Zwrot przez rufę windsurfing – sposób dla początkujących
Zwrot przez rufę to jeden z pierwszych manewrów, których uczy się początkujący windsurfer. Jest to jeden z najważniejszych ruchów windsurfera, więc powinien być dopracowany do perfekcji. Wraz z doświadczeniem przyjdzie czas na bardziej zaawansowane metody. Na początku warto jednak opanować najprostszy sposób wykonywania tego manewru. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku:
1. Przyjęcie odpowiedniej pozycji. Sam manewr rozpoczynamy podczas fazy opadania. Aby go wykonać, należy stanąć na desce w lekkim rozkroku, a następnie przenieść ciężar ciała na tylną nogę. Dłonie powinny znajdować się w pewnej odległości od masztu windsurfingowego, przy czym przednia ręka musi być wyprostowana, a lewa nieco ugięta. Przyjęcie takiej postawy zadziała na naszą korzyść w kontekście prawidłowego wykonania manewru.
2. Pochylenie żagla. Kolejną fazą jest pochylenie pędnika w stronę dziobu oraz wybranie go tylną ręką. Na moment przed minięciem linii wiatru należy dostawić przednią stopę do tylnej. Obie stopy powinny być ustawione w kształcie litery „V”. W takim układzie pięty mają się stykać, a palce należy ustawić na zewnątrz. Przyjęcie takie postawy pomoże nam w lepszym zachowaniu równowagi.
3. Przejście na nowy hals. Podczas wykonywania manewru trzeba przez cały czas utrzymywać wychylenie żagla. Na chwilę przed zmianą halsu musi być on ustawiony prostopadle do deski. Ręce cały czas powinny pozostawać w opisanym ustawieniu. Nie można także zapominać o wybieraniu pędnika.
4. Obrót żagla. Dochodzimy do kulminacyjnej fazy całego manewru. W momencie, kiedy miniemy linię wiatru, deska musi przejść na nowy hals. Jest to moment, w którym powinniśmy przestawić stopy zgodnie z nowym kierunkiem ruchu, a następnie obrócić żagiel. Jak to zrobić? Wystarczy przesunąć przednią rękę w stronę masztu, jednocześnie rozluźniając tylną dłoń i puszczając bom. Należy pamiętać, że w tym momencie żagiel musi być ustawiony pionowo. Jeżeli o to nie zadbamy, możemy zaliczyć upadek.
5. Ponowne ustawienie rąk. Na koniec pozostaje ustawienie rąk na nowym halsie. Tuż po obróceniu żagla warto przełożyć tylną rękę na bom i ustawić ją zgodnie z nowym halsem.