Kobieta leżąca na poduszce na macie ćwicząca jogę restoratywną

Czas na relaks, czyli joga restoratywna – czym jest i jak ją praktykować?

Joga restoratywna to praktyka, która ma zrelaksować ciało i umysł, rozluźnić i pomóc w uzyskaniu spokoju. Sprawdź, na czym polega i jak ją praktykować

Codzienny bieg, stres w pracy, nieprzyjemne sytuacje, atakowanie informacjami wszystkimi kanałami, mnóstwo obowiązków i brak czasu na odpowiedni odpoczynek – wszystko to prowadzi do sytuacji, w której cały czas jesteśmy zestresowani i spięci. Czasami warto dać sobie chwilę wytchnienia i po prostu się zrelaksować. Sposobem na to jest joga restoratywna. Przekonaj się, czym właściwie jest, czym się charakteryzuje i jaki ma cel. Dowiedz się, czym różni się od yin jogi i poznaj przykładowe asany, które mogą pomóc Ci osiągnąć pełnię relaksu.

Joga restoratywna – czym jest i na czym polega? Cele i założenia

Joga to praktyka, która dla wielu kojarzy się z rozluźnieniem i rozciąganiem ciała połączonym z pewną filozofią życiową. Pomaga pozbyć się negatywnych emocji, oczyścić drogi przepływu energii i po prostu poczuć się lepiej. Jedną z wersji jogi, która za swój główny cel obiera przede wszystkim odprężenie, jest joga restoratywna. Jej fundamentem jest połączenie praktyk jogi z fizjoterapią. Jej twórczynią jest Judith Lasater, która to zmodyfikowała klasyczne asany w taki sposób, by ich wykonywanie sprzyjało pełnej relaksacji ciała i umysłu, gdyż to właśnie na tym opiera się główny fundament restoratywnej wersji jogi.

Na czym właściwie polega? Praktykowanie jej opiera się na pozycjach siedzących i leżących, w których wykorzystuje się różnego rodzaju podpory i akcesoria do jogi w celu zredukowania napięć w ciele. Przydatne będą koce, klocki do jogi, kostki, paski i maty do ćwiczeń. Nie chodzi w niej w żadnej mierze o aktywowanie mięśni, spinanie poszczególnych partii czy utrzymywanie sztywno wypracowanej pozycji – wręcz przeciwnie. Joga restoratywna skupia się na zapewnieniu ciału warunków do odpoczynku, całkowitego i głębokiego relaksu.

Ta wersja jogi jest statyczna, to znaczy po wejściu w asanę pozostaje się w niej przez dłuższy czas bez ruchu. Przekłada się to na stosunkowo małą liczbę pozycji w jednej sesji – jest ich około 4-6 w zależności od pomysłu nauczyciela.

Dla kogo się sprawdzi? Przede wszystkim dla osób, które szukają sposobu, by się wyciszyć, zwolnić tempo i dogłębnie odpocząć. Może nie spodobać się tym, którzy szukają aktywnego wysiłku sportowego i dynamiki ruchów. Przeciwwskazaniem z kolei może być nadmierna ruchliwość czy osteoporoza.

Para ćwicząca jogę na macie z poduszkami

Efekty i korzyści płynące z jogi restoratywnej

Jesteś osobą przemęczoną, będącą w ciągłym biegu, niemającą chwili na wytchnienie? W takim razie sprawdź, co joga restoratywna może Ci zaoferować. Z pewnością będziesz nimi zainteresowany:

ukojenie myśli i uspokojenie układu nerwowego – po całym dniu zadań i obowiązków, hałasu i chaosu, nasze myśli są rozbiegane a system nerwowy nadwerężony, joga pomoże go oczyścić i ukoi skołatane nerwy,

zmniejszenie bólu i napięcia w ciele – przebywanie w jednej pozycji czy nadmiar stresu potrafią skutecznie spiąć ciało. Joga restoratywna pomoże zredukować te nieprzyjemne spięcia i zredukować dolegliwości bólowe,

lepsza jakość snu – często osoby mierzące się z sytuacjami stresowymi czy zbyt przemęczone mają kłopoty z zasypianiem i utrzymaniem głębokiego snu w nocy. Ten wariant jogi jest w stanie pomóc w tej sytuacji, poprzez wprowadzanie ciała w stan głębokiego wyciszenia i zwiększenia produkcji melatoniny w naszym organizmie,

lepsze samopoczucie – gdy jesteśmy zmęczeni i spięci, trudno o dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Oddając się asanom w jodze restoratywnej mamy szanse wpłynąć na poprawę nastroju i zmienić postrzeganie tego, co dzieje się dookoła nas.

Kobieta ćwicząca jogę z paskiem na macie

Joga restoratywna, a yin joga – czy to jest to samo?

Wiele osób jest przekonanych, że restoratywna wersja jogi i yin joga to ta sama praktyka. Czy to prawda? Otóż absolutnie nie! To dwie osobne praktyki, które co prawda są do siebie bardzo zbliżone, ale koncentrują się na innych celach i w nieco inny sposób prowadzą do ich osiągnięcia.

Obie te praktyki są statyczne, do obu można wykorzystywać różnego rodzaju akcesoria, obie też pomagają w rozluźnieniu mięśni. Czym jednak się różnią? Podstawową cechą, która różni obie te praktyki, jest fakt, że yin yoga pozostawia ciało w momencie lekkiego dyskomfortu wynikającego z rozciągania. Co prawda nie ma sprawiać nam bólu – w ruchu powinniśmy zatrzymać się tuż przed jego progiem. Yin joga pracuje na poziomie powięzi i pozwala ją rozluźnić.

Jak wygląda sytuacja w przypadku jogi restoratywnej? W niej absolutnie nie powinniśmy czuć żadnego dyskomfortu ani napięcia. Jej celem jest całkowite odprężenie, zaopiekowanie się swoim ciałem, danie mu wsparcia i możliwości regeneracji. W czasie odpoczynku ciała mamy czas na medytację, która przyniesie pomoc także w mentalnym rozluźnieniu i odnalezieniu wewnętrznego spokoju.

Jak poddać się jodze restoratywnej? Przykładowe asany w sesji

Zaintrygowała Cię joga restoratywna i chcesz spróbować jej dobroczynnych efektów? Spróbuj tych kilku pozycji, które pozwolą Ci ich doświadczyć:

pozycja sarny – prawą nogę ugnij, stopę skieruj do tyłu. Lewą nogę również ugnij, a podeszwę stopy skieruj do prawego uda. Skręć ciało do lewej strony i ułóż ciało na wałku, poduszce do jogi lub kocu,
pozycja dziecka z wałkiem – siądź na piętach, kolana rozstaw na szerokość bioder, ułóż przed sobą wałek lub zwinięty kos i pochyl się tak, by tułów swobodnie na nim spoczął. Rękoma możesz objąć wałek,
leżący schwytany kąt ze wsparciem – połóż za sobą wałek lub większą poduszkę, usiądź na macie i złącz stopy ze sobą. Następnie połóż się na wsparciu, ręce rozłóż swobodnie,
pozycja trupa z wałkiem – połóż się swobodnie na macie do jogi, pod kolana i kark połóż wałek lub koc. Rozluźniaj całe ciało po kolei od czubka głowy do palców u stóp.

Joga restoratywna to świetny sposób na zapewnienie sobie dogłębnego odprężenia. Spróbuj wykorzystać kilka pozycji we własnym domowym zaciszu i odkryj moc, jaka drzemie w jodze.

Przeczytaj także:

Kobieta ćwicząca jogę na depresję na świeżym powietrzu

Joga na depresję – czy asany pomagają w walce z depresją?

Osoby z depresją, które regularnie ćwiczą, mogą skutecznie złagodzić jej objawy. Regularna praktyka jogi będzie w tym pomocna. Sprawdź, jak to działa!

Kobiety w odzieży sportowej ćwiczące yin jogę na macie

Yin joga, czyli joga powięziowa – praktyka elastyczności

Yin joga to praktyka, pozwala zwiększyć elastyczność mięśni, ścięgien i powięzi. Sprawdź, jaki wpływ ma na ciało i umysł ta praktyka jogi.

Sproszkowane zioła w miseczce ważny element diety jogina

Dieta jogina – joga, jedzenie i zasada Trzech Gun

Joga to prawdziwa filozofia życia, którą jogini biorą pod uwagę nawet w przypadku jedzenia. Sprawdź, jak wygląda wegetariańska dieta jogina.

Kobiety i mężczyźni w odzieży do jogi praktykujacy jogę na trawienie z użyciem klocków do jogi

Joga na otwarcie klatki piersiowej – asany na otwieranie klatki

Joga pomaga otworzyć klatkę piersiową i sprawić, że lepiej i głębiej oddychamy. Sprawdź, jakie asany otwierają klatkę.

Kobiety w odzieży do jogi wykonujące Marjaryasanę pozycję kota na macie w plenerze

Joga – pozycja kota (Marjaryasana). Poznaj jej niesamowite właściwości

Joga – pozycja kota (Marjaryasana). Poznaj jej niesamowite właściwości