieł”. Łączy w sobie Hatha Jogę, inspirację Kung Fu oraz pierwiastki medycyny chińskiej. Jest bardzo spokojnym wariantem jogi, skupiającym się na wywieraniu długotrwałego ucisku na tkanki podczas pozostawania w bezruchu.
Yin joga wywodzi się z chińskiej filozofii Tao. Według niej wszystko, co nas otacza, dzieli się na dwie energie: yin i yang. Cechują się one przeciwstawnymi atrybutami, jednak jedna uzupełnia drugą, obie się też w sobie zawierają. By możliwe było zachowanie harmonii, oba te pierwiastki powinny być w równowadze. Długo utrzymujący się nadmiar lub niedobór określonej energii może negatywnie wpływać na człowieka.
Koncepcja filozofii Tao odzwierciedla się także w budowie anatomicznej człowieka. Tkanki yang to mięśnie, krew i skóra, czyli elastyczność, ciepło i ruch. Z kolei tkanki yin to kości, stawy, ścięgna i więzadła, czyli powięź, oznaczające plastyczność, chłód i statyczność. Joga yin wykorzystuje jedynie siłę grawitacji oraz ciężar ciała, skupia się głównie na biodrach, dolnym odcinku kręgosłupa i miednicy. Trening tkanek yin ma za zadanie zachowanie równowagi tych przeciwnych sił, by ciało mogło trwać w zdrowiu i harmonii. Joga powięziowa integralnie wspiera rozwój całego ciała i stanowi nieodłączną część energii yang.