Zalety biegania po piasku – korzyści wynikające z biegania po plaży
Bieg po plaży może być nie tylko przyjemny, ale i bardzo korzystny dla zdrowia. Pozytywnie wpływa zarówno na pracę mięśni i stawów jak i na postawę i koordynację ruchową. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego warto biegać po piasku, spieszymy z odpowiedziami.
Mięśnie
Jeśli kiedykolwiek poruszałeś/poruszałaś się po piasku, na pewno wiesz, że jest to zdecydowanie trudniejsze i bardziej wymagające niż poruszanie się po twardej powierzchni, takiej jak asfalt, beton czy nawet ubita ścieżka leśna. Według wyliczeń naukowców, zrobienie kroku na piachu oznacza zużycie znacznie większej ilości energii niż zrobienie takiego samego kroku na utwardzonej nawierzchni. Dokładnie o 1,6 razy więcej. Dzięki temu, każdy plażowy bieg oznacza większą pracę dla Twoich mięśni. Ogrom pracy muszą wykonać między innymi mięśnie stabilizujące, które podczas poruszania się po betonie czy asfalcie nie muszą się wytężać ze względu na biomechanikę ruchu. Dodatkowo, bieganie bez butów po piasku wymaga także zaangażowania mięśni poprzecznych i podłużnych stopy, czego nie można powiedzieć o joggingu po mieście, parku czy nawet lesie.
Stawy
Według fizjologii wysiłku fizycznego, bieganie po piachu pozwala na ograniczenie ryzyka kontuzji, wynikających z przeciążania stawów. Głównie ze względu większą amortyzację, którą zapewnia piach. Martyn Binnie z Western Australian Instytute of Sport wykazał w badaniach, których jest współautorem, że lądowanie na piachu pod względem obciążenia dla stawów jest czterokrotnie mniejsze niż w przypadku lądowania na nawierzchniach twardych. Kontuzje przeciążeniowe są więc mniej prawdopodobne, jeśli biega się po plaży niż gdy biega się po ubitej ścieżce, nie mówiąc już o betonie czy asfalcie.
Postawa i koordynacja ruchowa
Choć bieganie po piasku jest trudniejsze niż po nawierzchniach twardych, jego efektem jest wyprostowana sylwetka i lepsza koordynacja ruchowa. Poruszanie się po piachu wymusza bowiem przyjęcie prawidłowej postawy ciała. Ponadto, jako że piach jest nawierzchnią ruchomą, ciało zmuszane jest do utrzymywania równowagi, co pozytywnie wpływa między innymi na ćwiczenie koordynacji ruchowej.
Pozostałe zalety
Niewątpliwie istotną korzyścią, wynikającą z biegania nad morzem jest to, że pozwala ono na uzupełnienie niedoborów jodu. Jod wspiera działanie tarczycy, poprawia wygląd paznokci i skóry a także pozytywnie wpływa na samopoczucie. Aktywność na piachu jest także rewelacyjna pod względem podnoszenia stopnia wydolności. Wymaga silniejszej pracy serca i układu krążenia a także układu oddechowego i kostno-szkieletowego.