Joga restoratywna – czym jest i na czym polega? Cele i założenia
Joga to praktyka, która dla wielu kojarzy się z rozluźnieniem i rozciąganiem ciała połączonym z pewną filozofią życiową. Pomaga pozbyć się negatywnych emocji, oczyścić drogi przepływu energii i po prostu poczuć się lepiej. Jedną z wersji jogi, która za swój główny cel obiera przede wszystkim odprężenie, jest joga restoratywna. Jej fundamentem jest połączenie praktyk jogi z fizjoterapią. Jej twórczynią jest Judith Lasater, która to zmodyfikowała klasyczne asany w taki sposób, by ich wykonywanie sprzyjało pełnej relaksacji ciała i umysłu, gdyż to właśnie na tym opiera się główny fundament restoratywnej wersji jogi.
Na czym właściwie polega? Praktykowanie jej opiera się na pozycjach siedzących i leżących, w których wykorzystuje się różnego rodzaju podpory i akcesoria do jogi w celu zredukowania napięć w ciele. Przydatne będą koce, klocki do jogi, kostki, paski i maty do ćwiczeń. Nie chodzi w niej w żadnej mierze o aktywowanie mięśni, spinanie poszczególnych partii czy utrzymywanie sztywno wypracowanej pozycji – wręcz przeciwnie. Joga restoratywna skupia się na zapewnieniu ciału warunków do odpoczynku, całkowitego i głębokiego relaksu.
Ta wersja jogi jest statyczna, to znaczy po wejściu w asanę pozostaje się w niej przez dłuższy czas bez ruchu. Przekłada się to na stosunkowo małą liczbę pozycji w jednej sesji – jest ich około 4-6 w zależności od pomysłu nauczyciela.
Dla kogo się sprawdzi? Przede wszystkim dla osób, które szukają sposobu, by się wyciszyć, zwolnić tempo i dogłębnie odpocząć. Może nie spodobać się tym, którzy szukają aktywnego wysiłku sportowego i dynamiki ruchów. Przeciwwskazaniem z kolei może być nadmierna ruchliwość czy osteoporoza.