Kobieta w stroju sportowym odbijająca piłkę grająca w pickleballa na korcie na świeżym powietrzu

Zasady gry w pickleball – co to za sport?

Pickleball to sport będący połączeniem tenisa ziemnego oraz badmintona. Jakie są najważniejsze zasady gry w pickleball? Co warto o nim wiedzieć?

Na świecie można spotkać się z właściwie niezliczoną liczbą dyscyplin sportowych i cały czas powstają następne aktywności. Niektóre z nich są naprawdę kreatywne i wielu z nas w ogóle nie pomyślałoby, że można połączyć ze sobą różne sporty. Dobrym przykładem jest pickleball. Ta ciekawa dyscyplina łączy w sobie elementy tenisa, badmintona oraz ping ponga. Brzmi ciekawie? Chcesz dowiedzieć się nieco więcej na ten temat? W takim razie zachęcamy do przeczytania naszego artykułu i wejścia w świat pickleballa!

Co to jest pickleball?

Pickleball to sport rakietowy, który jest połączeniem tenisa ziemnego, badmintona oraz ping ponga. Polega on na przebijaniu piłeczki nad siatką przy użyciu kompozytowych rakietek. W Polsce dyscyplina ta nie cieszy się jeszcze dużą popularnością, ale zdecydowanie jest potencjał, żeby to zmienić. Pickleball można uprawiać zarówno na świeżym powietrzu, jak i pod dachem.

Obserwując mecz pickleballa, bardzo łatwo można zauważyć podobieństwa do tenisa. I rzeczywiście sama formuła jest dosyć podobna. Różnice są jednak ukryte w proporcjach. Boisko do pickleball jest prawie trzy razy mniejsze od kortu tenisowego. Oprócz tego o wiele mniejsza jest także prędkość, z którą porusza się piłka. Przekłada się to na mniejszą intensywność gry, co sprawia, że jest to sport odpowiedni dla każdego, niezależnie od wieku.

Grupa ludzi w strojach sportowych grająca w pickleballa na korcie zgodnie z zasadami pickleballa

Pickleball – krótka historia dyscypliny

Historia tego ciekawego sportu sięga 1965 roku. Wtedy to w położonej niedaleko amerykańskiego Seattle miejscowości Bainbridge trzech znajomych opracowało zasady gry. Za twórców pickleballa uważa się Joela Pritcharda, Billa Bella oraz Barneya McCalluma. Według informacji, które można znaleźć, wspólnie wymyślili oni tę grę dla swoich dzieci, które były znudzone powszechnie dostępnymi aktywnościami. Ta niewinna zabawa urosła do rangi sportu z oficjalnymi zasadami, który z USA i Kanady coraz chętniej przenosi się także na inne kontynenty.

Skąd wzięła się nazwa pickleball?

Bardzo ciekawą kwestią jest również samo pochodzenie nazwy „pickleball”. Jedna z teorii mówi, że może mieć ona coś wspólnego z wioślarstwem. Co dokładnie? W dyscyplinie tej funkcjonuje termin „pickle boat”, który odnosi się do załogi składającej się z wioślarzy, którzy nie znaleźli miejsca w innych ekipach. Joel Pritchard, jeden z twórców pickleball był wioślarzem. Teoria ta mówi, że jego żona podczas wymyślania nazwy dla nowego sportu, zaproponowała właśnie tę nazwę, nawiązując do wioślarskiego „pickle boat”. Nawiązywało to do faktu, że drużyny w pickleball również składały się z zawodników o różnych umiejętnościach.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to tylko niepotwierdzona teoria. Brakuje oficjalnie potwierdzonych informacji na temat pochodzenia tej nazwy. Musimy więc opierać się na domysłach. Druga teoria mówi o tym, że nazwa ta ma związek z pieskiem jednego z twórców gry. Podobno lubił on zabierać piłkę graczom, a że miał na imię „Pickle”, grę nazwano na jego cześć.

Zasady gry w pickleball

Czas przejść do omówienia najważniejszych zasad gry w pickleball. Są one dosyć proste, jednak warto bardziej szczegółowo omówić kilka kwestii. Na początek przyjrzymy się aspektom technicznym samego pola gry. Następnie przejdziemy przez elementy serwowania oraz punktacji. Te informacje powinny wystarczyć, aby zrozumieć samo sedno tego sportu.

Pickleball – wymiary boiska

Na początek poświęćmy kilka słów samemu polu gry. Pickleball jest uprawiany na korcie, jednak nie musi być to profesjonalny kort. Z łatwością można go wytyczyć osobiście na asfaltowym boisku lub nawet przydomowym podjeździe. Oficjalne zasady gry mówią, że musi mieć on 13,40 metra długości oraz 6,10 metra szerokości.

Na środku znajduje się siatka. Musi być ona zawieszona w odległości 6,70 metrów od linii końcowej. Linia znajdująca się dokładnie 2,13 metra od siatki wyznacza tak zwaną „strefę bez woleja”. Jest to obszar, w którym zakazane jest uderzanie piłki z powietrza. Środek kortu jest przedzielony linią znajdującą się w odległości 3,05 metra od linii bocznych. Wyznacza ona pola serwisowe.

Mężczyzna w stroju sportowym odbijający piłkę grając według zasad pickleballa na korcie na świeżym powietrzu

Jak serwować w pickleballu? Zasady serwisu

W przypadku tego sportu serwis odbywa się „z dołu”. Piłka musi być uderzona rakietką jeszcze w momencie, kiedy znajduje się poniżej pasa zawodnika. Zasada serwisu jest identyczna, jak w przypadku tenisa – odbywa się on po skosie zza linii końcowej.

Pierwszy serwis w secie ma miejsce zawsze z prawej strony kortu. W przypadku pickleballa obowiązuje jednak „zasada dwóch kozłów”. Mówi ona o tym, że piłka musi odbić się od podłoża po serwisie po raz pierwszy, a następnie po returnie po raz drugi. Oznacza to, że uderzenia wolejem bezpośrednio po serwisie są zakazane. Po drugim koźle można już jednak śmiało grać z wykorzystaniem wolejów.

11 punktów do wygranej, czyli jak liczymy punkty w pickleballu?

Teraz kilka słów na temat liczenia i podawania punktów. Trzeba zdawać sobie sprawę, że różni się on w zależności od tego, czy mamy do czynienia z grą deblową, czy singlową. Główna zasada jest jednak taka, że set rozgrywany jest do 11 punktów. Do jego wygrania potrzebna jest jednak przewaga dwóch (podobnie jak w tenisie).

Jako że debel jest raczej formą bardziej powszechną w tym sporcie, zaczniemy od zasad dotyczących właśnie jego. Poniższe podpunkty pomogą w zrozumieniu ogólnego schematu.

Punkty w meczach deblowych:

– najważniejszą zasadą w deblu jest to, że punkty może zdobywać tylko drużyna serwująca. Zadaniem ekipy broniącej jest doprowadzić do utraty serwisu;
– po wygranym punkcie drużyna serwująca stosuje zagranie z lewego pola na prawe;
– zawodnik serwujący serwuje do momentu, aż jego drużyna nie przegra punktu. Jeśli piłka zostanie przegrana, rolę serwującego przejmuje kolega z ekipy. Dopiero w momencie, kiedy on przegra punkt, cała drużyna traci podanie na rzecz przeciwnika;
– pierwszym serwującym jest zawodnik stojący po prawej stronie kortu.

Punkty w meczach singlowych:

– zasady w meczach singlowych są prawie identyczne jak w deblowych. Jedyną różnicą jest brak drugiego serwującego;
– w momencie, kiedy wynik meczu jest parzysty, serwuje się z prawego pola serwisowego na lewe i na odwrót, jeżeli jest nieparzysty;
– strona serwowania jest uzależniona od wyniku serwującego, a nie jego przeciwnika.

Zasady podawania wyniku:

– w przypadku meczu deblowego wynik podaje się za pomocą trzech cyfr w formacie: MY-WY-KTO. Oznacza to kolejno: wynik serwujących, wynik odbierających oraz numer serwującego gracza.
– w meczu singlowym format wyniku wygląda: JA-TY, czyli wynik serwującego oraz wynik odbierającego.

Rakietki i piłka do pickleballa leżące na korcie

Jaki sprzęt potrzebny jest do grania w pickleball?

Do rozpoczęcia swojej przygody z pickleballem potrzebne jest zgromadzenie podstawowego sprzętu. Jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy nie gramy w miejscu do tego dostosowanym (gdzie jest kort i wypożyczalnia sprzętu), a sami tworzymy pole i organizujemy niezbędne akcesoria. Co trzeba będzie zakupić w takim przypadku? Oto lista podstawowego sprzętu:

1. Rakietki. To zdecydowanie najważniejszy element, w który powinniśmy zainwestować. Rakieta przeznaczona do tej gry jest większa od tej do ping ponga, ale jednocześnie mniejsza od tenisowej. Zwykle jest wykonana z połączenia takich materiałów jak drewno, grafit czy kompozyty.

2. Piłka. Piłeczki do grania w pickleball są wykonane z plastiku i mają specjalne otwory. Warto również wiedzieć, że istnieją różne rodzaje piłek – te przeznaczone do gry na zewnątrz oraz wewnątrz.

3. Siatka. Do stworzenia własnego kortu będzie potrzebna również siatka. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie może to być byle jaki model. Siatka przeznaczona do pickleball jest niższa od swojego tenisowego odpowiednika. Powinna mieć ona wysokość około 86 cm na środku oraz 91 cm na końcach. W sklepach można dostać przenośną siatkę, którą można rozłożyć w dowolnym miejscu.

Jaki ubiór będzie odpowiedni podczas gry w pickleball?

Sprzęt potrzebny do stworzenia własnego kortu zgromadzony? W takim razie można zająć się ubiorem, który warto mieć na sobie podczas gry. Pickleball to dosyć dynamiczny sport, a więc strój powinien przede wszystkim zapewniać nam pełną swobodę ruchów. Równie ważne są przyczepne buty. Jakie elementy odzieży sprawdzą się najlepiej w przypadku pickleball?

1. Odzież sportowa. Zacznijmy od samego stroju. W tej kwestii zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają dosyć dużą dowolność. Najważniejsze, aby wybrany strój był wygodny oraz nie ograniczał naszych ruchów. Najlepszym wyborem będzie połączenie koszulki sportowej z szortami. W przypadku kobiet te drugie mogą zostać zastąpione spódniczką. Ze względu na intensywność gry, obowiązkowo należy postawić na oddychające i odprowadzające pot materiały, takie jak poliester.

2. Obuwie sportowe. Następnym etapem komponowania stroju jest dobór butów. Co oczywiste – powinno być to obuwie sportowe. Ze względu na dynamikę tej aktywności musi ono zapewniać dobrą przyczepność, a także amortyzację. Z powodzeniem można tutaj używać butów przeznaczonych do gry w tenisa lub badmintona, ponieważ jest ono przystosowane do wykonywania dynamicznych ruchów bocznych.

3. Czapka lub opaska na głowę. Ten punkt można potraktować w kategoriach dodatku. Czapka znakomicie sprawdzi się podczas gry w słonecznej pogodzie na świeżym powietrzu. Model z daszkiem ochroni nas przed oślepieniem promieniami. Grając pod dachem, warto zainwestować w opaskę na głowę, który zapobiegnie dostawaniu się potu do oczu.

4. Okulary ochronne. Kolejny dodatek, ale może on nas uchronić przed bolesną kontuzją. Podczas gry w pickleball istnieje ryzyko, że szybko latająca piłka uderzy nas w oko. Dzięki zastosowaniu okularów ochronnych nie trzeba się tym specjalnie przejmować.

Zainspirował Cię pickleball? Sprawdź ofertę Decathlon!

Pickleball to sport nadal mało popularny w Polsce, ale cały czas zyskuje on nowych fanów. Jego ogromną zaletą jest niższa intensywność gry niż w tenisie, co pozwala na podejmowanie wysiłku przez osoby w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności. Nasz artykuł zachęcił Cię do zainteresowania się tą dyscypliną? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z tym, co dla fanów pickleballa przygotował Decathlon. Znajdziesz u nas wszystkie potrzebne akcesoria oraz stroje, które pozwolą Ci cieszyć się tym wyjątkowym sportem!

Przeczytaj także:

Mężczyźni grający w tenisa stołowego przed domem

Tenis stołowy – zasady gry w tenisa stołowego

Jakie są zasady gry w tenisa stołowego? Poznaj zasady tenisa stołowego, dowiedz się, jak grać, serwować, jakie znaczenie ma piłeczka i siatka.

kobieta odbijająca piłkę rakietą do padla

Padel – poznaj zasady gry tego sportu

Padel to sport, który rozgrywa się na korcie podobnie jak tenis i squash. Sprawdź zasady gry w padla i spróbuj swoich sił.

Kobieta grająca w tenisa aby spalić kalorię

Czy tenis ziemny to skuteczny sposób na spalanie kalorii?

Gra w tenisa a odchudzanie. Czy tenis ziemny to skuteczny sposób na spalanie kalorii? Zobacz, ile kalorii spalisz w trakcie 60 minut tenisa!

rodzina grająca w badmintona

Badminton dla początkujących - jak grać? PORADNIK

Gra w badmintona to świetny sposób na spędzenie czasu. Jak wyglądają zasady gry? Jak dobrać rakietę do badmintona? Oto poradnik dla początkujących!

kobiety z rakietami do badmintona w rękach ubrane w stroje do gry w badmintona

Badminton - technika. Jak odbijać i serwować lotkę?

Badminton to wymagające ćwiczenia. Poza kondycją przyda się prawidłowa technika gry. Poznaj sposoby trzymania rakiety i wyprowadzania uderzeń.