Kobieta w stroju sportowym ćwicząca pozycję bird dog

Bird dog – ćwiczenie na stabilizację mięśniową. Jaka jest prawidłowa technika jego wykonania?

Bird dog to ćwiczenie na prawidłową postawę, stabilizację kręgosłupa i wzmocnienie centralnych partii mięśni. Jak wykonać je z prawidłową techniką?

Bird dog można zaliczyć do ćwiczeń treningu funkcjonalnego. Jak rzadko które ćwiczenie angażuje wiele partii mięśni. To sprawia, że przyda się zarówno osobom trenującym siłowo, jak i typowo wytrzymałościowo.

Bird dog – co to za ćwiczenie?

Bird dog to ćwiczenie pochodzące z praktyki jogi. Służy stabilizacji mięśni core, ale jednocześnie również wzmocnieniu prawidłowej postawy. Podczas ćwiczenia bird dog angażowane są między innymi:

– mięśnie proste grzbietu,
– mięśnie naramienne,
– mięśnie pośladkowe,
– mięśnie brzucha.

To wszystko sprawia, że można nazwać to ćwiczenie ogólnorozwojowym i dość uniwersalnym. 

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca na macie pozycję bird dog

Zalety ćwiczenia bird dog dla mięśni

Bird dog to ćwiczenie, które niesie wiele zalet dla Twojego ciała. Są to:

– stabilizacja postawy – dzięki zaangażowaniu mięśni głębokich możesz pracować nad prawidłową postawą i stabilnością tułowia,
– poprawa równowagi – za tym idzie też ogólna poprawa koordynacji ruchowej,
– wzmocnienie kręgosłupa – silniejsze mięśnie to kręgosłup, który jest mniej obciążony.

Jak wpleść bird dog w plan treningowy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że bird dog nie jest ćwiczeniem odpowiednim na rozgrzewkę. Angażuje dużo grup mięśniowych, dlatego warto przedtem zadbać o ich rozgrzanie. Warto wykonywać je więc po lekkiej rozgrzewce. Zacznij od 10 powtórzeń na jedną stronę i wykonywania dwóch serii w trakcie treningu. Z czasem możesz zwiększać liczbę powtórzeń lub serii, a także wybierać te warianty ćwiczeń, które są po prostu trudniejsze. Pamiętaj jednak, aby wykonywać to ćwiczenie rozważnie, kontrolując każdy oddech i ruch, co ma na celu wzmacnianie mięśni i utrzymanie równowagi.

Kobieta w stroju sportowym wykonująca pozycje bird dog na świeżym powietrzu

Prawidłowa technika wykonania bird dog

Aby ćwiczenie bird dog przyniosło maksymalne korzyści, trzeba podczas jego wykonywania kontrolować ciało i oddech. Jak poprowadzić ruchy ciała przy tym ćwiczeniu?

1. Ustaw się w pozycji klęku podpartego na czworaka. Niech głowa stanowi przedłużenie tułowia, a kręgosłup będzie w naturalnej pozycji, bez zaokrąglenia i wygięcia w odcinku lędźwiowym.
2. Unoś przed siebie lewą rękę, a za siebie – prawą nogę. Maksymalnie wznoś je na wysokość tułowia, aby stanowiły jego wydłużenie. Utrzymuj równowagę, aktywując mięśnie brzucha i pośladków. Wraz z tym ruchem zrób wdech.
3. Robiąc wydech, opuść nogę i rękę do pozycji wyjściowej.
4. Powtórz ćwiczenie, angażując resztę kończyn.

Zawsze zachowuj neutralną pozycję korpusu, aby nie obciążać pleców. Ćwicz przeciwległymi kończynami. Podczas wyciągania nogi i ręki niech pracują głównie stawy – w biodrze i barki. Staraj się wyciągnąć je tak, jakbyś chciał rozciągnąć kręgosłup. W końcu nie bez powodu ćwiczenie to wywodzi się z jogi!

Bird dog – czego unikać podczas wykonywania ćwiczenia?

Istnieją pewne pułapki, w które często wpadają początkujący ćwiczący. Warto ich unikać, aby nie zrobić sobie krzywdy i zadbać o to, że trening będzie efektywny. Na co uważać? Oto kilka podpowiedzi:

– nie patrz w górę, tylko w dół; w innym przypadku będziesz niepotrzebnie naciągać mięśnie szyi,
– nie podnoś kończyn zbyt wysoko, bo niepotrzebnie obciążysz kręgosłup – zadbaj o to, aby ręce i nogi były przedłużeniem tułowia,
– nie ćwicz na zbyt twardym podłożu – do tego ćwiczenia potrzebujesz maty do ćwiczeń,
– stabilizuj ciało, zwłaszcza miednicę – nie przychylaj się w żadną ze stron w trakcie wyprostu.

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący bird dog

Ćwiczenie bird dog – przydatne wskazówki

Co jeszcze warto wiedzieć, wykonując ćwiczenie bird dog? Oto kilka przydatnych porad:

– wykonuj ćwiczenie powoli i płynnie,
– utrzymuj prawidłową pozycję kręgosłupa bez zaokrąglania go,
– napinaj mięśnie core, zwłaszcza brzucha.

Warianty ćwiczenia bird dog

Jeśli chodzi o ćwiczenie bird dog – technika to podstawa. Jednocześnie można je wykonywać w różnych wariantach. Sprawdzą się one zarówno u osób zaawansowanych w treningach, jak i tych, którzy dopiero zaczynają albo przeszli kontuzje. Do często spotykanych wariantów należą:

bird dog w pozycji plank – dla zaawansowanych trenujących,
bird dog statyczny – uniesienie kończyn nie jest dynamiczne, tylko kończy się statycznym utrzymaniem ich w konkretnej pozycji przez nawet kilkadziesiąt sekund; to ćwiczenie, które wspiera stabilizację statycznie,
bird dog bez zginania kończyn – ćwiczenie dla osób, które mają problem z ruchomością w stawach, na przykład z uwagi na osłabienie mięśni czy kontuzje.

Jeśli chcesz zwiększyć funkcjonalność swojego ciała i przygotować je na trudniejsze treningi, bird dog może być dobrym ćwiczeniem dla Ciebie. Pomaga w kształtowaniu równowagi i koordynacji, a także wzmocnieniu rdzenia ciała. Pamiętaj, aby wykonywać je zgodnie z prawidłową techniką.

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sportowym siedząca na macie na plaży patrząca w morze praktykująca metodę wim hofa

Wim Hof – metoda, która poprawia jakość życia

Metoda Wima Hofa to przede wszystkim technika oddechowa i ekspozycja na zimno. Jak to działa? Sprawdź, co opracował Wim Hof.

Mężczyzna w stroju sportowym na tarasie wykonujący ćwiczenia na środek klatki

Ćwiczenia na środek klatki piersiowej

Rozbudowa środka klatki piersiowej to często cel osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę treningową. Sprawdź, jakie ćwiczenia mogą Ci pomóc.

Kobieta wykonująca ćwiczenia na nietrzymanie moczu na macie

Jakie ćwiczenia na nietrzymanie moczu? Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, to skuteczne ćwiczenia na nietrzymanie moczu. Warto zadbać o trening mięśni głębokich.

Mężczyzna w odzieży do jogi przygotowujący się do wykonania Hamsasany pozycji łabędzia w jodze

Joga – pozycja łabędzia (Hamsasana). Jak wykonać tę sekwencję jogi?

Pozycja łabędzia, Hamsasana, to asana z jogi, która pozwala dobrze się rozciągnąć. Jak ją wykonać? O czym pamiętać przy tej pozycji jogi? Sprawdź!

Kobieta w stroju sportowym sprawdzająca czas na zegarku podczas treningu przed półmaratonem

Plan treningowy na półmaraton w czasie 1 godzina i 30 minut

Chcesz przebiec dystans półmaratonu w czasie 1 godzina i 30 minut? Takie wyzwanie wymaga solidnego treningu. Oto nasz plan treningowy!