kobieta na kanapie pod kocem pracująca zdalnie na komputerze

Ćwiczenia dla osób pracujących przy komputerze na bóle i napięcia

Praca przy komputerze ma zły wpływ na nadgarstki czy też powoduje bóle pleców. Oto ćwiczenia dla pracujących przy komputerze.

W ostatnich latach praca przy komputerze stała się bardziej powszechna. Do tego coraz częściej swoje obowiązki zawodowe wykonujemy we własnym domu w ramach pracy zdalnej. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej ma jednak negatywny wpływ na nasze ciało.

Praca przy komputerze – jak wpływa na nasze ciało?

Największym zagrożeniem w trakcie codziennej pracy przed komputerem jest siedząca pozycja. Utrudnia ona utrzymanie prawidłowej postawy ciała, co sprawia, że ciężko utrzymać swój kręgosłup w wyprostowanej pozycji. Długotrwałe siedzenie przy komputerze ma także wpływ na nasz układ kostny i mięśniowy. W wypadku tego pierwszego cierpi oczywiście kręgosłup. Siedzący tryb życia może też wiązać się z bólami mięśni szyi czy też bólami pleców w rejonie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 

Inne części ciała, które cierpią na pracy zdalnej to oczywiście oczy. Długotrwałe wystawianie oczu na światło z monitora również jest dla nich niekorzystne.

kobieta pracująca na komputerze

O co zadbać przy pracy siedzącej?

W pierwszej kolejności należy zadbać o przygotowanie swojego stanowiska i odpowiednie podejście do pracy. Oczywiście nie jest to magiczny sposób na pozbycie się wszelkich dolegliwości. Dobrze przygotowane stanowisko i właściwy sposób pracy pozwoli jednak na zredukowanie wielu problemów wynikających ze spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej.

Jedna z najważniejszych kwestii to dobre biurko i odpowiednie krzesło. Dobrze, by miało ergonomiczne oparcie. Zapewni właściwe wsparcie dla pleców i kręgosłupa, przez co nie będziesz miał aż tak dużych problemów, szczególnie z jego odcinkiem lędźwiowym. Poza wygodnym oparciem krzesła i biurkiem na dobrej wysokości warto też zadbać o odpowiednie ustawienie monitora. Powinien znajdować się na wysokości oczu w odległości około 80-95 centymetrów. 

Dobrym pomysłem może być też robienie regularnych przerw. Dla dobra swoich pleców, nadgarstków, ramion oraz wzroku warto co godzinę wstawać i przejść się chwilę po pomieszczeniu, czy zaczerpnąć świeżego powietrza na zewnątrz. W ten sposób zapewnimy wystarczającą przerwę dla wzroku, a także dla ciała, które będzie mogło przybrać właściwą pozycję.

Ćwiczenia przed komputerem – jak zadbać o kręgosłup?

Ćwiczenia, które warto wykonywać, powinny dotyczyć wielu partii ciała. W wypadku kręgosłupa dobrym pomysłem będzie właściwe rozciągnięcie swojej klatki piersiowej, pleców, ramion oraz palców, czyli prawie wszystkich elementów, które są mocno obciążenie na krześle. W tym celu wystarczy w pozycji siedzącej oprzeć się na krześle. Następnie unieś głowę i ją wyprostuj. To samo zrób z ramionami i palcami u dłoni. Następnie wykonaj ruch podobny do przeciągania się np. po obudzeniu. W tej pozycji pozostań przez chwilę i po pewnym czasie możesz opuszczać ramiona. Proces powtarzaj do momentu, w którym dobrze rozluźnisz mięśnie. Takie ćwiczenie warto też powtórzyć kilkukrotnie w trakcie zmiany przy komputerze. 

Kolejne proste ćwiczenie podczas pracy przy komputerze, które wykonasz bez większego wysiłku, pozwala zadbać o odcinek szyjny kręgosłupa i jej mięśnie. Na samym początku wyprostuj się na krześle i rozluźnij mięśnie szyi. Pozwól głowie swobodnie spocząć na ramieniu. Wtedy możesz zacząć rozciągać mięśnie szyi poprzez swobodne ruchy okrężne głową, starając się jak najmniej pracować szyją. Ćwiczenie wykonaj przynajmniej dwukrotnie, powtórz 3 razy w lewo i prawo.

kobieta rozciągająca się podczas pracy zdalnej przy komputerze

Ćwiczenia przy pracy siedzącej – ramiona, dłonie i klatka piersiowa

Aby popracować nad ramionami i dłońmi wyprostuj rękę w łokciu i wyciągnij przed siebie, pozostawiając otwartą dłoń ku górze. Dodaj do tego zgięte nadgarstki skierowane ku ziemi.

Bardzo ważne ćwiczenie rozciągające pozwala na odblokowanie nerwów biegnących do dłoni, których odpowiednia praca jest niesamowicie istotna. Aby popracować nad tym elementem, stań w kącie pokoju twarzą do ściany. Dystans między tobą a rogiem powinien wynosić około 50 centymetrów. Dobrze, gdy jest to róg z kątem 90 stopni. Następnie rozstaw stopy na szerokości ramion, oprzyj się wyprostowanymi rękoma o obie ściany i pochyl, starając się wytrzymać jak najdłużej. Powtórz kilka razy.

W trakcie krótkiej przerwy warto odejść od komputera i popracować nieco nad górną częścią ciała. Rozciąganie mięśni klatki piersiowej jest np. bardzo proste. Wystarczy stanąć w prostej pozycji, wyprostować ramiona, przełożyć za plecy, złączyć dłonie i podnieść ręce tak, by poczuć napięcie w rejonie klatki. Ćwiczenie to nie jest jednak polecane dla osób, które zmagają się z bólem barków.

Rozciąganie pleców przy pracy siedzącej

Aby dbać o kręgosłup, również można zdecydować się na rozciąganie mięśni, w tym wypadku pleców. Całość zacznij od położenia się na macie do ćwiczeń na brzuchu. W trakcie ćwiczenia całe ręce, w tym łokcie są nieruchome. Wystarczy następnie nieco podnieść górną część ciała, używając do tego mięśni pleców. Jeśli poczujesz opór, użyj mięśni brzucha, by wrócić do poprzedniej pozycji.

Podsumowanie

Praca przy komputerze nie jest korzystna dla naszego ciała. W dzisiejszych czasach jednak ciężko jej uniknąć dlatego też warto zadbać o odpowiednie stymulowanie mięśni kręgosłupa, klatki piersiowej, a także dłoni i ramion. Nie można również zapominać o przygotowaniu stanowiska pracy i zdrowych nawykach. Wdrożenie wszystkich tych rad pozwoli na lepsze radzenie sobie ze skutkami pracowania na siedząco.

Nie zapomnij o odciążeniu kręgosłupa po pracy przy komputerze. Codzienne rozciąganie czy masaż na macie do akupresury będzie ukojeniem na bóle lędźwi czy odcinka szyjnego kręgosłupa. Sprawdź akcesoria do regeneracji w Decathlon.

Przeczytaj także

kobieta medytująca  na macie do jogi w domu

Joga na bezsenność i spokojny sen – czy joga pomaga zasypiać?

Wieczorna praktyka asan jogi na bezsenność? Joga pomaga zasnąć dzięki zwiększeniu produkcji melatoniny – warto spróbować przed pójściem spać

kobieta trenująca na trenażerze rowerowym w stroju i  butach rowerowych

Jaki trenażer wybrać do wirtualnej jazdy?

Jaki trenażer wybrać do wirtualnej jazdy? ✨ Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu ⭐ Dowiedz się więcej na temat trenażerów

dziewczynka wykonująca ćwiczenie gimnastyczne w odzieży sportowej

Gimnastyka podstawowa — co to za dyscyplina?

Gimnastyka podstawowa to ćwiczenia ruchowe przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Dowiedz się jakie są rodzaje tej dyscypliny

mężczyzna masujący dłoń pistoletem do masażu

Jaki pistolet do masażu wybrać? Jaki się sprawdzi?

Profesjonalny pistolet do masażu sprawdza się nie tylko w przypadku sportowców. Czym się kierować przy zakupie najlepszego masażera?