Kobiety w odzieży sportowej ćwiczące yin jogę na macie

Yin yoga, czyli praktyka jogi powięziowej – jak praktykować yin jogę i pracować nad elastycznością?

Yin joga to praktyka, pozwala zwiększyć elastyczność mięśni, ścięgien i powięzi. Sprawdź, jaki wpływ ma na ciało i umysł ta praktyka jogi.

Joga to specyficzna aktywność fizyczna, która głęboko powiązana jest z filozofią życia. Bez wątpienia ma niesamowity wpływ nie tylko na ciało, ale również umysł człowieka. Przez wieki powstało wiele form jogi, które praktykowane do dziś niosą ludziom swoje dobroczynne działanie. Sprawdź, czym jest yin joga zwana jogą powięziową, jak wpływa na człowieka i poznaj wskazówki yin jogi dla początkujących.

Yin joga – co to jest? Filozofia i założenia

Yin joga to jedna z nowszych form jogi. Zrodziła się w latach 70. ubiegłego wieku z inicjatywy nauczyciela jogi i mistrza sztuk walki, Paulie Zinka. Yin joga uchodzi za najłagodniejszą wersję jogi, zwie się ją także „akupunkturą bez igieł”. Łączy w sobie Hatha Jogę, inspirację Kung Fu oraz pierwiastki medycyny chińskiej. Jest bardzo spokojnym wariantem jogi, skupiającym się na wywieraniu długotrwałego ucisku na tkanki podczas pozostawania w bezruchu.

Yin joga wywodzi się z chińskiej filozofii Tao. Według niej wszystko, co nas otacza, dzieli się na dwie energie: yin i yang. Cechują się one przeciwstawnymi atrybutami, jednak jedna uzupełnia drugą, obie się też w sobie zawierają. By możliwe było zachowanie harmonii, oba te pierwiastki powinny być w równowadze. Długo utrzymujący się nadmiar lub niedobór określonej energii może negatywnie wpływać na człowieka.

Koncepcja filozofii Tao odzwierciedla się także w budowie anatomicznej człowieka. Tkanki yang to mięśnie, krew i skóra, czyli elastyczność, ciepło i ruch. Z kolei tkanki yin to kości, stawy, ścięgna i więzadła, czyli powięź, oznaczające plastyczność, chłód i statyczność. Joga yin wykorzystuje jedynie siłę grawitacji oraz ciężar ciała, skupia się głównie na biodrach, dolnym odcinku kręgosłupa i miednicy. Trening tkanek yin ma za zadanie zachowanie równowagi tych przeciwnych sił, by ciało mogło trwać w zdrowiu i harmonii. Joga powięziowa integralnie wspiera rozwój całego ciała i stanowi nieodłączną część energii yang.

Mężczyzna pomagający kobiecie poprawnie wykonać asan

Praktyka yin jogi – efekty. Jak wpływa na ciało i umysł?

Czego można się spodziewać, decydując się na praktykowanie yin jogi? Jakie korzyści dla ciała i umysłu niesie?

– Zwiększenie mobilności ciała poprzez wywieranie wpływu na tkankę łączną.
– Zwiększenie zakresu ruchu w stawach, a także ich stabilności.
– Poprawia funkcjonowanie organów wewnętrznych i odbudowę kości.
– Usprawnione działanie układu odpornościowego.
– Gwarantuje zachowanie równowagi pomiędzy siłą a elastycznością oraz zapewnia stabilność.
– Właściwe natlenienie tkanek poprzez skupienie się na oddechu.

Yin yoga to także świetny sposób na osiągnięcie wewnętrznej równowagi poprzez medytację. Sesja yin jogi wpływa na poziomie energetycznym na meridiany, czyli drogi, po których porusza się energia w naszym ciele. Pozwala je oczyścić i odblokować, przez co jesteśmy bardziej odprężeni, zrelaksowani, nasza głowa jest wolna od negatywnych myśli, a stres łatwo jest zredukować.

Dla kogo jest yin joga? Tak naprawdę dla każdego, kto chce rozwijać swoje ciało harmonijnie, wpływać na jego siłę i elastyczność. Sprawdzi się także u osób, szukających w jodze spokoju, wyciszenia i zrelaksowania się. Może ją uprawiać zarówno początkujący, jak i zaawansowany amator jogi.

Mężczyzna ćwiczący jogę w plenerze

Jak praktykować yin jogę? Asany

Yin yoga wyróżnia około 36 asan, które pozwalają pracować z powięzią i odpowiednią ją rozluźniać. Każda asana polega na tym, by utrzymać pozycję pasywną przez jak najdłuższy czas. Zwykle pojedyncza asana trwa około 3-5 minut, jednak niektóre można utrzymywać nawet 20 minut. Co ciekawe, yin joga nie wymaga intensywnego rozgrzania ciała – na nierozgrzanych tkankach efekt elastyczności i rozciągliwości powięzi jest wyraźniejszy. Asany można wykonywać do granicy bólu, bez przekraczania jej. Wówczas zastygamy w pozycji i staramy się w niej wytrwać. Jest to czas, gdy możemy skupić się na własnym wnętrzu. 

Jak skomponować przykładową sekwencję pozycji w jodze powięziowej? Jakie asany mogą się na nią składać?

Pozycja leżącego motyla – usiądź na macie do jogi, stopy złącz ze sobą, kolana rozstaw na boki i powoli połóż się. Ta pozycja świetnie oddziałuje na miednicę.
Pozycja półszpagatu – usiądź w siadzie skrzyżnym, prawą nogę pozostaw z przodu, natomiast lewą wyciągnij do tyłu i maksymalnie wyprostuj. Łokcie możesz oprzeć o podłoże. Pozwala to na pasywne rozciąganie ciała.
Pozycja dziecka – usiądź na piętach, rozsuń kolana na szerokość bioder, pochyl się do przodu i ułóż tułów pomiędzy udami. Asana korzystnie wpływa na biodra i kręgosłup.
Pozycja psa głową w dół – ustaw stopy płasko na macie i oprzyj się dłońmi o podłoże, nie odrywając od niego pięt, głowę skieruj w dół, oddając się grawitacji. Pozycja regulująca napięcia w kręgosłupie.
Pozycja skłonu w siadzie – usiądź na macie, jedną nogę załóż na udo drugiej. Nogę pod spodem wyprostuj i pochyl tułów do przodu. Pomaga pozbyć się napięć w lędźwiach i biodrach.

Joga powięziowa – ćwiczenia powięzi, wskazówki

Zastanawiasz się, co jeszcze warto wiedzieć, przed podejściem do praktyki yin jogi? Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek.

Skup się na oddechu – kontroluj go i oddychaj świadomie, dzięki czemu jeszcze bardziej się rozluźnisz, a tkanki będą bardziej natlenione.
Ubierz się cieplej – z uwagi na brak dynamicznych ruchów i pozostawanie w statycznych pozycjach, może zrobić Ci się chłodno, postaw więc na cieplejszy strój do jogi.
Wyposaż się w pomocne akcesoria – będzie to przede wszystkim mata, ale przydadzą się również wałki, kostki do jogi i koce.
Wybierz odpowiedni czas – jeśli chcesz praktykować jogę rano, bardziej wpłyniesz na rozciąganie i rozluźnianie tkanki łącznej, podczas gdy wieczorna sesja jogi pozwoli Ci się bardziej wyciszyć.
Wsłuchuj się w swoje ciało – yin joga to sztuka odpuszczania, trwania w pozycji. Jeśli czujesz opór, ból czy mrowienie, które sprawia Ci dyskomfort, nie brnij w asanę na siłę, tylko pozostań na takim jej poziomie, na który aktualnie pozwala Ci Twoje ciało. Bądź dla siebie wyrozumiały.

Yin joga to spokojna, statyczna wersja jogi, która pozwala na pracę z tkankami, które w klasycznych treningach są często pomijane. Zadbaj o równowagę energii w swoim ciele i życiu – spróbuj praktyki yin yogi!

Przeczytaj także:

Sproszkowane zioła w miseczce ważny element diety jogina

Dieta jogina – joga, jedzenie i zasada Trzech Gun

Joga to prawdziwa filozofia życia, którą jogini biorą pod uwagę nawet w przypadku jedzenia. Sprawdź, jak wygląda wegetariańska dieta jogina.

Kobiety i mężczyźni w odzieży do jogi praktykujacy jogę na trawienie z użyciem klocków do jogi

Joga na otwarcie klatki piersiowej – asany na otwieranie klatki

Joga pomaga otworzyć klatkę piersiową i sprawić, że lepiej i głębiej oddychamy. Sprawdź, jakie asany otwierają klatkę.

Mężczyzna w odzieży do jogi przygotowujący się do wykonania Hamsasany pozycji łabędzia w jodze

Joga – pozycja łabędzia (Hamsasana). Jak wykonać tę sekwencję jogi?

Pozycja łabędzia, Hamsasana, to asana z jogi, która pozwala dobrze się rozciągnąć. Jak ją wykonać? O czym pamiętać przy tej pozycji jogi? Sprawdź!

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca na macie Kurmasanę pozycję żółwia w jodze

Joga – pozycja żółwia (Kurmasana). Jak ją poprawnie wykonać?

Pozycja żółwia, czyli Kurmasana, to niezwykle ciekawa asana. Dowiedz się, jak ją poprawnie wykonywać.

kobieta w legginsach do jogi wykonujaca pozycję Virabhadrasana 1wojownik 1 podczas praktyki jogi

Joga – wojownik 1 (Virabhadrasana 1). Pozycja, którą musisz poznać!

Pozycja wojownika 1 (Virabhadra 1) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych asan. Jej regularna praktyka nie tylko wzmacnia nogi. Poznaj jej korzyści.