Para w strojach sportowych ćwicząca z obciążeniem zmieniony plan treningowy

Jak często zmieniać plan treningowy? Wskazówki

Zmiana treningów jest niezbędna, by przełamać rutynę. Jak to robić? Sprawdź, co ile należy zmieniać plan treningowy!

Czujesz, że Twój trening przestał przynosić efekty, a zamiast satysfakcji pojawia się zmęczenie i brak postępów? Jeśli nic się nie zmienia mimo wysiłku, to idealny moment, by wprowadzić zmiany do swojego planu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ożywić rutynę i znów czerpać korzyści z treningu!

Jak często zmieniać plan treningowy?

Na początku treningów każde ćwiczenie przynosi szybkie rezultaty – rozwój masy mięśniowej i poprawę formy są wyraźnie zauważalne, ponieważ ciało reaguje na nowy bodziec. Jednak z czasem efekty stają się mniej widoczne, a postępy mogą się zatrzymać, gdy organizm przyzwyczai się do rutyny. Mięśnie przestają rosnąć, a waga może nawet spaść. Taka stagnacja to sygnał, że nadszedł moment na zmiany w planie treningowym, aby ponownie pobudzić mięśnie i poprawić efekty hipertroficzne.

Sama częstotliwość zmiany cyklu treningowego zależy od kilku czynników. 

Stopień zaawansowania – osoby początkujące powinny trenować ze swoim planem maksymalnie do 14 tygodni. Warto dokonać zmiany już po 12. Średniozaawansowani powinni zdecydować się na nowy plan po 6-8 tygodniach, a zaawansowani co 4-6. 
Kondycja organizmu – jeśli odczuwasz zmęczenie, ból stawów, lub Twoje wyniki przestają rosnąć mimo starań, to czas na zmianę planu treningowego, aby zapobiec przetrenowaniu. Obserwuj swoje ciało, by wiedzieć, kiedy powinna nastąpić zmiana w trenowaniu.
Cel, jaki chcesz osiągnąć – przy budowaniu masy należy zmieniać plan treningowy co 6-8 tygodni, a w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej co 8-10. 

Oprócz momentu, w którym nie widzisz już postępów, zmienić plan trenowania warto także, gdy się nim znudzisz. Wykonując te same ćwiczenia ze stałą intensywnością, popadniesz w pewnego rodzaju rutynę, aż w końcu dni treningowe przestaną Cię cieszyć. Każda zmiana spowoduje, że zyskasz większą motywację do treningu.

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca na macie w domu

Co warto zmienić w programie treningowym?

Dobry plan treningowy to podstawa, by dbać o ciało i swój rozwój. Jeśli doskwiera Ci brak postępów lub znudzenie, możesz spróbować zmienić pewne elementy. W swoim treningu warto zmodyfikować:

ćwiczenia – zmieniaj ćwiczenia na te, które działają na te same grupy mięśniowe, ale w inny sposób. Na przykład, zamiast wyciskania sztangi leżąc, spróbuj wyciskania hantli albo zamiast przysiadów ze sztangą, wykonuj je na suwnicy Smitha;
intensywność i obciążenie – regularne zwiększanie obciążenia lub objętości treningu jest niezbędne dla dalszych postępów;
zmiana zakresu powtórzeń – jeśli zazwyczaj wykonujesz ćwiczenia w zakresie 8-12, spróbuj przejść na niższy zakres (4-6) z większym obciążeniem, aby budować siłę, lub wyższy (15-20), aby poprawić wytrzymałość siłową;
tempo wykonywania ćwiczeń – spowolnienie fazy ekscentrycznej (opuszczanie ciężaru) lub przyspieszenie fazy koncentrycznej (unoszenie ciężaru) pomoże Ci wprowadzić zmiany w treningu;
liczba serii – jeśli wykonujesz 3 serie na ćwiczenie, spróbuj przejść na 4-5 serii, aby zwiększyć całkowitą objętość. Możesz również zmniejszyć liczbę serii i skupić się na bardziej intensywnych treningach. Dodanie metod takich jak piramidy (zwiększanie obciążenia i mniej powtarzania) lub drop-sety (zmniejszanie ciężaru w trakcie serii) może dodatkowo zwiększyć intensywność;
zmiana częstotliwości treningów – zmodyfikuj liczbę dni treningowych, z 3 na 4 dni lub odwrotnie, w zależności od tego, jak Twoje ciało reaguje.

Wskazówki, jak zmienić plan treningowy

Zmiana planu treningowego pozwoli uniknąć rutyny i poprawi efektywność. Jeżeli odczuwasz zmęczenie, brak motywacji do treningów, a może nawet pojawiają się oznaki przetrenowania, warto wprowadzić periodyzację, czyli naprzemienne okresy intensywnego i lżejszego treningu. Nie zawsze trzeba ćwiczyć na maksymalnej intensywności. Lżejsze fazy to świetna metoda na uniknięcie przetrenowania i wypalenia. 

Na przykład przez 3-4 tygodnie zredukuj obciążenia, zmniejsz objętość treningu i postaw na krótsze, regeneracyjne serie. Następnie wróć do cięższych i bardziej wymagających treningów. Obserwuj efekty. Ważne, aby konsekwentnie trzymać się tego planu, nawet jeśli lżejsze treningi wydają się mniej efektywne. Regularne okresy odciążenia pozwalają organizmowi lepiej zregenerować się i przygotować do kolejnych dni treningowych, a Ty zobaczysz większy progres. 

Spróbuj też przejść na jakiś czas na trening Full Body Workout (FBW). Obejmuje on ćwiczenia wielostawowe, angażujące wszystkie grupy mięśniowe w jednym dniu treningowym. Nie jest on przeznaczony wyłącznie dla początkujących. Można go dołączyć na dowolnym etapie treningowym. Po 2-3 tygodniach wróć do poprzedniego schematu treningu i zobacz, jakie różnice poczujesz.

Co jeszcze można zmienić? Warto też zastanowić się nad wprowadzeniem nowego rodzaju treningu. Może to być na przykład cardio czy crossfit, jeśli do tej pory podnosiłeś ciężary lub trening obwodowy, w którym przechodzi się od jednego ćwiczenia do drugiego bez długich przerw. Pozwala to na jednoczesny trening siły oraz wytrzymałości. Taki dzień treningowy jest też odświeżającą zmianą.

Wiesz już, jak przygotować nowy plan treningowy, aby przyspieszyć utratę tkanki tłuszczowej i przyrost masy mięśniowej. Pamiętaj o tym, aby częstotliwość zmian zastosować w zależnie od poziomu zaawansowania, określonego celu oraz kondycji. Dobrze ułożony plan pozwoli Ci uniknąć nudy i wprowadzi powiew świeżości do programu treningowego.

Przeczytaj także:

Ludzie na siłowni ćwiczący martwy ciąg trap bar

Martwy ciąg trap bar, czyli martwy ciąg ze sztangą heksagonalną

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie na wypracowanie siły. Jednak czym jest martwy ciąg ze sztangą heksagonalną, czyli inaczej trap bar?

Kobieta w stroju sportowym podnosząca sztangę z ciężarem wykonująca trening góra dół

Trening góra dół – na czym polega? Przykładowy plan treningowy

Szukasz pomysłu na plan treningowy? Sprawdź trening góra dół i zwiększ masę mięśniową oraz siłę. Zobacz, jak trenować!

Kobieta w stroju sportowym wykonująca ćwiczenia dla początkujących w domu bez kondycji

Ćwiczenia dla początkujących w domu bez kondycji – jakie wybrać?

Chcesz ćwiczyć w domu, jednak nie masz kondycji? Jakie lekkie ćwiczenia się sprawdzą? Oto wskazówki treningu dla osób bez kondycji!

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący wiosłowanie sztangą w domowej siłowni

Wiosłowanie sztangą (barbell row) – jak poprawnie ćwiczyć?

Nie wiesz, jak poprawnie wykonać wiosłowanie sztangą? Sprawdź nasze wskazówki! Pomogą Ci prawidłowo ćwiczyć barbell row.

Ludzie w odzieży i obuwiu sportowym biegnący w ultramaratonie

Ultramaraton – jak przebiec długi dystans? Jak biegać ultra?

Biegi ultra to długie dystanse przewyższające znacznie długość maratonu. Sprawdź, ile km ma ultramaraton i jak go przebiec.