Mężczyzna wiszący na drążku ćwiczący back lever czyli waga tyłem w zwisie

Back lever, czyli waga tyłem w zwisie – jak wykonać? Porady

Zastanawiasz się, jak wykonywać wagę tyłem w zwisie, czyli back lever? Jest to wymagający element gimnastyczny. Sprawdź porady!

Marzy Ci się nauka wagi tyłem? Zastanawiasz się, jak poprawnie wykonywać to ćwiczenie i czy jest trudne do opanowania? Ta figura z kalisteniki jest wymagająca, jednak z odpowiednią motywacją i regularnością można się jej nauczyć. Sprawdź wskazówki! 

Jak wygląda back lever?

Back lever jest figurą wymagającą dużej siły, szczególnie w plecach, barkach oraz rdzeniu. Jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych, którzy mają już doświadczenie w treningu siłowym, gimnastyce, street workout lub kalistenice. Jak wygląda ta pozycja? Stosując poprawną technikę, w ćwiczeniu zwisa się poziomo do dołu, trzymając się drążka lub kółek gimnastycznych rękoma za sobą. Ciało jest ustawione równolegle do podłoża, z głową skierowaną dół. Plecy natomiast ustawione są równolegle do ziemi. Punkt podparcia trzyma się rękoma, a całe ciało jest napięte jak struna, od głowy do po stopy.

Kobieta wisząca na drążku ćwicząca back lever, czyli waga tyłem w zwisie

Jakie mięśnie pracują podczas wagi tyłem w zwisie?

Podczas wykonywania tego elementu kalisteniki pracuje wiele grup mięśniowych. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim mięśnie:

pleców – najszerszy grzbietu stabilizuje ciało i pomaga w utrzymaniu pozycji, a czworoboczne wspierają barki i pomagają w odpowiednim ustawienie łopatek;
ramion i obręczy barkowej – tylna część naramiennego odpowiada za stabilizację ramion, a obłe większe i mniejsze stabilizują obręcz barkową;
tricepsów – pomagają w utrzymaniu wyprostowanych rąk;
brzucha – prosty i poprzeczny pomagają w utrzymaniu ciała w prostej linii oraz zapobiegają opadaniu bioder;
pośladkowe – stabilizują dolną część ciała.

Jak się przygotować do wykonywania back lever?

Jeśli chcesz nauczyć się wykonywania tego ćwiczenia, musisz zadbać o odpowiednio ułożony trening. Staraj się, aby był on regularny, a z pewnością zobaczysz efekt. Ćwiczenia, które warto wdrożyć to między innymi:

koci grzbiet – rozpocznij od aktywnego zwisu na jednej poręczy w podporze tyłem. Przerzuć nogi za siebie, wyprostuj je i staraj się zejść jak najniżej, po czym wróć analogicznie do pozycji startowej;
hollow body hold – pomaga wzmocnić korpus i wyrobić nawyk utrzymywania prawidłowej pozycji, co jest istotne w większości elementów gimnastycznych;
plank – podpór przodem na przedramionach. Ćwiczenie to pomaga prawidłowo ustawić miednicę oraz wzmacnia korpus;
głębokie dipy – głębsze zejście na poręczach do dipów, w tym ćwiczeniu intensywniej angażowane są i rozciągane klatka piersiowa i barki;
dipy koreańskie – wykonywane na jednej poręczy w podporze tyłem. Ćwiczenie wzmacnia i rozciąga klatkę oraz barki.

Mężczyzna wiszący na kółkach gimnastycznych ćwiczący back lever

Waga w zwisie tyłem – progresja

Na samym początku planu treningowego do wykonania wagi tyłem, warto skupić się na progresjach. Przechodź po kolei do kolejnych etapów, aż w końcu będziesz mógł zaprezentować pełny back lever.

Zwis tyłem – zacznij od zwisu tyłem, który jest końcową fazą kociego grzbietu. Ważne jest, aby utrzymać wyprostowane ramiona, zablokowane kolana oraz maksymalne wyprostowanie ciała;
Skulona waga tyłem – w tej pozycji ciało musi być ustawione równolegle do podłoża, z klatką piersiową skierowaną w stronę ziemi. Kolana należy trzymać złączone na wysokości bioder, a głowa powinna stanowić naturalne przedłużenie kręgosłupa;
Waga tyłem w rozkroku – górna część ciała powinna być ustawiona tak samo jak w poprzedniej wersji, ale nogi są wyprostowane i rozstawione w rozkroku. Im szerszy rozkrok, tym łatwiejsze staje się utrzymanie pozycji, ponieważ środek ciężkości przesuwa się z odcinka lędźwiowego do piersiowego. Istotne jest napięcie brzucha i pośladków oraz ustawienie miednicy w tyłopochyleniu.

Jak poprawnie wykonać back lever?

Aby wykonać pełen wariant, należy zastosować poniższe kroki:

– złap drążek nachwytem na szerokość barków, ciało wyprostowane;
– podciągnij nogi nad głowę i przejdź do tyłu, aby przyzwyczaić barki do pozycji odwróconej;
– opuszczaj nogi w kierunku podłoża, kontrolując ruch. Trzymaj ręce proste, a barki stabilne;
– najpierw zgięte nogi (skulona wersja), następnie szerokie rozprostowanie nóg dla lepszej równowagi;
– wyprostuj nogi, trzymając je razem, ciało w linii prostej, równolegle do ziemi;
– przyciągnij nogi do klatki piersiowej, wróć do „Skin the Cat” i następnie do zwisu przodem, kontrolując ruch.

Przydatne wskazówki do wagi w zwisie tyłem

Podczas wagi tyłem ręce muszą być całkowicie wyprostowane. Częstym błędem jest ich zgięcie w łokciach, co osłabia kontrolę nad pozycją i zwiększa ryzyko kontuzji. Podobnie nogi – wszelkie ugięcia w kolanach wpłyną negatywnie na efektywność ćwiczenia. 

Ważne jest także, aby utrzymywać napięcie w brzuchu i pośladkach, by ustabilizować ciało i uniknąć przeprostu w odcinku lędźwiowym. Powinieneś być ustawiony równolegle do podłoża. Do tego też należy pamiętać o równomiernym oddychaniu, które pomaga zachować spokój i stabilność. 

Waga tyłem to imponujący element kalisteniki, który wymaga cierpliwości i systematycznego treningu. Regularna praktyka, skupienie na technice i progresywne podejście pozwolą Ci opanować tę figurę, niezależnie od poziomu wyjściowego.

Przeczytaj także:

Kobieta leżąca na macie wykonująca dead bug ćwiczenie martwy robak

Dead bug, czyli martwy robak – ćwiczenie na brzuch

Dead bug, czyli martwy robak, ćwiczenie na mięśnie brzucha. Sprawdź, jak jest prawidłowa technika treningowa i jakie mięśnie angażuje ta pozycja.

Mężczyzna udoskanalający figure human flag na drabince

Jak zrobić human flag? Ludzka flaga krok po kroku

Marzy Ci się zrobić human flag? Ludzka flaga to zaawansowane ćwiczenie, które wymaga mocnych mięśni. Przeczytaj, jak ją wykonać krok po kroku.

Kobieta ćwicząca wyciskanie żołnierskie

Wyciskanie żołnierskie (military press) – co to za ćwiczenie?

Zastanawiasz się, jak wykonać poprawnie wyciskanie żołnieskie? Jaka jest technika? Sprawdź, jak wygląda to ćwiczenie!

Mężczyzna siedzący na ławce wykonujący wznosy bokiem

Wznosy bokiem (dumbbell lateral raise)

Wznosy bokiem (dumbbell lateral raise) to ćwiczenie na mięśnie naramienne i barki. Aktywizuje środkowy akton mięśni naramiennych i nie tylko.

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca mostek biodrowy na macie

Mostki biodrowe (glute bridge) – jak wykonać to ćwiczenie?

Chcesz nauczyć się pozycji mostka biodrowego? Jak poprawnie wykonać ćwiczenie, by rozwinąć mięśnie pośladków i nóg? Sprawdź technikę!