Kobieta ćwicząca aktywację pośladków z aplikacją na telewizorze

Aktywacja pośladków przed treningiem – jak aktywować mięśnie pośladkowe?

Aktywacja pośladków przed treningiem w ramach rozgrzewki pozwala wzmocnić tę grupę mięśniową. Sprawdź, jak ją przeprowadzić.

Mięśnie pośladkowe pracują przy większości rodzajów treningów. Jeśli jednak któryś z nich jest osłabiony, zwiększa to ryzyko kontuzji i prowadzi do kompensacji, czyli wykształcenia nieprawidłowego wzorca ruchu. Jak aktywować pośladki przed treningiem? Sprawdź!

Aktywacja pośladków – dlaczego jest ważna?

Mięśnie pośladkowe są jednymi z najważniejszych w ludzkim ciele. Odpowiadają za stabilizację ciała w chodzie, a także prostowanie nóg w stawie biodrowym. Jednocześnie są bardzo często zaniedbywane podczas treningów, co sprawia, że napięcie w nich jest niskie. To z kolei przekłada się na rozmaite kompensacje. Oznacza to, że role, które przewidziane są dla mięśni pośladkowych, przejmują inne mięśnie. W efekcie może Ci dokuczać między innymi ból kolan czy kręgosłupa lędźwiowego. Co więcej, osłabione mięśnie pośladków są też bardziej podatne na kontuzje.

Aktywacja pośladków to nic innego jak ćwiczenia, które wykonuje się zazwyczaj w trakcie rozgrzewki. Mają za zadanie skupić się na najsłabszych mięśniach. Ich wykonywanie wiąże się z dużą uważnością na samą technikę ruchu. Najważniejsze jest wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni przy jednoczesnej prawidłowej technice ruchu.

Jakie korzyści dają ćwiczenia aktywacyjne na pośladki? Oto kilka z nich:

– łagodzenie bólów, które wynikają z kompensacji między innymi w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, miednicy, stawów kolanowych,
– poprawa postawy ciała,
– mniejsze ryzyko kontuzji podczas ćwiczeń.

Mężczyzna wykonujący plank na tarasie

Aktywacja mięśni pośladkowych – kto i kiedy powinien ją wykonać?

W zasadzie każdy, a zwłaszcza osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Długie godziny spędzone w pozycji siedzącej negatywnie wpływają na całą postawę ciała. Jeśli trenujesz nogi i mięśnie grzbietu, nie możesz zapominać również o treningu pośladków! Choćby dlatego, że najsilniejszy prostownik stawu biodrowego to mięsień pośladkowy wielki. Jeśli ruch w biodrze będzie wychodził z innych partii mięśniowych, o kontuzję nietrudno!

Aby utrzymać funkcje pośladków, wystarczy wykonywać regularnie ćwiczenia aktywacyjne na pośladki przed treningiem. Nie jest to zastępstwo rozgrzewki, a raczej jej uzupełnienie. Ćwiczenia aktywujące pośladki polegają na wykonywaniu lekkich lub średnich, jeśli chodzi o intensywność, powtórzeń. Najważniejsze jest, by był to ruch kontrolny, czyli taki, który wykonujesz dokładnie.

Jak aktywować mięśnie pośladkowe? Sprawdź!

Przed każdym treningiem siłowym przyda się aktywacja pośladków. Ćwiczenia, które możesz wykonać, bazują zarówno na własnym ciężarze ciała, jak i wykorzystaniu dodatkowych przyrządów. Oto kilka z nich:

Kobieta wykonująca na macie ćwiczenia na nogi

Ćwiczenia bez przyrządów

Jednym z podstawowych ćwiczeń aktywacyjnych na pośladki jest unoszenie bioder w pozycji leżącej, czyli tak zwany most. Pamiętaj, aby zachowywać skurcz pośladków, gdy jesteś na górze, i rozluźniać je na dole. To samo ćwiczenie osoby zaawansowane mogą wykonywać z obciążeniem – tutaj sprawdzą się sztangi czy hantle. Inne ćwiczenia aktywacji pośladków to:

– odwodzenie nóg w desce bocznej,
– podnoszenie nóg w planku,
– wypady do przodu.

Gumy oporowe, a trening aktywacyjny pośladków

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie takich narzędzi jak gumy treningowe miniband. Pamiętaj, aby – jeśli dopiero zaczynasz treningi – dobierać gumy z mniejszym oporem. W przeciwnym razie możesz się przetrenować albo wykonywać powtórzenia na siłę, kosztem techniki. Do jednego z najczęściej spotykanych ćwiczeń z gumami potrzebujesz dwóch gum: jedną załóż na obie nogi na wysokości kolan, a drugą – kostek. W ten sposób możesz wykonywać marsz w przód, w tył oraz w bok, najlepiej w półprzysiadzie, utrzymując napięcie pośladków.

Z minibandami możesz wykonywać też inne ćwiczenia na aktywację pośladków, które można robić z pomocą maty do ćwiczeń.

Jeśli chodzi o aktywację pośladków, ćwiczenia nie muszą być bardzo skomplikowane. Możesz bez trudu wykonywać je na domowej siłowni. Pamiętaj, aby skupiać się na izolowanych mięśniach, które uważasz za najsłabsze. Jeśli masz problem ze stwierdzeniem tego albo dobraniem odpowiednich ćwiczeń, poproś o pomoc trenera.

Przeczytaj także:

kobieta wykonuje ćwiczenia z gumami do treningu

Ćwiczenia na pośladki – co należy wiedzieć, jak ćwiczyć?

Ćwiczenia na pośladki ✨ Sprawdź, co warto wiedzieć o treningu pośladków ⭐ Poznaj skuteczne ćwiczenia ☛ Odwiedź Blog Decathlon

kobieta na siłowni z hantlami

Ćwiczenia z hantlami w domu - brzuch, ramiona, pośladki

Ćwiczenia z hantlami w domu dla początkujących ✨ Poznaj ćwiczenia na brzuch, ramiona, pośladki aby zrobić formę na lato ⭐

Dziewczyna w stroju sportowym wykonująca ćwiczenie martwy ciąg

Czy martwy ciąg to ćwiczenie dla kobiet?

Martwy ciąg to ćwiczenie siłowe. Prawidłowo wykonywane angażuje między innymi pośladki. Sprawdź, czy to dobre ćwiczenie także dla kobiet.

Kobieta ćwicząca trening ABT z hantlami

Na czym polega trening ABT? Wszystko, co warto wiedzieć

Dowiedz się, na czym polega trening ABT. Dowiedz się jak wzmocnić brzuch, uda i pośladki. Przygotuj się do aktywności i ciesz się efektami.

Jak wykonać martwy ciąg na prostych nogach? Technika ćwiczenia

Jak wykonać martwy ciąg na prostych nogach? Technika ćwiczenia

Martwy ciąg na prostych nogach to ćwiczenie, które angażuje wiele mięśni – pośladki, uda czy grzbiet. Sprawdź, jak prawidłowo wykonywać martwy ciąg.