Kobieta wykonujące ćwiczenia aktywacyjne plank na podłodze przed treningiem

Ćwiczenia aktywacyjne w treningu mięśni

Ćwiczenia aktywacyjne – czym jest ta część treningu mięśniowego? Poznaj sekrety aktywacji do pracy grup mięśniowych.

Podczas ćwiczeń aktywowane są rozmaite mięśnie. Najsłabszy z nich może być nie tylko odpowiedzialny za kontuzje, ale również przeciążenie pozostałych partii. Aby temu zapobiegać, wykonuje się ćwiczenia aktywacyjne.

Kiedy stosuje się ćwiczenia aktywacyjne i czy są one rozgrzewką?

Na początku warto zapamiętać, że ćwiczenia aktywacyjne to nie to samo, co rozgrzewka. Mogą być one wykonywane – a nawet powinny – podczas rozgrzewki. Nie zastępują jej jednak w żaden sposób, bo są po prostu jej częścią.

Ćwiczenia aktywacyjne to taka grupa ćwiczeń, która pomaga zapobiegać kompensacjom. Są one wzorcami, których uczy się ciało na przykład w wyniku wykonywania konkretnego rodzaju treningu. Kompensacje mogą pojawić się też w wyniku przyjmowania określonej postawy ciała regularnie przez dłuższy czas. W tej formie są typowe dla osób mających pracę siedzącą. 

Mężczyzna w przysiadzie trzymający w rękach hantle

Korzyści płynące z aktywacji mięśni

Aktywacja mięśni przed treningiem w rzeczywistości nie oznacza, że dotychczas one zupełnie nie pracowały. Chodzi raczej o to, że są osłabione i nie pracowały w sposób, w jaki powinny dla zachowania dobrej kondycji całego ciała. Jakie korzyści niosą za sobą prawidłowo wykonane ćwiczenia aktywacyjne mięśni? Oto kilka z nich:

– zminimalizowanie ryzyka powstania kontuzji,
– poprawa wzorca ruchu,
– wsparcie dla stawów,
– odciążenie pozostałych mięśni w danym ruchu czy ćwiczeniu,
– stabilizacja postawy.

Kto i jak powinien wprowadzić trening aktywacyjny?

Trening aktywacyjny jest w zasadzie treningiem naprawczym. Powinien wykonywać go każdy, kto potrzebuje naprawy kompensacji, czyli wzmocnienia najsłabszego mięśnia w danym układzie ruchowym. Co ważne, ćwiczenia aktywacyjne pobudzają nie tylko mięsień, ale również układ nerwowy, dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową technikę ich wykonywania. 

Jak wprowadzać trening aktywacyjny? Na początku warto skupić się na tym, jakie mięśnie są najsłabsze. Aktywowanie mięśni odpowiedzialnych za dany ruch, w którym zachodzi kompensacja, pozwala w efekcie długofalowym przywrócić prawidłowy zakres ruchu. Odblokowanie struktur mięśni core, czyli tych szczególnie ważnych dla postawy, może wykonywać każdy. Zapewniają one bowiem stabilizację w praktycznie każdym ruchu. 

Kobieta ćwiczący z hantlami na siłowni

Ćwiczenia aktywacyjne na różne grupy mięśni – przykłady

Dla różnych grup mięśniowych ćwiczenia aktywacyjne będą wyglądały nieco inaczej. Rozciąganie mięśni i ich aktywacja, która w ruchu prowadzi do napięcia mięśni odpowiedzialnych za dany ruch, może być przeprowadzone na praktycznie każdej grupie, jeśli wzorzec ruchowy jest zaburzony. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych przykładów na aktywację mięśniową. Pamiętaj, że jest ona ważna na przykład przed trenowaniem martwego ciągu, wyciskania żołnierskiego czy nawet przysiadów!

Aktywacja mięśni core

Bez względu na to, do jakiej pracy grupy mięśniowe chcesz aktywować, mięśnie core muszą być zadbane. Są odpowiedzialne za utrzymanie górnej części grzbietu, ale również lędźwi i w zasadzie całego tułowia w odpowiedniej postawie. Wpływają nie tylko na możliwości treningowe, ale również samopoczucie. Są ważnym elementem łańcucha kinematycznego w praktycznie każdej grupie ćwiczeń. Jednocześnie ich zaniedbanie często polega na kompensacji, która obciąża całe ciało.

Podstawowym ćwiczeniem aktywacyjnym na mięśnie core jest po prostu plank. Jego wykonanie jest łatwe, bo potrzebujesz jedynie maty do ćwiczeń. Dzięki desce możliwe jest aktywowanie mięśni odpowiedzialnych za stabilizację ruchów.

Aktywacja mięśni pleców i barków

Aktywowanie prawidłowego napięcia mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie górnych części grzbietu w odpowiedniej kondycji to również ćwiczenia, które przeznaczone są na plecy, czyli mięśnie grzbietu. W celu pobudzenia mięśnia względem innego, w którym zachodzi kompensacja, warto wykonywać:

– rotacje zewnętrzne,
– Y raise,
– retrakcje łopatek na wyciągu,
– pull over.

Pamiętaj, aby stosować zasadę 2-3 serii po 10-15 powtórzeń, zależnie od własnych możliwości. W przypadku bardziej złożonych ruchów i ćwiczeń musisz aktywować jak największą ilość mięśni, które są najsłabsze, aby uzyskać lepszą kontrolę nad ruchem.

Odpowiednie napięcie mięśni najszerszych grzbietu przydaje się przy różnych rodzajach ćwiczeń. Może być istotne na przykład podczas martwego ciągu. Przydaje się też przy podciąganiu na drążku, gdzie staw ramienny pracuje wraz z włóknami mięśniowymi, które go otaczają, a także mięśniem czworobocznym.

Ćwiczenia aktywacyjne można wykonywać na wszystkie grupy mięśniowe, w tym poprawiając napięcie mięśni pośladkowych, co pomaga przy wyproście w stawie biodrowym. Każde ćwiczenie aktywacyjne, które przeprowadzane jest z uwagą skierowaną na prawidłowy zakres i kierunek ruchu, zmniejsza ryzyko kontuzji i jest ważną częścią treningu.

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sportowym wykonująca ćwiczenia ze sztangą

Ćwiczenia ze sztangą – jak je wykonywać?

Ćwiczenia ze sztangą, jak na przykład martwy ciąg czy wyciskanie na ławce, są bardzo efektywne. Sprawdź, jak robić trening ze sztangą.

Kobieta ćwicząca aktywację pośladków z aplikacją na telewizorze

Aktywacja pośladków przed treningiem – jak aktywować mięśnie?

Aktywacja pośladków przed treningiem w ramach rozgrzewki pozwala wzmocnić tę grupę mięśniową. Sprawdź, jak ją przeprowadzić.

Para w strojach sportowych ćwicząca z obciążeniem zmieniony plan treningowy

Co ile zmieniać plan treningowy? Wskazówki

Zmiana treningów jest niezbędna, by przełamać rutynę. Jak to robić? Sprawdź, co ile należy zmieniać plan treningowy!

Mężczyzna podciągający się na drążku

Kim jest najsilniejszy człowiek świata?

Tytuł najsilniejszego człowieka świata jest pożądany przez wielu siłaczy i strongmanów. Sprawdź, do kogo należy rekord.

Dziewczyna w stroju sportowym wykonująca ćwiczenie martwy ciąg

Czy martwy ciąg to ćwiczenie dla kobiet?

Martwy ciąg to ćwiczenie siłowe. Prawidłowo wykonywane angażuje między innymi pośladki. Sprawdź, czy to dobre ćwiczenie także dla kobiet.