Pies biegnący z zabawką w pysku

Zabawki dla psów małych i dużych – jakie wybrać?

Czworonogi kochają wytrzymałe gryzaki, szarpaki, piłki oraz pluszaki. Jakie zabawki interaktywne wybrać dla pupila? Sprawdź najlepsze zabawki dla psa!

Zabawki stanowią bardzo ważny element życia każdego psa. Nasze czworonogi kochają się bawić i nietrudno zauważyć, jak ogromną radość im to sprawia. Warto jednak wiedzieć, że zabawki mogą pełnić różne funkcje. Nie służą one jedynie rozrywce, ale także edukacji i zaspokajaniu psich potrzeb. Jakie rozróżniamy rodzaje zabawek i które z nich zasługują na szczególną uwagę? O tym przeczytacie w naszym artykule!

Najlepsze zabawki dla psa na dwór – które warto sprawdzić?

Czworonogi kochają zabawę na świeżym powietrzu. Wyjście z psem na dwór to znakomita okazja, aby zapewnić mu ruch, który pozytywnie wpływa na jego zdrowie i samopoczucie. Dobrze dobrane do zabawy na zewnątrz akcesoria nie tylko urozmaicają wspólne chwile, ale także wspomagają rozwój fizyczny i umysłowy psa. Które zabawki dla psa sprawdzą się szczególnie dobrze podczas zabawy na świeżym powietrzu?

1. Piłka. Różnego rodzaju piłeczki to chyba najbardziej uwielbiany przez psy rodzaj zabawek. Na rynku można znaleźć ich przeróżne modele – od plastikowych aż po piankowe, które nie toną w wodzie. Część jest również wyposażona w piszczałkę, która dodatkowo zachęca czworonogi do zabawy. Na potrzeby wspólnego spędzania czasu na zewnątrz warto także zainwestować w wyrzutnie, które wyrzucają piłki na duże odległości.

2. Piłka na sznurku. To ciekawa alternatywa dla klasycznej piłeczki. Taka piłka to świetna zabawka do przeciągania, które jest przecież tak bardzo uwielbiana przez psy. W tym przypadku gumowa piłka jest przymocowana do końca liny, co pozwala rzucać ją na dużą odległość. To świetne narzędzie do nauki aportowania oraz bezpiecznego przeciągania liny z psiakiem.

3. Aport. To również jedna z najbardziej popularnych zabawek dla psów, która służy do rzucania. Aporty mogą być wykonane z różnych materiałów: drewna, gumy czy tworzywa sztucznego. Ich rozmiar należy dopasować do wielkości psa, aby uniknąć ryzyka połknięcia. Taka zabawka gumowa rozwija w psiaku umiejętność przynoszenia przedmiotów. Doskonale sprawdzi się u czworonogów, które mają bardzo dużą potrzebę ruchu.

4. Frisbee. Ten rodzaj zabawki to już prawdziwa legenda. Służy ona do rzucania, co sprawia dużo radości zarówno psu, jak i właścicielowi. Dysk frisbee jest wykonany zwykle z gumy lub z plastiku. Można nim rzucać na duże odległości, co pozwala psu na rozładowanie energii i trenowanie szybkości. Trzeba jednak wiedzieć, że nie sprawdzi się on w przypadku starszych psów oraz pupili z problemami zdrowotnymi, gdyż wymaga dobrej kondycji.

Kobieta rzucająca psu piłeczkę

Zabawki treningowe dla psa – czym są i jakie wybrać?

Zabawki treningowe to typ, który można wykorzystać zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Akcesoria te zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wzmacniać relację pomiędzy opiekunem a psem. Rozwijają one zarówno fizyczne, jak i umysłowe umiejętności psa. Dzięki ich wykorzystaniu można nauczyć czworonoga podstawowych komend, budując w ten sposób jego pewność siebie. Które zabawki zaliczamy do tej kategorii?

1. Szarpak do przeciągania. Sznury oraz liny to znakomite gadżety treningowe dla psiaków. Rozwijają one siłę mięśni czworonoga oraz uczą kontroli emocji podczas wspólnej zabawy. W ramach wspólnego szaleństwa możemy nauczyć psa komendy „puść” oraz starać się wzmocnić jego skupienie na poleceniach. Warto jednak pamiętać, że w przypadku szczeniąt należy postawić na bardziej miękkie zabawki, aby nie obciążyć ich rosnących ząbków i dziąseł.

2. Tory przeszkód. To doskonałe akcesoria, które stymulują aktywność psa. Wśród nich można wymienić tunele, obręcze czy płotki. Dla czworonoga to świetne połączenie wysiłku fizycznego oraz psychicznego. Taki trening rozwija szybkość, zręczność oraz umiejętność skupiania się na poleceniach. Buduje on również zaufanie do właściciela oraz wzmacnia obopólną więź.

Kiedy zabawki treningowe dla psa?

Temat zabawek treningowych wymaga pewnego rozwinięcia. Tak jak już wspomnieliśmy, są one bardzo pomocne w rozwijaniu psa. Trzeba jednak wiedzieć, że ich użycie wymaga odpowiedniego podejścia i dobrego przemyślenia. Należy uwzględnić między innymi takie czynniki jak wiek, poziom energii oraz indywidualne potrzeby psa. Są sytuacje, kiedy takie zabawki sprawdzą się świetnie, ale są też takie, kiedy lepiej ich unikać. O jakich przypadkach mówimy?

Pies leżący na legowisku z zabawką w pysku

Kiedy zabawki treningowe dla psa to dobry pomysł?

1. Nauka podstawowych komend. Zabawki treningowe to nieocenione wsparcie, kiedy zależy nam na nauczeniu psa komend. Warto je zastosować w momencie, kiedy nasz pupil jest już gotowy na naukę takich poleceń jak „aport”, „przynieś” czy „puść”. Dzięki atrakcyjności akcesoriów trening staje się ciekawszy i tym samym bardziej motywujący dla psa.

2. Rozładowanie nadmiaru energii. Dla psów pełnych energii zabawki treningowe to znakomity sposób na jej spożytkowanie. Akcesoria takie jak na przykład aporty, frisbee czy tory przeszkód pozwalają psu na intensywną aktywność fizyczną. Pomaga mu to w rozładowaniu emocji i zapobiega nudzie. Warto jednak dopasować intensywność zabawy do poziomu kondycji psa, aby nie doprowadzić do przemęczenia.

3. Praca nad koncentracją i cierpliwością. W tym przypadku mowa konkretnie o zabawkach edukacyjnych i łamigłówkach. To genialne narzędzia do poprawy koncentracji i cierpliwości u naszego czworonożnego przyjaciela. Dzieje się tak, ponieważ rozwiązywanie problemów wymaga uwagi i skupienia. Taka zabawka może stanowić urozmaicenie od codziennych ćwiczeń, aby przerwać nieco rutynę.

4. Trening do uprawiania psich sportów. Akcesoria takie jak tunele, płotki i obręcze są bardzo użyteczne, jeżeli naszym celem jest przygotowanie czworonoga do startu w zawodach. Dzięki nim możemy pracować nad zwinnością oraz pewnością siebie. Trening trzeba jednak dostosować do aktualnych możliwości psa, a wręcz odpuścić, kiedy zmaga się on z jakimiś problemami zdrowotnymi.

Kiedy lepiej unikać zabawek treningowych?

1. Okres intensywnego wzrostu szczeniąt. Z angażowaniem w zabawki treningowe warto wstrzymywać się w przypadku szczeniąt. Mają one dosyć delikatne stawy i zęby, dlatego wskazane jest unikanie nadmiernie aktywnych zabaw, które mogą obciążać układ ruchu. Na ten moment zabawki do przeciągania, aportowania czy skakania mogą być zbyt wymagające, więc powinny być stosowane w ograniczonym zakresie.

2. Psy starsze oraz z problemami zdrowotnymi. Wiekowe psy na ogół mierzą się z wieloma problemami zdrowotnymi. Często dotyczą one stawów lub serca, co sprawia, że mogą nie tolerować intensywnej aktywności fizycznej. Zabawki treningowe mogą być dla nich zbyt wymagające i prowadzić do pogłębienia problemów ze zdrowiem. W ich przypadku lepszym rozwiązaniem będą na przykład łamigłówki.

3. Psy nadmiernie pobudzone. Istnieją również psy, które dosyć łatwo się ekscytują i mierzą z problemem nadmiaru energii. W ich przypadku zabawki treningowe mogą jeszcze dodatkowo zwiększyć ich nadpobudliwość. W takim przypadku lepszym wyborem będą zabawki wyciszające – maty węchowe lub gumowe akcesoria do żucia, które pomogą czworonogowi się uspokoić.

4. Psy agresywne oraz nadmiernie dominujące. Warto także zwrócić uwagę na psy agresywne oraz o dominującym charakterze. W ich przypadku zabawki treningowe mogą pobudzać instynkty rywalizacyjne i niszczycielskie zapędy. Jeżeli nasz pies zalicza się do tej grupy, lepiej unikać zabaw typu „przeciąganie liny”, aby nie wzmacniać zachowań, w których czworonóg może stracić nad sobą panowanie.

Zabawki wyciszające dla psa – dlaczego są ważne?

Specyficznym rodzajem bezpiecznych zabawek dla psa są zabawki wyciszające. Pełnią one bardzo ważną funkcję, ponieważ pomagają czworonogowi w rozładowaniu stresu, uspokojeniu emocji oraz utrzymaniu równowagi psychicznej. Szczególnie są one przydatne w przypadku nadmiernie energicznych psów oraz takich, które mają problemy z wyciszeniem się.

Głównym zadaniem takich zabawek jest redukcja stresu i lęku. Musimy pamiętać, że psy podobnie jak ludzie również mogą odczuwać niepokój. Tego typu akcesoria pomagają zająć uwagę psa i stopniowo rozładować napięcie. Z tego powodu warto stawiać na zabawki polegające na żuciu i lizaniu. Takie działanie stymuluje produkcję endorfin i działa relaksująco na układ nerwowy psa.

Zabawki wyciszające sprawdzają się znakomicie także, gdy trzeba zająć psa podczas nieobecności opiekuna. Niektóre psiaki mają w takich momentach problem z lękiem separacyjnym. Różnego rodzaju angażujące zabawki zajmują mu czas, a także zmniejszają dyskomfort związany z samotnością. Sprawia to, że pies nie przeżywa tak bardzo braku obecności właściciela.

Pies z frissbee w pysku

Rodzaje zabawek wyciszających, które warto mieć

Odwiedzając sklep z akcesoriami dla psów, można zauważyć, że wybór zabawek wyciszających jest naprawdę duży. Warto poświęcić mu chwilę czasu, aby trafnie dobrać zabawkę do potrzeb swojego pupila, aby mógł się on uspokoić i rozładować nadmiar energii. Odpowiednie zabawki angażują zarówno zmysły, jak i zdolności poznawcze psa. Na które produkty warto zwrócić uwagę?

1. Mata węchowa. Ta zabawka interaktywna to świetny sposób na wyciszenie psa za pomocą stymulacji węchu. Posiada ona małe kieszonki oraz liczne paski materiału, pod którymi ukrywa się smakołyki. Psiak musi intensywnie pracować węchem, aby je znaleźć. Taka intensywna sesja węszenia może bardzo skutecznie rozładować nadmiar energii. Maty węchowe dostępne są w różnych stopniach trudności, co pozwala dopasować je do poziomu zaawansowania pupila.

2. Zabawki do wylizywania. Sklepy oferują także kilka rodzajów akcesoriów do lizania. Sprawdzą się one znakomicie w przypadku czworonogów, które mają dużą potrzebę lizania i gryzienia. Są one puste w środku, co pozwala włożyć do nich mokrą karmę lub smaczki, które pies musi stopniowo wyjadać. Wylizywanie i żucie to czynności, które pomogą naszemu pupilowi się zrelaksować.

3. Łamigłówki. Ten rodzaj zabawek bardzo pobudza kreatywność zwierzaków. Akcesoria interaktywne bardzo często są wyposażone w przesuwane klapki, szufladki lub obrotowe elementy. Stanowią one spore wyzwanie intelektualne i są świetnym wyborem dla psów, które potrzebują czegoś więcej niż gryzienie i lizanie. W różnych zakamarkach można ukryć przysmaki, które dodatkowo zmotywują czworonoga do myślenia.

4. Gryzaki. To prawdziwa klasyka wśród zabawek wyciszających. Tego typu akcesoria są dostępne w różnych kształtach i smakach, a także są stworzone z różnych materiałów – od naturalnych po syntetyczne. Żucie działa na psa antystresowo i pozwala mu skupić się na jednej czynności. Gryzak dla psa można wykorzystać w takich sytuacjach jak między innymi długa podróż lub wizyta u weterynarza.

Ile kosztuje zabawka dla psa?

Rynek zabawek dla psów jest naprawdę bogaty w produkty. Duży wybór różnorodnych modeli przekłada się również na spory przedział cenowy. Drobne zabawki można nabyć już nawet za kilka złotych. Jednak im bardziej zaawansowana zabawka, tym cena będzie większa. Niektóre rozbudowane zabawki mogą kosztować kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Z tego powodu trzeba dobrze przemyśleć, czego potrzebujemy.

Najlepsze zabawki dla psa w ofercie Decathlon!

Większość osób kojarzy Decathlon ze sklepem sportowym. To bardzo słuszne skojarzenie, ponieważ w naszym asortymencie mamy wszystko, co tylko może być potrzebne do uprawiania różnego rodzaju sportów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nasz sklep ma także sporo do zaoferowania właścicielom czworonogów. Odwiedź jeden z licznych punktów stacjonarnych i sprawdź ofertę bardzo wytrzymałych zabawek dla psa, którą przygotowaliśmy dla Twojego pupila!

Przeczytaj także:

Pies bawiący się frisbee jako początek nauki aportowania

Jak nauczyć psa aportować? Aport dummy

Nauka aportowania to rodzaj zabawy z psem, która pozwala zacieśniać więzi. Sprawdź, jak nauczyć psa aportować.

Kobieta mocująca psu szelki

Jak założyć szelki psu – instrukcja krok po kroku

Szelki to potrzebne akcesorium dla Twojego pupila. Sprawdź, jak założyć szelki dla psa i jak przyzwyczaić psa do szelek. Poznaj instrukcję krok po kroku

Kobieta mocująca psu szelki

Samodzielna tresura psa, szkolenie – jak zacząć tresować psa?

Jak zacząć tresurę psa? Jak efektywnie tresować psa, nauczyć go komend? Dowiedz się, jak zacząć szkolenie psa i zbudować silną więź z pupilem.

Mężczyzna gwiżdżący w gwizdek dla psa

Jak działa gwizdek dla psa? Jaki gwizdek na psa wybrać?

Zastanawiasz się, jak działa gwizdek dla psa? Sprawdź, jak nauczyć psa przywołania na gwizdek i ja ten gadżet sprawdzi się w tresurze?

Mężczyzna zakładający psu antyszczekacz

Czy antyszczekacz działa? Skuteczny sposób, aby uciszyć psa

Szczekający pies to duży problem. Jest jednak skuteczny sposób, aby go uciszyć. Pomysłem jest obroża antyszczekowa. Czy antyszczekacz działa?