Dzieci bawiące się w berka

Zabawa w berka, czyli ciekawa gra ruchowa dla dzieci. Poznaj jej różne warianty!

Zabawa w berka to jedna z gier, którą dzieci wprost uwielbiają. Przypomnij sobie jej zasady i poznaj inne ciekawe warianty tej zabawy ruchowej.

Berek to jedna z tych gier ruchowych, które nigdy się nie nudzą i od wieków znajdują się w czołówce ulubionych dziecięcych zabaw. Nic w tym dziwnego – bieganie, uciekanie i łapanie innych przy wtórze radosnych okrzyków i pozytywnych emocji to coś, co zawsze w ciekawy sposób urozmaici wolny czas na świeżym powietrzu. Przy okazji mamy szansę kształtować u najmłodszych koordynację ruchową, zadbać o rozwój koncentracji, sprytu i zwinności. Przypomnij sobie zasady berka i poznaj inne rodzaje berków dla dzieci.

Zabawa w berka – opis i zasady

Na czym polega zabawa w berka? Zapewne większość z nas ma w pamięci godziny spędzone na boisku z kolegami i koleżankami na wspólnej gonitwie i uciekaniu przed berkiem. Warto sobie jednak przypomnieć, jak właściwie wygląda gra, by móc jej nauczyć i urozmaicać czas dzieciakom. Oto instrukcja zabawy w berka:

w berka może grać dowolna liczba osób. Dobrze, gdyby grupa była nieco większa, wówczas frajda z zabawy jest o wiele większa,
– w klasycznej wersji gry jedna z osób zostaje wyznaczona jako berek. Ta osoba goni pozostałych uczestników i łapie ich,
złapana przez berka osoba staje się nowym berkiem i teraz to ona musi gonić resztę. Poprzedni berek również bierze udział w zabawie i ucieka razem z innymi.

Gra w berka – rodzaje

Z uwagi na zainteresowanie wśród dzieci, berek doczekał się naprawdę ogromnej liczby swoich wariantów, które pełne są różnego rodzaju modyfikacji, utrudnień bądź ułatwień dla uciekających. Poniżej przedstawiamy 5 przykładów urozmaiconych wersji berka:

berek kucany – to wersja, która ułatwia zabawę uciekającym dzieciom. Berek jest jeden, a dziecko uciekające, które chce uniknąć zostania kolejnym berkiem, musi ukucnąć, zanim zostanie dotknięte,

berek z drzewami – to zabawa odpowiednia do parku, gdzie mamy szansę znaleźć sporo drzew. Każdemu dziecku przypisuje się wówczas jedno z nich, a na hasło berka, uczestnicy muszą zmienić swoje drzewo na inne. W tym czasie berek może kogoś złapać,

berek z piłką – polega na rzucaniu w uciekających miękką piłką, kto zostanie trafiony, dołącza do gonienia,

berek ranny – polega na tym, że osoba złapana przez berka staje się nowym berkiem i goni resztę, trzymając się za miejsce ręką, w które został dotknięty przez poprzedniego,

berek fala – w tym wariancie berek łapie osoby, które później do niego dołączają i łapią pozostałych, tworząc coraz większą grupę. Wygrywa ten, kto najdłużej nie da się złapać.

Dziewczynka goniąca chłopca

Berek zamrożony – ciekawa odmiana zabawy w ganianego

To jedna z najczęściej wykorzystywanych modyfikacji zabawy w berka, która sama zyskała już wiele wariantów. Na czym polega? Złapana przez berka osoba staje w bezruchu i czeka, aż ktoś z pozostałych uczestników go odmrozi. Jak może to zrobić? Możliwości w zależności od rodzaju berka jest naprawdę wiele:

klasyczny zamrożony – by odmrozić osobę, wystarczy ją dotknąć,
berek czarodziej – tutaj w celu odmrożenia, należy przejść między nogami zamrożonego, który staje w rozkroku,
berek drzewko – trzeba przybić dwie piątki do uniesionych do góry dłoni zamrożonej osoby,
berek cukierek – złapana osoba musi położyć się na ziemi, a odmrażający musi przewrócić ją na brzuch i ponownie na plecy, czyli „odwinąć cukierek”.

Zabawa w berka to świetna propozycja dla najmłodszych, która nie tylko zagospodaruje ich czas, zapewni dawkę aktywności fizycznej w postaci biegania, ale także pozwoli spożytkować nadmiar energii i zintegrować się z grupą. Nie wymaga specjalnych umiejętności, dlatego świetnie sprawdzi się niemal w każdym przypadku.

Przeczytaj także:

Dzieci bawiące się w kabaddi

Kabaddi – co to za gra? Na czym polega ten nietypowy berek?

Kabaddi to sport narodowy Bangladeszu i kilku indyjskich stanów. Na czym polega ta gra? Co musi robić zawodnik? Oto wszystko o meczu kabaddi.

Rodzina grająca w palanta

Gra w palanta – poznaj zasady gry

Zastanawiasz się, na czym polega gra w palanta? Sprawdź, co będzie Ci potrzebne do rozgrywki w palanta i jakie zasady rządzą tą grą!

Ręka przesuwająca krążek po stołowym boisku od shuffleboard

Shuffleboard – co to za gra? Jakie są zasady?

Zastanawiasz się, jakie są zasady gry w shuffleboard? Na czym polega rywalizacja? Sprawdź, co warto wiedzieć o tej zabawie.

Osoby ćwiczące przeciąganie liny

Przeciąganie liny – zabawa i gra zespołowa dla dzieci i dorosłych

Przeciąganie liny to zabawa dla dzieci i dorosłych. Ta gra obecna była nawet na olimpiadzie! Sprawdź, jakich umiejętności potrzeba do tej dyscypliny.

Dziewczynka w stroju sportowym trzymająca w górze rakietkę chcąc odbić lotkę podczas gry w kometkę

Gra w kometkę – zasady. Czym się różni od badmintona?

Gra w kometkę to popularny sport rekreacyjny. Czy zasady gry w badmintona i kometkę są takie same? Jak rozgrywać mecz w kometkę?